Serkan Gölge tahliye sonrası konuştu: “Tek isteğim ABD’ye ve bilim insanı olarak NASA’ya geri dönmek”

15 Temmuz sonrası akrabasının ihbarı üzerine hiçbir delil yokken tutuklanan ve Türkiye’de yaklaşık üç yıl hapis yatan NASA çalışanı Serkan Gölge, çarşamba günü denetimli serbestlik hükümleri uygulanarak cezaevinden tahliye edilmesinden sonra ilk kez konuştu. Gölge ABD’ye geri dönerek işine devam etmek istediğini ancak henüz şartların buna izin vermediğini söyledi. Gölge “En azından tünelin ucunda ışık olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Reuters’e konuşan Serkan Gölge, “Şu anda istediğim tek şey ABD’ye geri dönebilmek ve bilim insanı olarak NASA’da tekrar çalışmaya başlamak” dedi.

Gölge denetimli serbestli şartları gereği polis karakoluna gidip imza vermek zorunda olduğu için ülkeden ayrılamayacağını ve ABD’ye dönemeyeceğini bildirdi.

Gölge’nin serbest bırakılması için ABD Başkanı Donald Trump dahil olmak üzere Amerikan yönetimi devreye girmişti. ABD Başkanı tahliye için AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederken Trump, Serkan Gölge’nin yakın zamanda Amerika’ya gönderileceğini açıklamıştı.

NASA çalışanı Gölge tatil için geldiği Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ‘Cemaat üyeliği’ suçlamasıyla gözaltına alınarak tutuklanmıştı. 2018 yılının Şubat ayında 7 yıl 6 ay hapis cezasına çaptırılan Serkan Gölge’nin cezası daha sonra, “terör örgütü üyeliğinden” “terör örgütüne yardıma” çevrilerek 5 yıla düşürülmüştü.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin