Sedat Peker ifşaatları Erdoğan’ın 4 puanını sildi

Yayınladığı videolar ve attığı tweetler ile AKP rejiminin mafya olan kirli ilişkilerini ortaya saçan Sedat Peker’in ifşaatlarının faturası AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ağır oldu.

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin haziran ayı anketinde Sedat Peker’in açıklamaları ile seçimler soruldu. Recep Tayyip Erdoğan mayıs ayına göre haziranda 4 puan daha kaybetti.

Mayıs ayı anketi

Gazete Duvar’da yer alan haberde, Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin haziran ayına ait ‘Türkiye Siyaset Paneli’ araştırmasının sonuçları açıklandı. 26 bölge, 27 il, 230 noktada 3 bin 848 kişiyle yapılan ankette ‘Bu Pazar milletvekili seçimi yapılacak olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu soruldu. Kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtılmadan önce seçmenin yaklaşık olarak yüzde 29’u AKP’yi, yüzde 22’si CHP’yi, yüzde 11’i İyi Parti’yi, yüzde 9’u HDP’yi ve yüzde 7’si MHP’yi destekleyeceğini ifade etti. Yeni kurulan partilerden DEVA Partisi’nin oy oranı yüzde 1,2 seviyesinde. Kararsızlar ise önceki aya göre 4 puanlık düşüşle yüzde 10,2 olarak ölçüldü.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ortaya çıkan tablo.

Araştırmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “asla oy vermem” diyenlerin oranı Yüzde 50.4 çıktı. Şubat ayındaki araştırmada bu oran yüzde 43’tü. Erdoğan’a kesinlikle oy veririm diyenlerin oranında geçen aya göre 4 puanlık bir azalma oldu.

“Önümüzdeki pazar Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu yapılsa Erdoğan’a mı muhalefetin adayına mı oy verirsiniz” sorusuna yüzde 47 ‘Muhalefetin adayı’, Yüzde 36 ‘Erdoğan’ yanıtını verdi.

‘Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalsa kime oy verirsiniz?’ sorusunda en çok tercih edilen isim. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş oldu.

Araştırmaya katılanların yüzde 57.5’i parlamenter sisteme dönülmesini savunuyor.

“Kendi oy verme davranışınız dışında cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanır? sorusunu, ‘Her durumda muhalefet’ diye yanıtlayanların oranı yüzde 13.4, ‘Doğru bir aday gösterilirse muhalefet’ diye yanıtlayanların oranı yüzde 37 oldu (Toplam yüzde 50.4.). Erdoğan diyenlerin oranı ise yüzde 40.2’de kaldı.

Seçmenin yüzde 50’si erken seçim isterken istemeyenlerin oranı yüzde 41.1.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin