Silahlı milislerin kurduğu Milli Seferberlik Hareketi Merkez Bankası üzerinden yardım topluyor

15 Temmuz’dan sonra ortaya çıkan ve AKP’nin silahlı milis yapılanması olarak anılan Halk Özel Harekât’ın (HÖH) kapatılmasından sonra yerine kurulan Milli Seferberlik Hareketi’nde yeni bir detay ortaya çıktı. İlan edilen “seferberlik” kapsamında para yatırılması istenen IBAN numarası Merkez Bankası’na ait.

15 Temmuz sonrasında kurulan HÖH, milis yapılanma eleştirilerinin ardından İçişleri Bakanlığı’nın “uyarısı” ile kapanmış, kurucusu ve başkanı Fatih Kaya 24 Haziran seçimlerinde AKP’den İstanbul milletvekili aday adayı olmuştu.

Cumhuriyet, Kaya’nın 24 Haziran seçimlerinden sonra Milli Seferberlik Hareketi Platformu’nu kurduğunu duyurmuştu. Bir taraftan “Cumhurbaşkanına, bakanlarına, milletvekiline, valisine, bürokratına yapılacak hukuksuz algıların karşısında tek vücut olarak korkusuzca durmak” amacıyla kurulduklarını açıklayan Milli Seferberlik Hareketi, ağustos ayında yaşanan kur dalgalanması krizini de “fırsata” çevrip para toplama duyurusu yapmıştı. Buna göre “hareket”, “Ülkemize açılan ekonomik savaşa karşı direnmek” için katkıda bulunmak isteyenler için hesap numarası paylaşmıştı. “Hareket”in internet sitesinde yer almayan IBAN numarası, sosyal paylaşım sitesi Facebook sayfasında yayımlandı.

Yayımlanan IBAN numaralarının Merkez Bankası’nın TL ve Avro hesaplarına ait olduğu ortaya çıktı.


15 Temmuz darbe girişiminin ardından; kurulan HÖH gibi yapılar nedeniyle “paramiliter oluşum” tartışması başlamıştı. Aralık 2017 tarihli OHAL KHK’si ile “darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler” hukuki ve cezai sorumluluktan kurtarılınca tartışmayı alevlendirdi.

Ocak 2018’de yapılan denetimin ardından İçişleri Bakanlığı’nın kendilerini uyardığını açıklayan Kaya, “Derneğimizin isminin Jandarma ve Polis Özel Harekâtı’nı çağrıştırdığı yönünde uyarı yazısı bize gönderildi. Devletimizin zarar görmemesi, farklı tartışmalara yol açmamak adına derneğimiz HÖH’ü ve 46 şubesini kapattık” demişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin