Şeker krizi büyüyor, BİM’den açıklama geldi: Bulamıyoruz!

Markete gidenlerin şeker bulamadığı şikayetleri üzerine BİM’den açıklama geldi. Sorunun kendilerinden kaynaklanmadığı belirtilen açıklamada, “Tüketicimize uygun fiyatlı şeker tedarik etmekte zorlanmaktayız.” denildi. BİM, Rekabet Kurumu tarafından açılan soruşturmada para cezası kesilen 6 market zincirinden biriydi.

Türkiye’deki şeker üretiminin Türkiye Şeker Fabrikaları tarafından yapıldığını hatırlatan BİM, şeker fabrikalarının son günlerde şeker satışını neredeyse durdurduğunu vurguladı. Açıklama şöyle:

“Ülkemizdeki şeker üretiminin yaklaşık yarısı kamu kuruluşu niteliğindeki Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. tarafından gerçekleştirilmekte, şeker pancarı fiyatı devletimiz tarafından tespit ve ilan edilmektedir. Dolayısıyla şekerin piyasa fiyatı da devletimizin yönetimindeki üretici kuruluşun satış fiyatına göre oluşmaktadır. Şirketimiz bu şekilde oluşan şeker piyasasından temin ettiği şekeri, düşük kar ve asgariye indirilmiş işletme maliyeti ile tüketiciye ulaştırmak gayreti içindedir.

Şeker fiyatını ve piyasasını yöneten, yönlendiren üretimin yaklaşık yarısını temin eden kamu kuruluşlarına şirketimizin güveni sebebi ile hiçbir dönemde stoklama gibi bir eylemde bulunulmamıştır. Devletimizin sahibi olduğu şeker üreticisi kurum kayıtlarından BİM’in stok amaçlı şeker satın almadığı görülecektir. Bu sebepledir ki Ülkemizin en büyük tedarikçisi olan Kamu kuruluşunun bu günlerde şeker satışını neredeyse durdurması, diğer üreticilerin satış fiyatının yüksek olması sebebiyle, tüketicimize uygun fiyatlı şeker tedarik etmekte zorlanmaktayız.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin