Seba imkansız bari Atiba ruhu olsun

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

İstanbul’un üç büyüklerinden Beşiktaş’ın farklı bir kimliğini görmek mümkün. Özellikle efsane başkan Süleyman Seba döneminde, siyah-beyazlılar kolej takımı havasındaydı. Metin-Ali-Feyyaz gibi dönemin en popüler oyuncularını bünyesinde barındıran Beşiktaş, Seba sayesinde istikrarın adresi oldu. Yıldız oyuncuyla A takıma yeni katılanlar bir potada eridi. Özellikle İngiliz teknik adam Gordon Milne döneminde tarihi başarılar geldi. Herkesin saygı duyduğu bir takıma dönüşen Beşiktaş, Seba sonrası hızla kabuk değiştirdi. Süleyman Seba efsane başkandı. Onun gibisini sadece Beşiktaş da değil Türk futbolunda bulmak mümkün değil. Beşiktaş belki yeni Seba’lar bulamaz ama pekala Atiba’lar bulabilir.

KANADA FUTBOLUNUN SİMGESİ

Futbol ve Kanada birlikte pek zikredilmez. Kanada denince akla ilk buz hokeyi gelir. ABD’liler gibi Kanadalıların da meşin yuvarlağa ilgisi Avrupa veya Latin Amerika düzeyinde değil. Tarihinde ilk kez Meksika’nın ev sahipliğini yaptığı 1986 Dünya Kupası’na katılan Kanada, ikinci kez aynı sevinci bu yıl Katar’da düzenlenecek turnuvada yaşayacak. Kanada futbolunun medar-ı iftiharı ise yakından tanıdığımız biri. Bu isim 2013’ten beri Beşiktaş formasını giyen Atiba Hutchinson.

DANİMARKA’DA PARLADI

Kariyerine ülkesinde başlayan Atiba, ocak 2003’te Avrupa kıtasına ayak bastığında adresi İsveç takımı Östers IF oldu. 20 yaşına basmadan bir ay önce Avrupa serüveni başlayan Atiba’nın Östers IF sonrası durağı ise Helsingborg’du. 2006’da karşı yakaya geçip Danimarka Ligi’nde forma giymeye başladı. Ülkenin bir numaralı ekibi FC Kopenhag’a gelen Atiba, 4 yıl boyunca ter döktü. İlk iki yılında kadroda zor yer bulsa da son iki yılında takımın değişmezi oldu. Bu performansıyla 2010’da Hollanda’nın lokomotif ekiplerinden PSV’ye bedelsiz gitti.

PSV kadrosunda yerini sağlama alan Atiba, ikinci sezonunda yaşadığı talihsiz sakatlıktan dolayı 23 maçta arkadaşlarından ayrı kaldı. İyileştikten sonra yeniden formayı kapıp, üçüncü sezonunda kadronun değişmezi oldu. PSV’ye bedelsiz gelen Atiba, yine bedelsiz ayrılıp Beşiktaş’a transfer olduğunda takvim yaprakları 31 Temmuz 2013’ü gösteriyordu.

İSTİKRARIN ADI

Türk takım ve futbolseverlerin ortak özelliği, transferde etikete bakıyor. Hele bedelsiz gelen, üstelik futbolun popüler olmadığı Kanada kökenli bir isme burun kıvıranların sayısı hiç de az değildi. PSV’den geliyor olması sınıfı geçmesini sağlıyordu ama ikinci sezonunda yaşadığı sakatlık ‘müzmin’ yakıştırmasını beraberinde getirdi. Etikete bakıp yorum yapanlar yanılacaktı. 19 yaşında Avrupa’ya adım atan Atiba, 20 yıldır istikrarın adı oldu. Yıllar geçip, yaşı ilerledi ama takımdaki yerini etikete bakılıp alınan isimlere kaptırmadı. Yıldız gelenler tutunamazken, Atiba hancı olmayı başardı. Siyah-beyazlı formanın efsaneleri arasına adını yazdırdı. Beşiktaş formasını tüm kulvarlarda 325 maçta giyip, 26 gol atıp 37 asist yaptı. Asıl mevkisi ön libero olan Atiba, merkez orta saha, sağ bek, sol bek kısaca nerede ihtiyaç varsa oynadı.

39 YAŞINDA, BİR YIL DAHA TAKIMDA

Şubat ayında 39 yaşını geride bırakan Atiba, siyah-beyazlılarla olan birlikteliğini bir yıl daha uzattı. Eğer önümüzdeki sezon kariyerini sonlandırma kararı alırsa 10 yıl boyunca siyah-beyazlı formayı terletmiş olacak. Beşiktaş formasını en uzun süre giyen yabancı olarak adını kulüp tarihine yazdırdı. Kulüp başarısını milli takıma da taşıyan Atiba, 93 kez Kanada formasını giydi. En fazla milli formayı giyen oyuncu olarak adını ülke tarihine yazdırdı.

ATİBA RUHU LAZIM

Beşiktaş yönetiminin Atiba’dan ders alması gerekir. Etikete bakıp transfer yapma yanlışını terk etmesi gerekir. Zira, Seba sonrası Beşiktaş rakipleri Fenerbahçe ve Galatasaray’a benzedi. Atiba 2013’te sessiz sedasız gelirken, büyük gürültülerle kimler gelmedi ki? Jose Sosa, Denys Boyko, Matej Mitrovic, Vagner Love, Alvaro Negredo, Jeremain Lens, Adem Ljajic, Shinji Kagawa, Miralem Pjanic, Michy Batshuayi, Alex Teixeira bu süreçte hızlı gelip, hızla sönen isimler oldu. Atiba ise istikrarıyla takıma faydalı oldu. Onun yaşındakiler çoktan futbolu bıraktı. Atiba resitale devam ediyor. Beşiktaş, Seba çıkaramaz ama pekala Atiba ruhunu yakalayabilir.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin