Sıra Beyşehir Gölünde; imara açılıyor, marina yapılacak!

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölleri arasında yer alan Beyşehir Gölü kenarındaki 188 hektarlık alanda plaj, marina, kamping alanı, bungalovlar ve çadır kamplı tesisler yapılacağı açıklandı. Konya ve Isparta sınırları içinde kalan 650 kilometrekare alana sahip Beyşehir Gölü’nün Karaburun mevkisi imara açılıyor. Göle, Isparta ve Konya’daki yat sahipleri için marina da yapılacak.

Projeyle ilgili konuşan AKP’li Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, “Beyşehir Karaburun´da 188 hektarlık bir alanda plaj, marina, kamping alanı, bungalovlar ve çadır kamplı tesisler olmak üzere kapsamlı bir çalışma yaptık. Projenin animasyonunu sosyal medya yoluyla vatandaşımıza izlettik. Görüşlerini aldık. Beyşehir, Konya için deniz niteliğindedir. Bu projeyle Konya’mızın, İç Anadolu´nun yazlığı olacak bir yer hazırlıyoruz. Bu sene plaj, karavan ve günü birlik kamping alanını çözeceğiz. Manzaraya hakim bir yerde kademeli bir biçimde bungalovlar yerleştireceğiz. Plajın arka planında, sazın içinde çakma ağaçlarla ahşap yapı kavramıyla yine bungalovlar ve kameriyeler çözeceğiz. Plajımız, Akdeniz de ne varsa; şezlonguyla, çadırıyla, şemsiyesiyle tabi gözetleme kulelerine kadar düzenli bir biçimde, buraya gelen vatandaşın hem kendini dinleyeceğiz, hem yüce Mevla’nın bu verdiği cömert bu güzellikleri yerinde yaşayacağı bir manzarayla güzel tatiller yapmalarını sağlayacağız.” dedi.

GÖL KURUYOR, BALIK ÇEŞİDİ AZALIYOR

Beyşehir Gölü, dünya çapında içilebilir niteliği olan 10 gölden biri olarak gösteriliyor. 30 yıl önce 22 çeşit balık türünün yaşadığı gölde, şu anda bu rakam 12’ye kadar düşmüş durumda. Gölden su çekimleri, ekolojik kuraklık, istilacı türler söz konusu türlerin azalmasında etkili oldu. Gölü besleyen kaynaklar giderek azaldığı için su seyivesi de düştü. Geçtiğimiz aralık ayında göldeki su seviyesinin 26 metreden 6 metreye kadar düştüğü haberleri yapılmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin