Covid’e ikinci kez yakalanan ABD’li hastalığı daha şiddetli geçirdi

Amerika Birleşik Devletleri’nde ikinci kez Covid 19 hastalığına yakalanan bir adamın, hastalığı ilkinden çok daha şiddetli geçirdiği açıklandı. 25 yaşındaki erkek, intihap kaplayan ciğerleri gerekli oksijeni sağlayamaması sonrası hastaneye kaldırıldı. Şahıs, uzun süren tedavi sonrası, ikinci kez hastalığı yenmeyi başardı. Vaka üzerine Lancet dergisinde yayınlanan çalışma, virüse karşı ne kadar bağışıklık geliştirebildiği noktasında soru işaretlerini ele alıyor. Nevada vakası, vücudun bağışıklık geliştirmesi nedeniyle ikinci kez hastalığın daha kolay atlatılacağı tezini de sorgulatıyor.
Nevada’da yaşayan kişinin, ek bir sağlık problemi bulunmuyordu ve Covid’e karşı hassas olmasını gerektirebilecek bir bağışıklık sistemi sıkıntısı çekmiyordu.
Olay nasıl seyretti?
– 25 Mart’ta ilk hastalığın semptomları, öksürme, bağ ağrısı, mide bulantısı ve ishal olarak kendini gösterdi
– 18 Nisan’da ilk kez koronavirüs pozitif çıktı
– 27 Nisan’da ilk belirtiler tamamen ortadan kalktı
– 9 ve 26 Mayıs’ta iki kez koronavirüs negatif çıktı
– 5 Haziran’da ikinci kez koronavirüs tespit edildi. Oksijen sıkıntısı çekiyordu ve solunumu zayıflamıştı

Bilim insanlarına göre Nevadalı hastada, hastalığın tekrar etmesi durumu değil ikinci kez virüs kapma durumu yaşandı.İlk ve ikinci teşhis sırasında yapılan testler, virüsün genetik kodlarının aynı bulaşma ile olamayacak kadar farklı olduğunu ortaya koydu.

DAHA FAZLA DOZ VİRÜSE MARUZ KALMIŞ OLABİLİR

Nevada Üniversitesi’nden Doktor Mark Pandori, “Elde ettiğimiz sonuçlar, önceden olan bulaşmaların gelecekteki bulaşmalara karşı koruma sağlamayabileceği yönünde sinyaller veriyor. İkinci kez enfeksiyon kapma olasılığı, Covid 19 bağışıklığını anlama noktasında ciddi çıkarımlar yapmamızı sağlayacak.” dedi. Doktor Mark Pandori, hastalığı geçiren kişilerin de kurallara uyarak, sosyal mesafe, maske ve el yıkamaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

SÜRÜ BAĞIŞILKIĞI TEZİ ZAYIFLIYOR MU?

Nevada vakası, vücudun bağışıklık geliştirmesi nedeniyle ikinci kez hastalığın daha kolay atlatılacağı tezini de sorgulatıyor. Bu vakanın neden ikinci kez hastalığı daha ciddi geçirdiği bilinmiyor. Daha fazla doz virüse maruz kalmış olmak, ihtimallerden biri olarak gösteriliyor.
BBC sağlık muhabiri James Gallagher, vaka ile ilgili yazdığı analizde, ikinci kez enfeksiyon kapmanın, 37 milyonu aşan vaka arasında çok az rastlanan bir durum olduğuna dikkat çekiyor. Hong Kong, Belçika ve Hollanda’daki ikinci enfeksiyon vakalarında, hastalığın ikinci seyri daha şiddetli değildi. Ekvador’daki bir örnek, ABD ile benzerlik gösterse de o vakada da hastaneye yatmaya gerek olmamıştı. James Gallagher, ülkelerin ikinci dalgaları yaşaması nedeniyle, bağışıklık konusunda daha net bir resim ortaya çıkabileceğini hatırlatıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin