Şırnak’ta kasten çarptığı avukatı ağır yaralayan polis: Psikolojim iyi değildi!

Şırnak’ta polisin aracıyla hedef alarak çarptığı ve ağır yaralanan avukat Serkan Karakaş’ın diz kısmının parçalandığı öğrenildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz, “Bu durum hiç birimizin can güvenliğinin olmadığına delalet.” dedi. Çarparak ağır yaraladığı avukatı olay yerinde bırakarak kaçan polisin ise ilk ifadesinde, “Psikolojim iyi değildi. Gaipten sesler duydum ve geri geri gelerek çarptım.” dediği belirtildi.

Şırnak’ta 10 Nisan’da bir polis, aracıyla çarptığı Şırnak Barosu’na kayıtlı avukat Serkan Karakaş’ı (27) olay yerinde bırakıp kaçtı. Ağır yaralanan Karakaş, Şırnak Devlet Hastanesi’nde ameliyata alındı. Karakaş’ın diz kısmının parçalandığı öğrenildi. Yapılan ilk ameliyatın iyi geçtiği açıklandı. Karakaş’ın çapraz bağlarının koptuğu aktarılırken, sağlık durumuna göre birkaç operasyon daha geçirebileceği ifade edildi.

GERİ GERİ GELEREK KASTEN ÇARPIYOR

Şırnak Barosu konuya dair açıklamasına göre Karakaş, seyir halindeyken bozulması üzerine aracını güvenli bir yere çekiyor. Kontrol etmek üzere çıktığı sırada Şırnak Emniyet Müdürlüğünde görev yapan bir komiser, Karakaş’ı geçtikten sonra duruyor. Ardından hızlı bir şekilde geri geri gelerek Karakaş’a kasti bir şekilde çarpıyor.

Karakaş’a çarptıktan sonra gözaltına alınan polisin, emniyetteki verdiği ilk ifadesinde, “Psikolojim iyi değildi. Gaipten sesler duydum ve geri geri gelerek çarptım.” diyor.

ŞIRNAK BARO BAŞKANI: HİÇBİRİMİZİN CAN GÜVENLİĞİ YOK

Şırnak Barosu, bugün de Serkan Karakış’ın durumuna ilişkin Şırnak Adliyesi önünde açıklama yaptı. Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz, Karakaş’ı yaralayan kişinin Şırnak Emniyet Müdürlüğü Destek Hizmetleri’nde çalışan bir komiser olduğunu ve meslektaşlarını kasıtlı olarak yaraladığını söyledi.

Avukat Karakaş’ın kendi aracının arızası ile meşgul olduğu sırada polis memurunun onun yanından geçtiğini, daha sonra geri geri hızlı bir şekilde gelerek Karakaş’ı vurduğunu kaydeden Dilsiz, “Polis memurunun icra ettiği fiil kasten insan öldürmeye yönelik bilinçli bir eylem olmasına karşın soruşturma savcısının faili gözaltına alma yönünde iradesini ortaya koyması, polis memurunun ifadesinin alınmasının ardından gerçekleşebilmiştir. Olay mahallini gören mobese kamera kayıtlarının tarafımıza verilmesi, şüpheli polis memurundan kan ve idrar örneklerinin alınması için maalesef avukat arkadaşlarımız defalarca Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü’nün kapısını aşındırmak zorunda kalmışlardır.” dedi.

Polisin kasten çarptığı Serkan Karakaş’ın dizinin parçalandığı öğrenildi.

POLİSİN İTİRAF ETTİ

Polis memurunun ‘taksirle insan yaralama’ suçunun şüphelisi olarak beyanı alındıktan ve olayı kasıtlı bir biçimde gerçekleştirdiğini ikrar ve kabul ettiğine dair itirafından sonra gözaltına alınmasının avukatlara olan ‘ön yargının’ ne denli büyük olduğunu ortaya koyduğunu vurgulayan Dilsiz, “Bu denli vahim ve insanın hayatına kast eden bir olayın yargının kurucu unsuru olan savunma makamını temsil eden bir meslektaşımıza yönelmiş olması hiçbirimizin can güvenliğinin olmadığına delalet etmektedir. Avukatın can güvenliğinin olmadığı yerde vatandaşın, yurttaşın can güvenliğinden bahsedebilmek mümkün değildir. Zira avukat hak arama hürriyeti ve bilincinin yegane öznesi, yurttaşın kamusal alandaki sesi ve yurttaşın vekaleten sözcüsüdür.” diye konuştu.

GÖREVDEN ALINMALI

Polisin görevden alınması için İçişleri Bakanlığı’na seslenen Dilsiz, “Bir kez daha ifade etmek istiyoruz ki; bir avukata, üstelik görevi avukata yönelik her türlü hak ihlallerine karşı, avukatlık mesleğini ve avukatları savunmak olan, mesleki saygınlığın korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapan Avukat Hakları Merkezimizin başkanına yönelik bu tutumu kabul etmemiz mümkün değildir. Şırnak Barosu olarak, soruşturma sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi ve failin gerekli cezayı alabilmesi için olayın takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.” ifadelerini kullandı.

ABDULGAFFAR DAYAN’IN AVUKATI

Bu arada polisin kasti bir şekilde çarptığı avukat Karakaş, aynı zamanda Şırnak’ın Cizre ilçesinde 24 Ocak’ta dershaneye gittiği sırada Cizre Kaymakamı ve Cizre Belediyesi kayyumunun koruma polislerine ait Ford Ranger tipi zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Abudulgaffar Dayan’ın avukatlığını yürütüyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin