Seçim bitti, araç sahiplerine ceza yağıyor

İstanbul Boğaz Köprüsü’nden geçişi yasak olan binlerce hafif ticari araç sahibi seçim sonrasında cezalarla karşılaşmaya başladı. Aks aralığı belli bir uzunluğun üstünde olan araç sahiplerine, her geçiş için 1.132 TL ceza kesiliyor. 2019 yılı ile başlayan uygulama kapsamında binlerce kişiye ceza tebligatı gitti.

Sözcü’nün internet sitesinde yer alan habere göre, tebligatları yeni yeni almaya başlayan araç sahipleri yarın Yenikapı’da eylem yapmaya hazırlanıyor. Piyasa değeri 40-50 bin lira olan bir araç için gelen ceza tutarı 70 bin lirayı buluyor.

“Bildirim yapılmadı, tebligatlar seçim sonrası”

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, kesilen cezaların aks aralığı 3,2 metrenin üstündeki hafif ticari araçları kapsadığını söyledi. Ağaoğlu, “Burada birkaç sorun söz konusu. Öncelikle, bu araçların geçişinin yasak olduğuna bir bildirim 31 Mart’a kadar yapılmamış. Oysa, çok basit bildirim yapsalardı vatandaş bir daha geçmezdi buradan. Gelen evraklar, seçim sonrası toplu bir şekilde gönderilmiş. Mağdurların arasında trafik polisleri bile var.” dedi.

“Uyarı olsaydı kullanmazdım”

Uygulamadan haberdar olmadığını söyleyen mağdur Can Sunay da, “Bu cezalardan yeni haberim oldu. Evime tebligat yeni geldi. Önceden ceza geleceğini bilseydim geçmezdim. Aracım aile aracı ama ceza göndermişler.” dedi.

 

Köprüyü dört yıldır kullandığını belirten Sunay, “Çok sayıda arkadaşımıza bu şekilde ceza kesilmiş. Köprüden geçerken hiçbir uyarıyla karşılaşmadım. 3 aydır köprüyü düzenli olarak kullanıyorum.” diye konuştu.

AKP’nin İstanbul adayı Binali Yıldırım, seçim öncesi Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçen ağır vasıta araç cezalarıyla ilgili Ulaştırma Bakanlığı’nın yeni bir düzenleme yapması gerektiğini söylemişti. Yıldırım bu cezaların affedileceğini, ödeyenlere de paralarının iade edileceğini belirtmişti.

Seçim sonrası benzine iki kez zam geldi

Seçim sonrası vatandaşların önemli giderlerinden biri olan benzin fiyatlarına iki, motorin fiyatlarına ise bir defa zam yapıldı. Benzine ilk olarak 2 Nisan’da 19 kuruş zam geldi. Yapılan bu zamla 7 TL sınırına dayanan benzinin litre fiyatı dün akşam yapılan zamla da 7 TL’nin üzerine çıktı. Bazı sigara fiyatlarına ise 2 TL zam geldi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin