Sizi gidi nankörler! 

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Hükûmetin tehir edilmiş zam paketlerini 24 Haziran sabahından itibaren birer birer açmaya başlayacağı dünden belliydi. İki gündür zamlar peşi sıra geliyor.

Evvela motorine 22 kuruş zam yapıldı ki bu tutar pompaya aksettirildi. Motorinin litresi İstanbul’da 6,50 lirayı aştı. Çayın fiyatı yüzde 15 arttı. Şeker de yüzde 16 zamlandı.

Zamların tek bir sebebi var. O da kasada para kalmaması. 23 Haziran’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi’nde oy kaybettirmesin diye zamlar buzluğa kaldırılmıştı.

Gelenek 31 Mart seçimlerinin ardından da değişmemişti. Elektrik dağıtım şirketlerine yapılan satışların fiyatına yaklaşık yüzde 37 zam yapılmıştı.

ZAM PAKETİ BUZLUKTAN İNDİRİLDİ

İstanbul 25 seneden beri ilk defa kaybedildiğine göre zamsa zam, vergiyse vergi hepsi devreye girecek. Seçimin mağlubu Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) acı reçeteyi yazmaktan eşşiz bir haz duyuyor.

Erdoğan’ın gözünden “nankörler” İstanbul’da yaptığının bedelini ödemeli. O kadar yol ve köprüye mukabil Ekrem İmamoğlu’nu tercih edenlere merhamet etmenin manası kalmadı!

AKP, 31 MART VE 23 HAZİRAN’DAN DERS ALMADI

Siyaset hatalardan ders alma sanatıdır.

Hataları ile Türkiye’yi iktisadî krize sürüklemiş bir iktidarın hem 31 Mart’ta hem 23 Haziran’da sandıkta tecelli eden iradeyi kale almaması olsa olsa iktidar zehirlenmesi ile izah edilebilir.

Halkın vergileri ve yine halkın vekâleti ile devletin nimetlerinden haddinden fazla istifade edenlerin en makul ikazı bile “nankörlük” diye ters yüz etmesi de gösteriyor ki AKP kibrinden dolayı sokağa ve sandığa bîgane.

Müspet veya menfi ne ile karşılaşırsa karşılaşsın önüne gelen ne varsa yutuyor.

AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde parti grubuna hitaben sarfettiği, “Halka kendimizi niye anlatamadığımızın muhasebesini yapacağız.” sözlerinde bile halka tepeden bakışın değişmediği müşahede ediliyor.

HÜKÛMET HALKI CİDDİYE ALSAYDI BUNLAR OLMAZDI

AKP’nin son üç-dört senedir kendini halka anlatma gibi bir derdi yok. Böyle bir dertleri olsa halkın gözünün içine baka baka yalan söylemezlerdi.

Halkı ciddiye alan, amme hukukunu gözeten bir siyasî hareket devleti aile şirketi gibi idare etmezdi. Yine kendisine emanet edilen vergilerle yandaşlarını ihya etmezdi.

Milyonlarca insanın işsiz kaldığı bir dönemde Göcek’e 330 milyon liralık yazlık saray inşâ ettirmezdi.

AKP’li isimler hakikaten halka hizmet gayesi ile koltuğa oturmuş olsaydı en küçük bir tenkit karşısında, “Haddini bil! Sen kimsin?” zorbalığına yeltenmezdi.

İnşâ ettikleri tek sesli bir medya üzerinden yalanların karın doyurmadığını kabul etmek istemeseler de ekonomiyi batırdıklarını, Türkiye’yi pek çok sahada Afrika’nın gerisine düşürdüklerini fanatikler haricinde kalan herkes biliyor.

SON İKİ YÜZLÜLÜK DE NOT EDİLDİ

Vatandaş bütün dertlerinin oy ütmek olduğunu, iktidarda üç gün fazla kalma uğruna kılıktan kılığa girebileceklerini acı acı tecrübe etti.

Seçmen AKP’nin iki yüzlülüğünü göstermesi açısından son zamları da kenara not edecek. Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, “Mayıs nisandan zaten iyi olacak. Yaz aylarında en kötüyü geride bırakmış olacağız.” demiyor muydu?

Hazine’yi bir senede 80 cente muhtaç hale getiren Albayrak’ın değiştirileceğini iddia edenler Erdoğan’ın esas maksadını ıskalıyor.

Erdoğan, Albayrak’ı Hazine Bakanlığı’na ekonomiyi toparlaması için tayin etmedi ki! Hazine’nin anahtarlarının aileden birinde olması için böyle bir tercihte bulundu.

82 milyonun değil, kendi ailesinin servetini düşünerek verdi o kararı. Albayrak değil de AKP’de en kıdemli isimlerden biri Hazine Bakanlığı koltuğunda oturuyor olsaydı şimdiye on defa gönderilmişti.

HARCADIĞI İSİMLER

Nitekim Erdoğan günah keçisi bulmakta ustadır. Beraber yola çıktığı isimlerin tamamına yakınını kullanıp attı. Tabanına “Bunlar trenden inenler.” diyerek kendisini temize çıkardı.

Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Hüseyin Çelik, Nihat Ergün, Ömer Dinçer ve daha nice isim Erdoğan tarafından bozuk para gibi harcandı.

Erdoğan, Albayrak’ın kifayetsiz olduğunu bile bile o koltuğa oturmuştu. Hâl böyle iken İstanbul hezimetinin faturasını niye damadına kessin ki! Sırça saraylarda otururken sokağın verdiği mesajı anlayan tek bir siyasetçi çıkmadı.

MHP İLE BİRLİKTE ERİYORLAR

Erdoğan, 24 Haziran’da İstanbul’da halktan yediği şamarı anlamadığını ortaya koydu.

Neymiş efendim! Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile tesis ettiği Cumhur İttifakı 2023 hedeflerine emin adımlarla yürümeye devam edecekmiş.

Bu ittifakın aldığı toplam oy oranı yüzde 45! Kadir Topbaş tek başına AKP’nin İstanbul Büyükşehir adayı olarak 2014’te yüzde 48 oy almıştı.

Erdoğan’ın “Biz ayrılamayız” dediği MHP ile girdiği 24 Haziran 2018 seçiminde halkın desteği yüzde 51 mertebesinde idi. Bir yılda yüzde 6 erimiş bir ittifak değil 2023’ü, 2021 senesini bile göremez.

Zamlar, vergi artışları, S-400 krizi, israf ve talan düzeni… Hepsi AKP’nin gişini hızlandıracak… Erdoğan’ın varlığı krizi içinde krizleri tetikleyecek.

Değişim bu zemin üzerinde karşılık bulacak.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Evet üstat güler misin ağlar mısın?
    Yazınızın başlığı.
    Sizi gidi nankörler!

    Başlık:
    Ne istediniz de vermedik!! Olsaydı ne anlardı bunlar ?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin