Siz sirkeyi sadece salatada mı kullanıyorsunuz?

Her kültür sirkeyi farklı amaçlar için kullanıyor. Salata, turşu ya da temizlik için kullanımlar ilk akla gelenler. Ancak sirkenin hiç bilmediğiniz ve düşünmediğiniz oldukça faydalı kullanımları da var. İşte onlardan bazıları:

Yiyeceklerinizi temizler: Kirleri yumuşatmak için sebzelerinizi sirkeyle durulayın ve meyve ile sebzelerdeki mumdan kurtulmak için üzerine sirke püskürtüp ovalayın.

Yüzeyleri temizler: Beyaz sirke yüzeydeki E-koli gibi mikropları öldürmek için yeterince asitlidir. Yüzeyleri sirkeyle silin ve kurutun.

Arı sokmasına iyi gelir: Sirke yaban arısı sokmasına yardımcı olur, çünkü yaban arısının iğnesi alkalindir. Bal arısının iğnesi ise asidiktir ve kabartma tozunu deneyin.

En basit marine etme yoludur: Sirke etin proteininin üzerinde yüzey bakterileri öldürür, etinizi çok güzel bir şekilde marine etmenizi sağlar

Limon yerine sirke kullanabilirsiniz: Izgarada hazırladığınız balığınızın üzerine limon yerine sirke kullanabilirsiniz.

Etiketlerden ve duvar kağıdı kalıntılarından kurtulursunuz: Etiket yapışmış olan malzemeyi su ve sirke karışımına batırın. Etiketi kazıyın ya da soyun. Duvarda kalın duvar kağıdını da sirkeyle ıslatıp soyabilirsiniz.

Fazla atılan tuz ve şekeri dengeler: Yiyeceğinize yanlışlıkla fazla şeker ya da tuz attığınız da sirke bu yanlışınızı düzeltir, dengeler.

Sarımsağı korur: Sarımsağın kabuklarını soyun ve kapalı bir kavanozun içine sirke koyup sarımsakları içine atın. İhtiyacınız olduğunda kullanın.

Camları, metalleri temizler: Camlarınıza sirke püskürtün ve gazeteyle kurulayın. Paslanmış para ve aletlerdeki paslardan sirkeyle kurtulabilirsiniz. Bu paslı metalleri sirkede bekletin.

Duş başlığı, banyo perdesi ve tuvaleti temizleyebilirsiniz: Duş başlığında biriken mineral kalıntılarından kurtulmak için duş başlığını sirke dolu leğene yerleştirin ve bir saat sonra kontrol edin. Banyo perdesini sirkeye batırın ve sonra durulayın. Bir kasede sirkeyle kabartma tozunu karıştırın. Elde edeceğiniz köpük ile tuvaletinizi temizleyebilirsiniz. Diğer temizleyiciler daha fazla aşındırıcıdır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin