Seçim öncesi ‘genel af’ kulisleri yeniden hareketlendi

AKP rejiminin oylarındaki erime gizlenmeyecek boyutlara ulaştı. Rejimin oy oranı iki yılda en iyi ihtimalle 8-9 puan azaldı. AKP, 24 Haziran 2018’de yapılan seçimde yüzde 42,5 oy almıştı. Son dönemde yapılan anketlerde aldığı oy oranı ise ortalama yüzde 30’larda.

AKP’nin oy oranındaki düşüşün temel nedeni ekonomik sıkıntılar. Enflasyon TÜİK’e göre bile yüzde 73,5. Bağımsız Enflasyon Araştırma Grubu ENAG’a göre ise yüzde 150’nin üzerinde!

TL tarihin en ‘dip’ seviyelerinde. Yoksulluk derinleşti, fakirlik kalıcı hale geldi. Dar gelirler zaten açlığa mahkum. Ancak özellikle son 2 yılda orta gelire sahip denilen kesiminin de ev ya da araba alma ihtimali kalmadı.

İktidar sıkışmış durumda. ‘Çözüm’ adına attıkları her adım sorunları daha da büyütüyor.

Her seçim öncesinde olduğu gibi bu seçim öncesinde ‘çözüm’ bekleyen sorunlar raftan tek tek indiriliyor. Çözüm üretilip üretilmemesi sorun değil; önemli olan konuşulmasını sağlamak ve verilecek ‘vaatlerle’ oy toplamak!

Her seçim öncesi olduğu gibi bu seçim öncesinde de ‘genel af’ söylentileri artmaya başladı. İktidarın gündeminde EYT’liler, kamu bankalarına olan borçların faizlerinin silinmesi gibi konular var. Ancak Duvar’ın ‘kulis’ haberine göre iktidarın, genel af çıkarabileceği de öne sürüldü. İktidarın ‘demokrasi’ ya da ‘hukuk’ gibi bir derdi yok; amacı ‘genel af’la oy oranını bir kaç puan artırmak.

Duvar’ın konuyla ilgili haberinde, şu ifadeler kullanıldı:

“Kulislerde “ekonomik rahatlama sağlanmadan seçime gidilemez” denilirken erken seçim işareti olarak görülen adımların daha da fazlasının atılabileceği, “Daha bunlar ne ki” sözleriyle ifade ediliyor. Kulislerde seçime giderken Emeklilikte Yaşa Takılanların taleplerinin karşılanması, kamu bankalarına olan borçların faizlerinin silinmesi, öğrencilerin ödemekte zorlandığı Kredi Yurtlar Kurumu kredi faizlerinin kaldırılması, akaryakıtta verginin indirilmesi gibi ekonomik adımlardan bahsedilirken çok tartışılabilecek bir başka iddiayı dile getirenler de var, o da genel af! Kulislerde “Cumhuriyetin 100. yılında bir genel af neden olmasın?” deniliyor.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin