Akşener: Aşıyı paralı satan sensin, önce elektriğe sonra doğalgaza zam yaptın

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Avrupa ülkelerinin aşıyı ücretli olarak vatandaşlarına yaptığını söyleyen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yalan söylediğini belirterek, “Erdoğan’ın aşıdan ücret aldığını söylediği İngiltere, iş yerlerine 15 bin pound, yani 180 bin lira yardımda bulundu. Aşıyı paralı satan sensin. Hem de bunu çaktırmadan yapıyorsun. Önce elektriğe sonra doğal gaza zam yaptın.” dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Akşener şu ifadeleri kullandı:

“Erdoğan Batılı ülkelerde koronavirüs aşıları paralı yapılıyor dedi. Avrupa’dan kahkaha sesleri yükseldi. Biz duyduk kendisi adına utandık. Sayın Erdoğan utanmadı. Dünyanın bütün ülkeleri aşıyı ücretsiz yapıyor. Gelişmiş ülkeler gençlerine aşı yaptırdıkları için ödül veriyor.

Sayın Erdoğan sanki hiç yalan söylememiş gibi biz de diğer ülkeler gibi aşıyı ücretsiz yapıyoruz dedi. Aşıyı paralı satan sensin. Hem de bunu çaktırmadan yapıyorsun. Önce elektriğe sonra doğal gaza zam yaptın.

Pandemi döneminde senden başka elektrik ve doğal gaza senden başka zam yapan başka lider var mı?

Esnafına üreticisine destek vermeyi geçtim onların elektriğine de yüzde 20 zam yapıldı.

Elektriğe sadece 1 kuruş zam yapıldığında vatandaşımızın cebinden 2,3 milyar lira çıkıyor. Pandemi boyunca vatandaşına 10 milyar liralık destek veren AK Parti, tek kalemde yaklaşık bunun 3 katını geri alıyor demek.”

“SARAY’A HER GÜN 8.6 MİLYON LİRA…”

“Biri gelip partili cumhurbaşkanı nedir diye sorsa ‘Zamdır, zulümdür, milletini yoksulluğa mahkum etmektir’ demek derim” ifadelerini kullanan Akşener, Saray’ın tasarruf yapmadığını belirtti. Akşener şöyle konuştu:

“Tasarruf Saray’ın yanından bile geçmiyor. Milletimiz porsiyonlarını küçültmek zorunda. Bu arkadaş yeni sarayında sefa sürebilir, her gün 8.6 milyon lira saraya para harcayabilir. Böyle vicdansızlık, umursamazlık olabilir mi? Ayıptır günahtır…”

İYİ Parti lideri Akşener, iktidara yönelik eleştirilerine şöyle devam etti:

“VATANDAŞ KENDİNE ÜVEY EVLAT DİYOR”

“İktidar bize ısrarla her şeyin ne kadar harika olduğunu anlatadursun, Kocaeli’nde kahvehane sahibi bir vatandaşımız, ‘60 yaşındayım. Oyumu inandım Tayyip Erdoğan’a verdim. Aç-kapa aç-kapa yaptılar şimdi 200 bin lira borcum var. Gelsin sayın Erdoğan bu borcu ödesin de göreyim’ diyor. Dul ve yetim maaşı alan bir hanımefendi bağıra bağıra sayın Erdoğan’a seslendi. A Haber de oradaydı. Diyor ki, ‘Bin lira emekli maaşı alıyorum. Nasıl geçineyim? Evime et girmiyor et. Ben cumhurbaşkanının üvey evladı değilim. Kuş gibi maaşlarımıza zam istiyoruz’ diyor.

İlginç olan yaşlı bir hanımefendinin biz Sayın Erdoğan’ın üvey evladı değiliz demesi. Vatandaş Sayın Erdoğan’ın babamız olduğuna inandırmasını kabul etmiş. Aile içinde haksızlık yaptığını söylüyor.

“SANDIK GELİNCE O DUVARIN ALTINDA KALACAKSIN”

“Ya işini yapacak ya sandık gelince yıkılan o duvarın altına kalacaksın.

Lebaleb kongrelerinde viyadük açılışlarında pandemi teğet geçmiş olabilir. Müteahhitlerin için her şey yolunda olabilir. Milletimiz hazırlanamadı. Süreç 1 Temmuz’da başladı. Hepinizi yakarım diyorsun. Bu millet seni sandıkta öyle bir yakar ki şaşırırsın. Tütün üreticisini hapse değil tarlalara gönderelim.

Sokağa çıkma yasakları, kısıtlamalar varken memlekette herkes canının derdine düştü. Üreticimiz bu sürede hazırlıklarını yapamadı. Şimdi utanmadan çıkmış, “Süreç 1 Temmuz’da başladı hepinizi yakarım” diyorsun. Böyle vefasızlık, devlet insanlığı olmaz. Bu millet seni sandıkta öyle bir yakacak ki şaşırıp kalacaksın. Tütün üreticisini hapse değil tarlalara gönderelim.

AK Parti iktidarı milletimizin hazinesini boşalttığı yetmemiş gibi bir yandan da milletin olan ne varsa satmanın peşinde. MKE’nin ardından sırada TEİAŞ var. Milletin olan bu şirket 2020 yılında 14. 9 milyar lira ciro yapıp 2.5 milyon liraya yakın da kar etti. Buna rağmen özelleştirilmesi için düğmeye basıldı. Her seferinde, “Ben ekonomistim” diyen sayın Erdoğan belli ki piyasa yapılarının anlatıldığı derslerde uyumayı tercih etmiş.”

“İKTİDAR GİTMEDEN, TÜRKİYE DÜZE ÇIKAMAZ”

Sayın Erdoğan seni tekrardan uyarıyorum. Elektrik üretimi stratejik bir öneme sahiptir. TEİAŞ kar amacı gütmemesi gereken bir kurumdur. Bu sektörün kontrolü kamuda olmazsa ekonomik bağımsızlık tehlikeye girer. Hani yerli ve milli, beka meselesi diyorsunuz ya işte zurnanın zart dediği yer burası.

Erdoğan, Türkiye ekonomisinin yapısal bir sorunu haline gelmiştir. Erdoğan gitmeden, Türkiye zenginleşemez. İktidar değişmeden, Türkiye düze çıkamaz.”

“TÜRKİYE, İNTERNET HIZINDA ALMANYA’NIN 2007’SİNİ YAKALADI”

“Türkiye internete erişim konusunda Almanya’nın 2007’sini yeni yakalamış durumda. Dünya değişiyor. 50 yaş üstündekiler dikkatiniz dağıldı değil mi? Dünyada yeni kavramlar ortaya çıkmış durumda. Yeni medyadan, yeni eğlence platformlarından, e-spor’dan bahsediyoruz. Kısıtlı erişim imkanlarıyla yeni trendleri yakalayamıyoruz.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki internet hızıyla ekonomik büyüme arasında çok büyük ilişki var. Dolayısıyla kafayı betona takmış bu iktidar geciktikçe Türkiye kaybetmeye devam ediyor.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin