SGK 6 aydır sigortalı sayısını açıklamıyor

Sigortalı sayısındaki aylık değişimlere ilişkin istatistikleri Aralık 2018’den beri açıklamayan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kendisine yapılan başvuruya ilginç bir cevap verdi. SGK, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın bilgi edinme başvurusuna Aylık istatistik bülteninin gözden geçirildiğini kaydedederk, “Veri gizleme ya da geciktirme söz konusu değildir” dedi. Fakat SGK verilerin ne zaman açıklanacağı sorusuna ise cevap vermedi.

SGK’nın rakamları yayımlamamasının esas sebebinin artan işsizlik ve buna bağlı olarak sigortalı sayısındaki düşüşü gizleme çalışması olduğu iddia ediliyor.

TÜİK’ten açıklanan son verilere göre, işsizlik, şubat, mart ve nisan aylarını kapsayan mart döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre 4 puan artışla yüzde 14.1’e yükseldi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı ise 7.5 puanlık artış ile yüzde 25.2’ye yükselirken, 15-64 yaş grubunda bu oran 4 puanlık artışla yüzde 14.3 oldu. İstihdam oranı ise 1.7 puanlık azalış ile yüzde 45.4’e geriledi.

Kurumun açıklamasında ise şöyle dendi: “SGK aylık istatistik bültenlerinin hem içerik hem format itibariyle güncellenmesi çalışmaları, yılbaşından itibaren devam etmektedir. Uluslararası standartlara uygun, saydamlık ve hesap verilebilirlik açısından etkili ve yeterli veri üretebilmek için hem Kurumun web sayfası hem de aylık istatistik bülteni gözden geçirilmektedir. SGK’nın veri gizleme ya da geciktirmesi söz konusu değildir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin