Silivri tutsağı gazeteci yazar Ahmet Altan: ‘Dünyayı bir daha göremeyeceğim’

Gazeteci-yazar Ahmet Altan yaklaşık iki yıldır cezaevinde tutuklu. Altan’ın, cezaevinde kaleme aldığı kitabı ilk kez Almanya’da yayınlanacak. Kitabın ismi “Dünyayı bir daha göremeyeceğim” başlığını taşıyor. Alman S. Fisher Yayınevi’nden piyasaya çıkacak kitapta Altan özgürlük, cezaevindeki yaşamı ve Türkiye’nin siyasi durumuna ilişkin denemelerini paylaşıyor.

Kitapta, “Dünyayı hiçbir zaman görmeyeceğim. Gökyüzünü cezaevinin duvarları olmadan bir daha göremeyeceğim” ifadeleri yer alıyor. Ahmet altan, cezaevindeki ilk geceden yine cezaevinde çıktığı “yolculuklara” ve mahkemenin ağırlaştırılmış müebbet cezası kararına kadar birçok konuda düşündüklerini kaleme alıyor.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, ilk kez Almanya’da 26 Eylül’de piyasaya sürülecek kitap ardından Hollanda, İngiltere, Norveç, İspanya ve İtalya’da da okuyucularıyla buluşacak. Ahmet Altan, yaklaşık iki yıldır cezaevinde. Darbe girişimi sonrasında “subliminal mesaj vermek” suçlamasıyla gözaltına alınan Altan, “darbe girişimine iştirak” suçlamasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ahmet Altan’ın tutuklanması uluslararası alanda tepkiye yol açtı. Sivil toplum örgütlerinden gazetecilik kuruluşlarına kadar geniş bir kitle tarafından takip edilen yargı süreci sonrası da Altan’a destek verilmeye devam ediliyor. Tahliye edildikten sonra DW Türkçe’ye konuşan Ahmet Altan’ın ağabeyi Prof. Mehmet Altan, denemelerin cezaevindeki küçük bir plastik masada kağıda döküldüğünü belirterek “Ahmet’in cezaevinden ilettikleri şimdi dünyada edebi olarak yayılıyor” demişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin