Skandal 1 hafta boyunca gizlenmiş; tersanede korkunç ihmal!

İstanbul Tuzla’da Kuzey Star Tersanesi’nde geçen hafta 8 işçinin, karbondioksit gazının açık bırakılması sonucu zehirlendiği ortaya çıktı. Ancak daha vahimi, zehirlendiği için hareketsiz yatan iki işçiyi kurtarmaya giden bir başka çalışan da koruyucu ekipmanı olmaması sebebiyle elektrik akımına kapıldı. İşçilerin akıbetleri konusunda açıklama yapılmıyor. Skandal DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş’in paylaşımlarıyla ortaya çıktı.

İstanbul Tuzla’da bulunan Kuzey Star Tersanesinde geçen hafta 8 işçi gazdan zehirlendi. Zehirlenen işçileri kurtarmak isteyen ancak koruyucu donanımı olmayan bir işçi elektrik akımına kapıldı.

DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş’in Twitter’dan paylaştığı videoya göre bir sepet içerisinde 3 işçi, aşağıda hareketsiz yatan 2 işçinin yanına indi ve 2 işçiyi de sepetin içine koydu. Bu sırada üzerinde hiçbir kişisel koruyucu donanım olmayan bir işçi elektrik akımına kapıldı. Akıma kapılan işçiyi, sepetteki diğer işçi elbiselerinden tutarak kurtardı. İşçilerin bulunduğu sepet o sırada yukarı doğru çekildi.

SENDİKA: AKIBETLERİNİ BİLMİYORUZ

Dev Yapı-İş tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Zehirlendiği için hareketsiz yatan 2 kişiyi kurtarmaya giden işçiyi de eklektik çarpıyor. Akıbetleri ne oldu bilmiyoruz. Tersanede hiçbir şey olmamış gibi üretim son hız devam ediyor. Patronlar için işçinin hiçbir değeri yok, dışarda işsiz çok. 1 hafta önce yaşanan olayda işçilerin durumu ne oldu bilmiyoruz. Tersanede birçok işçinin haberi yok. Haberi olan da işten atılma korkusu ile bir şey söylemiyor. Olayı tesadüfen gören ve cesaretini toplayıp bugün bizimle paylaşan işçi de korktuğu için bugüne kadar bir şey söylememiş. Bugünkü çalışma düzeninde bu ölümüne çalışma şeklinde biz işçiler tesadüfen yaşıyoruz. Kârından başka bir şey düşünmeyen patronlar için bizim hayatımızın bir önemi yok. Bizler bu ölüm düzenini ancak örgütlenerek değiştirebiliriz.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin