Siyah transporter haber twitlerine ‘Saray’ talebiyle mahkeme yasağı

Hizmet Hareketi’ne yakınlığı gerekçesiyle Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından kaçırıldığı ortaya çıkan masum insanların haberlerini yayınladığı için Medyabold’un, haberlerine ilişkin twitlerine erişim yasağı getirildi.

Siyah transport minibüslerle insanları kaçırılmasına göz yuman devletin, aylardır haber alınamayan insanların akıbeti hakkında kör, sağır ve dilsiz olan yargı, gerçeklerin ortaya çıkmasından rahatsız olan kurumların taleplerine hizmet etmeye devam ediyor.

Boldmedya’nın haberine göre, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimliği’nin 21 Şubat 2019 tarihli kararında Türkiye’de insan kaçırma olayına ilişkin paylaşılan 253 twiti, milli güvenlik gerekçesiyle erişiminin engellenmesine karar verildi.

Hukuk dışı yöntemlerle gece yarısını silahlı kişiler tarafından kaçırılan masum insanların can ve mal güvenliğinden sorumlu Türkiye Cumhuriyeti, bugüne kadar ailelerin tüm uğraşlarına ve başvurularına rağmen sessiz kalmayı tercih etti.

Yaşanan bu hukuksuzlukları haber yapan sitelerin Türkiye’de erişimine engel getiren Türk yargısı, söz konusu haberlerin yer aldığı twitlere şiddete ve suça teşvik ettiği, kamu düzenini ve milli güvenliği tehdit ettiği ve yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunmasına aykırı olduğu gerekçesiyle erişim yasağı getirdi.

Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimliği’nin kararı Twitter’a tebliğ edildi. Söz konusu haberlerin paylaşımının yapıldığı sosyal medya hesaplarına Twitter, mahkeme kararlarını iletti.
Mahkeme kararı doğrultusunda şuana kadar hiçbir işlem yapmadıklarını belirten Twitter, “Ancak, bu içerik hakkında ileride bir işlem yapmak durumunda kalabiliriz.” dedi.

Kullanıcı hesabındaki suç unsuru olarak lanse edilen içeriğin gönüllü olarak kaldırılmasını tavsiye eden Twitter, “Aynı zamanda, karara karşı hukuki başvuru seçeneklerimizi değerlendirip itiraz edebiliriz. Karara itiraz etmeyi düşünüyorsanız, lütfen mümkün olan en kısa sürede bize haber verin.” şeklinde mesaj paylaştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin