Ahmet Davutoğlu’dan ilk adım: Küskün ve muhalifler birleşiyor mu?

AKP’li küskünler ve muhaliflerin bir süredir parti hazırlığında olduğu biliniyor. Kulislere göre Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun başında olduğu iki parti kurulacak.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün parti içerisinde yer almayacağı ve Babacan’ın hareketini desteklediği ifade ediliyor. Davutoğlu ve Babacan’ın tek parti çatısı altında bir araya gelip gelmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Davutoğlu’nun partiyi sonbaharda kuracağı ifade ediliyor. Davutoğlu iftar etkinlikleriyle harekete geçmişti. Odatv’nin haberine göre Davutoğlu’nun her ilde “platform” adı altında örgütlenmeye gittiği ileri sürüldü.

Son olarak Konya Dostları Platformu adı altında bir oganizasyon tertip edilirken 2 Haziran Pazar günü Davutoğlu’nun bir konuşma yapması bekleniyor.

İftar programı olarak düzenlenen organizasyon daha önce de Ankara’da “Ankara Dostları Platformu” adı altında eski AKP’li milletvekilleri ve siyasetçilerle bir toplantı gerçekleştirmişti.

Artı Gerçek’in haberine ise Davutoğlu’nun davetiyle o toplantılara katılan ve Gül ekibi ile de temas halinde olan bir ismin açıklamalarına yer veriliyor.

Haberde toplantıya katılan ismin AKP’nin içinde bulunmuş isimlere uzak bir isim olmadığı, hatta sadece Davutoğlu ekibi ile değil Gül, Babacan ekibi ile de yakın temaslarda olduğu ve her iki ekibe de şu an mesafeli olduğu aktarılıyor.

Görüşlerine yer verilen isim, “Abdullah Gül’ün içinde bulunduğu çalışmanın ikinci “ağır topunun” Ali Babacan değil Beşir Atalay olduğunu” söylüyor ve haberde “hatta yanlarına Hüseyin Çelik ismi de eklenince bir “Troyka”dan (Üçlü iktidar ) bahsedebileceğini ifade ediyor” ifadelerine yer veriliyor:

“Bu noktada Abdullah Gül ekibi için Ali Babacan makul ve kontrol edilebilir bir isim. Ali Babacan da bu ekibe güveniyor. Ancak dediğim gibi Ali Babacan başı çeken isimlerde değil. Bu ekibin ‘godfather’ları Abdullah Gül ve Beşir Atalay, yanlarına Hüseyin Çelik’i de ekleyebiliriz. Babacan’ı kontrol edilebilir görüyorlar, mesela Ahmet Davutoğlu’nu kontrol edemeyeceklerini düşünüyorlar ve güvenmiyorlar.”

 

“Güvenmemelerinin sebebi nedir?” sorusu ise şöyle cevap verdi:

“Birçok neden var. Ama en önemlisi Abdullah Gül’ün düşünceleri. Ahmet Davutoğlu biliyorsunuz Tayyip Erdoğan’ın hamlesi ile alelacele başbakan yapıldı. Gül’ün başbakan olmasının önü kesildi. Gül, Davutoğlu’nu bu konuda Tayyip Erdoğan’ın ‘tek adamlığının önünü açmakla’ suçluyor. Bu konuda asla da affetmez. Güvenmemesinin nedeni bu. Diğer sebep ise Davutoğlu’nun “Osmanlıcılık” fikirleri. Davutoğlu katıldığımız toplantıda da aslında açık olarak fikirlerinde ısrarcı olduğunu belirtti.”

Söyleşinin devamı şöyle:

Tam olarak nasıl bir ısrar?

Hamleleri sayesinde Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri ile Türkiye’nin ticaret hacminin inanılmaz boyutlara geldiğini ve bunu görmezden geldiklerini söyledi. Basına da söyledi bunu, ancak başarısız olunan noktalarda ise bütün sorumluluğun üstüne yıkıldığını söyledi. Örneğin Esad’ın Suriye’de devrilmemesi…

Siz iki hareketin siyaset sahnesine çıkması halinde şansını nasıl görüyorsunuz?

Ya da bu çıkışlar hiç olmayabilir mi? Gül ekibi açısından olmayabilir. Gül ve arkadaşları ülkenin 2023 yılına kadar bir erken seçime gitmemesi halinde bu kadar uzun bir süre bir partinin kendisini ayakta tutmasının zor olduğunu düşünüyorlar. Davutoğlu ise çok aceleci ve hırslı. Bunda hem AKP hem de Gül ekibi tarafından dışlanmasının da payı olabilir. Hatta bu noktada Davutoğlu’nun aceleci olması Gül ekibini de sıkıntıya sokuyor. Davutoğlu’nun erken bir çıkışı onlar için durumu bozabilir. Bu durumda Gül ekibi de erken bir çıkış yapmak zorunda kalabilir.

Yine de bütün bunlardan bağımsız olarak Davutoğlu ve Gül ekibini kıyasladığımızda şunu söyleyebilirim. Davutoğlu’nun ekibi zayıf. Feramuz Üstün, Ayhan Sefer Üstün, Abdullah Başcı gibi isimler. İdeolojik olarak dar bir ekip. Gül ekibine göre çok daha İslamcı, ama daha güçsüz.

Gül’ün temasta olduğu isimler daha güçlü isimler. Beşir Atalay, Hüseyin Çelik ve Ali Babacan isimlerini söyledik. Sadullah Ergin, Aliye İslam Kavafoğlu gibi isimler var. Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez var. Nimet Çubukçu yine yakın duran isimlerden…

Çıkış yaptıkları noktada ses getirecek isimler. Abdullah Gül’ün Davutoğlu’nu yanında istememesinin nedeni olan AB’ye bakışı ve demokrasi anlayışı ise bana kalırsa en büyük avantajı. Gül her kesim için makul bir isim. Kürt meselesinde de bu kendini belli ediyor. Davutoğlu, Kürtlere Osmanlıcılık misyonu içerisinde bir pay biçiyor. Ülke büyüsün, Kürtler de bunun bir yerinde olsun… Gül’ün ise Kürt meselesine daha AB’ci, daha liberal bir bakışı var.

Siz Davutoğlu ekibinin çıkış yapması halinde Gül’ün ekibine nispeten şansı olmadığını mı düşünüyorsunuz?

Gül ekibini de bir kenara bırakalım. Davutoğlu’nun geniş bir vizyonu yok. Yayınladığı manifestoyu okudunuz. Sadece AKP’ye ve tabanına sesleniyor. Sadece o tarafa güveniyor. Ben Davutoğlu’nu rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu gibi düşünüyorum. İleride her seçime giren ancak yüzde birlerde ikilerde kalacak ama hep ufak bir kesim tarafından sevilecek bir figür olarak görüyorum. Kısacası bir iktidar figürü olarak görmüyorum. Ama Gül bir iktidar figürüdür. Tabanda o karşılığı var. Kürt tabanında da var. Batıda da var. Kendisi de bunun farkında… Hatta AKP tabanında bozulmanın da farkında. CHP ile temaslarının da sebebi bu!

Nasıl bir temastan bahsediyorsunuz? Gül AKP tabanından umudunu kesti mi yani?

Hayır, bu değil. Harekette artık kritik noktalarda milli görüşçülerin değil daha çok ülkücü ve ANAP kökenlilerin söz sahibi olduğunun ve bunun tabanda da bir bozulma yarattığının farkında. Ayrıca asıl olarak sadece AKP tabanı ile bir yere gelemeyeceğinin farkında. CHP ile bundan temas kuruyor, zıtlıklıları ortadan kaldırmak için temaslar kuruyor.

Gül’ün iki taban arasındaki zıtlığı kaldırmaya gücü yeter mi?

Demek istediğimi şöyle anlatayım. Şu an tarikatlar ve İslamcı sermaye AKP’den rahatsız. Çünkü MHP ile ittifak yaparak AKP’nin kendi alanlarını daralttığını düşünüyorlar. Öyle de oldu. Gül burada CHP ve İslamcı Sermayenin yan yana gelmesini istiyor. Birbirinize alışın, diyor. Basına yansıyan yat buluşmasının da teması buydu. O görüşmeden Tivniklilerin adı geçti, Erenköy Cemaati’nin. Bu yapı Gül’ün yardımlarıyla büyüdü. Şu an 3 milyar dolar piyasa hacimleri var. Çok zekice bir hamleydi. Gül aslında İslamcı Sermaye’ye şu mesajı verdi: ‘Korkmayın, Erdoğan giderse CHP değil, ben geleceğim.’

Abdullah Gül’ün İstanbul seçimleri üzerinde etkisi olacağına inanıyor musunuz?

Tabii ki olacak. Ne kadar olacağı tartışılır. İmamoğlu’nun adaylığında etkisi olduğu gibi…

Nasıl etkisi oldu?

Gül, Kılıçdaroğlu’na profil olarak isimler sundu. Birisi de Ekrem İmamoğlu. Büyük etkisi oldu. Dediğim gibi mesele İslamcı tabanı ürkütmemek ve CHP ile birlikteliği devam ettirmek. Bu noktada İmamoğlu’ndan Gül ekibinin rahatsızlığı yok. Sadece Muharrem İnce gibi isimlerin İmamoğlu’nun etrafını kuşatmasını istemiyorlar.

CHP de bunu engelliyor. İmamoğlu ve İnce Beylikdüzü’nde Cuma namazı sonrası yan yana gelmişti. Hemen müdahale edildi. Hatta daha ilgincini söyleyeyim. İmamoğlu’na şu an çok yakın duran ve solculuğu ile bilinen CHP’lilerden bir isim de yat buluşmasına katılmak istedi. Kılıçdaroğlu ile birlikte geldi, içeri alınmadı.

Kim bu isim?

Kim olduğunu yakında siyasette olacak gelişmelerden okuyabilirsiniz. Ama şunu söyleyeyim. Kendisi durumun farkında, dışında kalmak istemedi. Ve kadın olduğu için içeri alınmadı.

İstanbul seçimlerinin sonucu bütün bunları nasıl etkiler?

Davutoğlu eğer seçimleri Binali Yıldırım kazanırsa Tayyip Erdoğan’ın kendisini silmek isteyeceğini biliyor. Etkisini Saadet Partisi adayı üzerine yoğunlaştırıyor. Gül de aynı durumun farkında. Binali Yıldırım’ın kazanması durumda değişiklik olacağını düşünmüyorum. Diğer durumda ise bizi hareketli günler bekliyor olacak.

Bülent Arınç ve Abdülkadir Aksu’nun yeniden AKP’de görev almasını nasıl yorumluyorsunuz?

Erdoğan ulufe dağıttı. Ama bahsettiğimiz isimlerin bu ulufeye ihtiyacı yok. Siyasi iradeleri olan isimler, Arınç ve Aksu bahsettiklerimize alakalı isimler hiç olmadılar.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin