Skandal: AKP’li başkanın odasında uzun namlulu silahlı poz

AKP’nın 15 Temmuz sonrasında silahlanma, milis tartışmalarına yeni bir delil ve görüntü eklendi. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP Küçükçekmece İlçe Başkanı Mustafa Korkut ile Belediye Başkanı Temel Karadeniz’in birlikte çektirdiği fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı. Fotoğrafta masanın kenarında bulunan uzun namlulu silah dikkat çekiyor.

TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi ve CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, sosyal medya hesabında AKP Küçükçekmece İlçe Başkanı Mustafa Korkut ile Belediye Başkanı Temel Karadeniz’in birlikte çekilmiş bir fotoğrafını paylaştı. ‘Silahın makam odasında ne işi var?” sorusunu yöneltti.

MAKAM ODASINDA UZUN NAMLULU SİLAH

Fotoğraftaki ayrıntıya dikkat çeken Yarkadaş şöyle konuştu:

“AKP İlçe Başkanı Korkut’un makam odasında, koltuğunun hemen yanında uzun namlulu bir silahın olduğu görülüyor. Korkut, kendisini ziyarete gelen Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’le sohbet ederken, uzun namlulu silah da yanlarında duruyor. Bu tablo, düşündürücü olduğu kadar ürkütücü… Bir siyasi partinin ilçe başkanı, makam odasına bu silahı niye sokar? Ve bu silahla neden fotoğraf çektirir?”

“SİSTEMLİ BİR ŞEKİLDE MESAJ MI VERİLİYOR?”

Silahın ruhsatının olup olmaması ya da menşeinin ne olduğunun artık bir ayrıntı haline geldiğini belirten Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önce Başbakan Binali Yıldırım, referandumda hayır oyu vereceklerin bertaraf edileceğini söyledi. Sonra Manisa İl Başkan Yardımcısı ile AKP Avusturya yöneticisi, iç savaş tehdidinde bulundu. Ardından Bilal Erdoğan’ın dünürü Orhan Uzuner, silahlanma çağrısı yaptı.

Şimdi de Küçükçekmece İlçe Başkanı ve Akp’li belediye başkanı, ilçe binasında uzun namlulu silahın başında muhabbet ederken fotoğraf çektiriyor. Akp üst yönetimi, kime hangi mesajı vermek istiyor? Uzun namlulu silah, ilçe binasına niye sokuluyor? AKP yönetimi neyin hazırlığını yapıyor?”

“MÜNFERİT OLMAKTAN ÇIKTI”

AKP yönetiminin son dönemdeki sorumsuz çıkışlarının münferit olmaktan çıkıp “genel bir eğilim”in yansıması haline geldiğini belirten Yarkadaş, “Ateşle oynadıklarının farkında değiller” uyarısında bulundu.

Siyasi partilerin, söylem ve eylemlerinde silahın hiçbir şekilde yer almaması gerektiğini belirten Yarkadaş, AKP yönetiminin ortaya çıkan son tablo hakkında kamuoyunu rahatlatması gerektiğini söyledi.

ÇADIR DEVLETİ

Uzun namlulu silahın ilçe binasına sokulmasının hiçbir haklı gerekçesi olamayacağını belirten Yarkadaş, “Türkiye, herkesin kendi önlemini aldığı bir çadır devletine mi dönüştürülmek isteniyor?” diye sordu.

AKP yönetiminin 15 Temmuz darbe girişimini bahane ederek taraftarlarını silahlandırmaya yönelik kuşkuların giderek arttığını belirten Yarkadaş, “Bu yoldan derhal dönün. Türkiye’yi ateşe atmayın, demokratik teamüllerden sapmayın” dedi.

Silah kullanma tekelinin sadece asker ve poliste olduğunu hatırlatan Yarkadaş, AKP yönetiminden konuya ilişkin ciddi bir açıklama beklediklerini de söyledi.

O İLÇE BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

SİLAHI KABUL ETTİ ‘TARİHİ YANLIŞ’ DEDİ

Fotoğrafta yer alan silah özel harekat polis ve askerlerinin kullandığı M-16 silahını andırıyor. İnternet ve gazetelerde konunun haberleşmesi üzerine AKP’li İlçe Başkanı Mustafa Korkut, twitter hesabından açıklama yaptı. Silahı kabul eden Korkut, fotoğrafın 15 Temmuz sonrası çekildiği savunması yaptı.

akp kucukcekmece baskani makam odasinda uzun namlulu silah-mustafa korkut.jpg

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin