Erdoğan’ın dünürünün ‘paralel ordusu’ Meclis gündeminde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünürü Orhan Uzuner’in, olası kalkışmalarda harekete geçecek silahlı bir milis gücü kurduğu iddiası Meclis gündemine taşındı.
CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Uzuner’in olası bir darbe girişimine karşı halkı en kısa sürede sokağa dökmek amacıyla geniş bir iletişim ağına sahip bir grup kurduğu haberlerinin basın yayın organlarında yer aldığına dikkat çekerek, grubun geçtiğimiz ocak ayındaki ilk toplantısını yaptığını, Uzuner’in, gerekli cihazları aldıklarını dile getirerek, “En küçük cihazımız düdük. Arabamda megafon var. Gerektiği zaman kullanacağımız silah var. Böyle hazırlıkları yapmamız lazım” ifadelerini kullandığının kamuoyuna da yansıdığını ifade etti.

‘Paralel ordu mu kuruluyor?’

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede Bozkurt, “Kardeş Kal Türkiye” adlı grubun amacının, yeni bir darbe girişiminde, kalkışmalarda, halkı en kısa sürede sokağa dökmek için iletişim altyapısı kurmak olduğu bilgisinin doğru olup olmadığını sordu.
“Mussolini’nin ‘Kara Gömlekliler’ ‘i, Hitler’in ‘Kahverengi Gömleklileri’ ‘i gibi paralel bir ordu mu kurulması düşünülmektedir?” diye soran Bozkurt, Uzuner hakkında ne tür bir işlem yapılmasının düşünüldüğünü sordu.

Orhan Uzuner’in ilgili haberlerin kamuoyuna yansımasının ardından yaptığı açıklamada, grubun Ocak ayında gerçekleştirdiği toplantıda sözlerinin çarpıtıldığını, “Silah” değil, “Siren” dediğini iddia ettiğini hatırlatan CHP’li Bozkurt “Böyle olsa bile, Uzuner hangi hak ve sıfat ile Türkiye’nin güvenliğinin örgütlenmesi görevini üstlenmektedir?” sorusunu yöneltti

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin