İşte İsveç’ten hasta naklinin perde arkası: 26 bin dolarlık propaganda!

TR724 ÖZEL HABER | YAVUZ AY, STOCKHOLM TR724

İsveç’in Eslöv kentinde Kovid-19 testi pozitif çıkan Emrullah Gülüşken, çocukları Esma, Samira ve Mahmut’la Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın ambulans uçağıyla Türkiye’ye götürüldü.

İsveç’te yaşayan Emrullah Gülüşken, yaklaşık 2 hafta önce yüksek ateş ve nefes darlığı yaşamaya başladı. Gülüşken’in durumundan endişelenen ailesi, İsveçli sağlık yetkililerini arayarak yardım çağırdı. Hastaneye kaldırılan Gülüşken’in koronavirüs testi pozitif çıktı ancak durumu kritik olmadığı için yapılan işlemlerden sonra evine gönderildi. 

İsvec, Kovid-19 mücadelesinde eğer bir hasta nefes darlığı yaşamıyorsa kontrollerden sonra ilaçları veriliyor ve karantinada kalması tavsiyesiyle evine yollanıyor. Sağlık ekipleri Gülüşken’e de aynı protokolü uyguladı.

Tr724’ün ulaştığı bilgilere göre, Emrullah Gülüşken’in hastalık durumunun ilerlemesinden korkan Gülüşken’in ailesi, Türkiye’nin Stockholm büyükelçiliğiyle temasa geçerek durumlarını anlattı. Türkiye’de tedavi görmek istediklerini, babalarının kalp hastası, kardeşlerinin de astım olması nedeniyle endişeli olduklarını belirtti. Elçilik yetkilileri aileye, Emrullah Gülüşken’nin Türkiye’de tedaviye gönderilmesi için 26 bin dolarlık ambulans uçak masrafının olduğunu iletti. 

Çaresiz kalan Leyla Gülüşken, babası için sosyal medya üzerinden yardım çağrısında bulundu. Gurbetçiler tarafından yapılan yorumlarda kendisinin Büyükelçilik ile temasa geçebileceği tavsiye edildi. Bunun üzerine Leyla Gülüşken 23 Nisan gecesi twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Elçilik yetkilileri ile temasa geçtiğini ancak ”Ambulans uçağın 26 bin dolar karşılığında İsveç’e gelebileceğini’’ üzüntülü bir şekilde ifade etti. 

Ardından Leyla Gülüşken yine tavsiyeler üzerine sosyal medyadan Türkiye’ye seslendi. “Ülkemizden bize sahip çıkması adına yardım talep ediyoruz, ne yaparız nereye başvururuz bilmiyoruz. Lütfen sesimizi duyurmamıza yardımcı olun, babamın durumu çok kötü, bir an önce müdahale edilmeli” diyerek yardım çağrısını yeniledi ve babasının bulunduğu bir video paylaştı.

Sosyal medyada ses getiren bu yardım çığlıklarının ardından Türk yetkilileri İsveç’te yaşayan Emrullah Gülüşken’in hastalığından ilk defa haberleri oluyormuş gibi davranarak yardım yapacağını açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sevgili Leyla, sesini duyduk.” diyerek ambulans uçağın sabah saat 06:00’da hareket ettiğinin müjdesini verdi.

İSVEÇ: TÜRK HÜKÜMETİ POLİTİK KAZANÇ SAĞLAMA PEŞİNDE

Türkiye’den İsveç’e gelen ambulans uçak, İsvec medyasinda da yankı uyandırdı. 

İsveç’in önde gelen gazetelerinden Aftonbladet gazetesine bu konuyla ilgili açıklama yapan Stockholm Üniversitesi Türkiye Bilimleri Enstitüsü Başkanı Paul Levin, Türkiye hükümetinin korona salgınında politik kazanç sağlama peşinde olduğunu söyledi. 

Aftonbladet gazetesine hasta transferi olayını değerlendiren Toplum yorumcusu Kurdo Baksi ise operasyonu, ‘Tayyip Erdoğan’ın uzun zamandır elde ettiği en iyi propaganda malzemesi’ olarak değerlendirdi. Baksi, ’’Bugün gerçekleştirilen hasta transferi Erdoğan’ın Türkiye’deki Korona salgını ile mücadeledeki başarısızlığını gizlemesinin bir yoluydu. Genellikle popülaritesini arttırmak için savaş stratejisi kullanıyordu. Ancak devam eden koronavirüs salgını nedeniyle bu pek mümkün olmadı. Birçok Türk televizyon kanalında bu olay büyütülerek haber yapılıyor. Türkiye övülüyor, İsveç kötüleniyor’’ dedi.

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar, bu haberin yabanci basinda cikmis hali var midir acaba? Haberler.com da isvec Haber sitesinin resmini koymuslar. Sizin bu Haber ile ilgili baska destek niteliginde gosterebileceginiz ozellikle isvecte cikmis haber var ise paylasabilirseniz sevinirim.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin