Sezona aynı yanlışla başlamak!

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

Ali Koç her sezona yeni bir başlangıç yapma alışkanlığına devam edecek gibi görünüyor. Başkanlıkta 3 yılı geride bıraktı. Geriye dönüp bakıldığında koca bir hüsran var. Oysa ne umutlarla seçilmişti. Değişimin adresi olacaktı. Aziz Yıldırım’dan kurtulan taraftar, yağmurdan kaçarken doluya tutuldu. Koç, geçmiş yıllardan hiç ders çıkarmayarak yine büyük vaatler sıraladı.

3 YILDA 6 TEKNİK ADAM

Ali Koç dönemini en iyi, 3 yılda gelen 6 teknik adam özetliyor. Hiçbir teknik adam başladığı sezonu bitiremedi. Phillip Cocu, Erwin Koeman, Ersun Yanal, Erol Bulut, Emre Belözoğlu, Ali Koç’un eskittiği isimler. Bu listeye geçici görevde kalan Tahir Karapınar’ı da eklemek lazım. Alınan oyuncuları yazmaya kalksam, sayfalar dolar! Sadece bu yıl kadroya 20 oyuncu katıldı. Neredeyse iki tane 11 kurulacak kadar oyuncu transfer edip, ezberlenecek bir 11 oluşturmamak büyük başarı olsa gerek. Bu başarı da yine Ali Koç’a nasip oldu.

“Başkan mı çıkıp oynayacak?” deme lüksüne sahip değil. Türkiye’de daima son sözü başkanlar söyler. Teknik heyet, başkan nezdinde ‘çalışandan’ ibaret. İşte Galatasaray’da Fatih Terim’in yaşadıkları ortada. Başkan Mustafa Cengiz, Terim’in altını oyup, göndermek için her yolu denedi. Teknik direktörün adı Fatih Terim olmasaydı, çoktan valizi elinde olurdu. Ali Koç’un şansı çalıştırdığı isimlerin “Terimvari” olmamasıydı. Kısaca başarı da başarısızlık da başkanın hanesine yazılıyor.

YENİLİK VAADİ YERİNE GELMEDİ

3 Haziran 2018’de 20 yıllık Aziz Yıldırım dönemini, delegelerden aldığı yüzde 66 oyla sonlandırırken ne hayalleri vardı. Hem Ali Koç’un hem taraftarın. Türkiye’nin en tanınmış ve zengin ailesinin ferdi başkan oluyordu. Türk spor tarihinde devrim olacak beklentisi yüksekti. İyi de giriş yaptı. Türk futbolunda eksik olan, sportif direktör görevlendirmesini gerçekleştirdi. Hatta Avrupa’da adını başarıyla duyuran Comilli’yi sportif direktör yaptı. Phillip Cocu tercihinin facia olduğu sezonun ilk 5 haftasında ortaya çıktı. Alınan oyuncular ayrı bir fiyasko oldu. İlk düğme yanlış iliklenince, düzeltmek mümkün olmadı.

Cocu’yu gönderip yerine yardımcısı Koeman’ı getirdi. Ustasının tutmadığı yerde kalfasından başarı beklemek zaten imkansızdı. Taraftarın baskısına boyun eğip, Ersun Yanal’ı göreve getirirken “Dün olmadığı gibi bugün de yarın da Ersun Yanal gündemimizde olmayacak” sözlerini yuttu. Yanal’ı sezon ortasında getirdi. Planı sezon sonu biletini kesmekti. Planı bozan, berbat giden sezonda Yanal’ın vasatı yakalamış olmasıydı. Sezon sonunda bu kez mecburen sözleşmesini uzattı. Sonuç yine malum… Başladığı teknik adamla sezonu tamamlayamadı. Yanal’ın ikramı, 20 yıl sonra Kadıköy’de Galatasaray’ın galibiyet hasretini sonlandırması oldu.

HAVALI GİRİŞ, 20 TRANSFER

Hele bu sezona ne havalı giriş yapmıştı. Alanyaspor’da rüştünü ispat eden Erol Bulut teknik direktör, Emre Belözoğlu sportif direktördü. Sosyal medyadan her gün yeni bir oyuncunun transferi açıklanırken, taraftar ‘o sene kesin bu sene’ havasına kapıldı. İlk haftalar takım kazanırken, şampiyonluk şarkıları erkenden söylenmeye başladı. Sonra Kadıköy kabusu başladı. Sezon boyunca aldığı 7 yenilginin altısını sahasında gördü. Ali Koç, şampiyonluğun Sivasspor yenilgisiyle gittiğini söyledi ama yanılıyor. Şampiyonluk çok önceden Konyaspor, Göztepe, Yeni Malatyaspor ve Gençlerbirliği yenilgileriyle gitmişti. Sahasında Galatasaray ve Beşiktaş derbilerini kaybetmesi işin cabası oldu. Yanal döneminde Galatasaray, Bulut döneminde ise Beşiktaş yıllar sonra Kadıköy’den 3 puanla döndü.

Başladığı teknik adamla sezonu tamamlamama geleneği Erol Bulut’la da sürdü. Bulut gönderilip, yerine Emre Belözoğlu getirildi. Değişen fazla bir şey yoktu. Haksızlık etmeyelim, Emre döneminde Kadıköy’de zor da olsa maçlar kazanıldı. İki yıldır takımın ayakta kalan isimlerinin başında gelen Luiz Gustavo’yu kesmek de Emre’ye nasip oldu. Hangi akla hizmetse!

HER ŞEY SİL BAŞTAN!

Yine de Sivasspor maçını kazanmış olsaydı, Fenerbahçe şampiyon olabilirdi. Hak ederek mi? Buna evet diyen sayısı oldukça az olur. 40 haftada ilk 11 oluşturmakta zorlanan bir takımdan bahsediyorum. Şaka değil tam 20 oyuncunun transfer edildiği sezonda bunu gerçekleştirdi. Ali Koç, önümüzdeki sezon Emre’nin teknik direktör olmayacağını resmen açıkladı. Yeni bir hoca gelecek. Büyük ihtimal yabancı olacak. En az 4-5 transfer daha yapılacak. Eldeki birçok isim satılacak. Kısaca her şey sil baştan olacak. Nasıl biteceğini tahmin etmek zor değil. Son 3 yılın örneği önümüzde taze duruyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin