Serkan Gölge, mahkeme kararıyla değil erdoğan’ın talimatıyla serbest kalmış

Yaklaşık 3 yıldır cezaevinde olan NASA çalışanı Serkan Gölge’nin aniden tahliye edilmesinin ardındaki sır perdesi aralanıyor. Davası Yargıtay aşamasında olan Gölge, avukatları tahliye talebinde bulunmamasına rağmen neden olduğunu anlayamadan serbest kaldı.

Gölge’nin serbest bırakılma fikrini ‘jest olsun’ diye AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın danışmanlarının Trump-Erdoğan görüşmesi öncesi ortaya attığını söyleyen Ahval News yazarı Ergün Babahan, “Erdoğan kabul eder ve talimatı verir. Ne mahkeme, ne dilekçe yoktur ortada. Gölge’nin hücresine gardiyanlar gider ve “Eşyalarını topla 15 dakika içinde tahliye oluyorsun” derler. Gölge hızla toparlanır, bir arabaya konulur ve Hatay’a birkaç kilometre kala bir dağ başında serbest bırakılır. Tıpkı mafyanın kaçırıp fidye aldıktan sonra serbest bıraktığı rehineler gibi… Gölge’nin cep telefonu yoktur. Yürümeye başlar ve önüne bir dağ köyü çıkar. Köylülere derdini anlatır, bir cep telefonu bulunur ve ailesine ulaşmayı başarır. Anne-babası telaşla gelip oğullarını alır ve eve götürür.

Babahan’ın yazısının bir kısmı şöyle;

“Gelelim Gölge’nin nasıl serbest kaldığına… İstanbul’daki güvenilir kaynaklardan aldığım bilgiye göre, olay şöyle gelişti…

Gölge her şeyden habersiz cezaevinde gün saymaktadır… Bilmediği gelişme, o gün AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Amerika Başkanı Donald Trump ile bir telefon görüşmesi yapacaktır. Erdoğan’ın danışmanlarının aklına tipik bir şark kurnazlığı ile görüşme öncesi Trump’ı memnun edecek bir jest yapmak gelir. S-400 meselesinden gerilen Türk-Amerikan ilişkilerinde tek umutları Trump’ın kendilerine anlayışlı davranmasıdır. Kim bilir Rusya Devlet Başkanı Putin de Trump’tan bu konuda anlayış bekliyor ve mesaj yolluyordur…

Neyse, ne yapalım diye düşünürlerken akıllarına Serkan Gölge gelir ve “Gölge’yi serbest bırakalım” derler. Erdoğan kabul eder ve talimatı verir. Ne mahkeme, ne dilekçe yoktur ortada.

Cezaevine telefon edilir, Serkan Gölge’nin hücresine gardiyanlar gider ve “Eşyalarını topla 15 dakika içinde tahliye oluyorsun” derler. Gölge hızla toparlanır, bir arabaya konulur ve Hatay’a birkaç kilometre kala bir dağ başında serbest bırakılır. Tıpkı mafyanın kaçırıp fidye aldıktan sonra serbest bıraktığı rehineler gibi…

Gölge’nin cep telefonu yoktur. Yürümeye başlar ve önüne bir dağ köyü çıkar. Köylülere derdini anlatır, bir cep telefonu bulunur ve ailesine ulaşmayı başarır. Anne-babası telaşla gelip oğullarını alır ve eve götürür.

Türkiye’de yargı sisteminin nasıl bir keyfilik, başıboşluk içine düştüğünün çarpıcı bir örneği. Orta Asya cumhuriyetlerinde ve Arap şeyhliklerinde görebileceğimiz türden bir çürümüşlük örneği. Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir şahsın tapulu malı haline gelmiş olmasının acı örneği.

Umarım Adalet Bakanlığı veya Saray’dan birileri çıkar ve hikayeyi yalanlar. Ancak Başkan Trump’ın telefon görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Gölge’nin serbest kalması nedeniyle Erdoğan’a bizzat teşekkür etmesi olayın bu şekilde cereyan ettiğinin bir göstergesi.”

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin