Sınırdaki insanlık dramı için imza kampanyası: Kadın ve çocuklar güvenli yerlere taşınmalı!

Türkiye-Yunanistan sınırında devam eden sığınmacı krizinden en çok kadın ve çocuklar etkileniyor. Bu noktada ‘Acil Çağrı: AB Üye Devletleri ŞİMDİ Hareket Etmelidir’ başlığı ile bir imza kampanyası başlatıldı.

Change.org’da düzenlenen kampanyada Mülteci kadınlar ve çocuklar için güvenli yerler istendi ve şu ifadelere yer verildi: “AB Üye devletleri derhal cinsiyete duyarlı bir mülteci müdahale sistemi uygulamalı, mülteci kadınlar ve çocuklar  AB Üye Devletleri’ne güvenli bir şekilde geçebilmeli. Suriye’deki birçok kadının tecavüz ve cinsel saldırı korkusuyla ülkelerinden ayrıldığı bilinmektedir. Cinsel ve cinsiyete dayalı şiddet ezici bir çoğunlukla kadınları ve kızları kurban ve/veya mağdur olarak etkilemektedir. İnsani ve acil durumlarda, farklı şiddet biçimlerindeki kadınlar için risk daha da yüksektir. Batı Balkan rotasının kapatılmasından bu yana kadınlar ve kızlar risk altındadır.”

Katılımcılar arasında Kırık Tebeşir Platformu’ndan bulunduğu Avrupalı Sivil Toplum Örgütleri ile bazı kişilerin yer aldığı kampanyada ilk imzalar atıldıktan sonra bu konuyla ilgili mektup AB Parlamentosu üyelerine gönderildi.

KAMPANYAYA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin