İki aylık cari açık miktarı 12,1 milyar dolara çıktı; rekor geldi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Buna göre ödemeler dengesi Şubat ayında 5,15 milyar dolar cari açık verdi. Cari açık Ocak ayında 7,11 milyar dolar olmuştu. 2022’nin ilk iki ayındaki cari açık 12,1 milyar dolarla, Ocak-Şubat ayı cari açıkları arasında tarihin en yüksek değerini görmüş oldu.

Türkiye’de cari denge Şubat ayında da artan enerji maliyetlerinin etkisiyle açık verdi. Böylelikle cari dengede aylık açık serisi dördüncü aya girdi. Kasım ayından bu yana cari açık veriliyor. AKP’nin ‘denediği’ yeni sistemde TL değersiz hale gelecek, bu nedenle ‘cari fazla verilecek’ ve enflasyon da düşecekti. Ancak bu planda tutmadı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre cari denge Şubat’ta 5,15 milyar dolar açık verdi. Bu rakamın ardından 12 aylık cari açık 21,85 milyar dolara yükseldi.

İLK İKİ AYDA GEÇTİĞİMİZ YILKİ CARİ AÇIK YAKALANDI

Geçtiğimiz ay on iki aylık cari işlemler açığı 20,22 milyar dolar olmuştu. 2021 yılı Aralık ayında rakam 14 milyar dolardı. 2022’nin ilk iki ayında toplam cari açık 12,1 milyar dolara çıkmış oldu.

TCMB’nin değerlendirmesine göre Şubat ayında cari açık üzerinde ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının 3,9 milyar dolar artarak 6 milyar dolara yükselmesi etkili oldu.

Çekirdek denge olarak bilinen altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bir önceki yılın aynı ayında 624 milyon dolar fazla vermişken, Şubat ayında 2,17 milyar dolar fazla verdi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin