Savcı, yine işkence belgelerini incelemeden karar verdi: Kovuşturmaya gerek yok!

15 Temmuz sonrası gözaltına alındıktan sonra 5 Ağustos 2016’da İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün bodrum katındaki C-3 Nezarethanesinde hayatını kaybeden öğretmen  Gökhan Açıkkollu’yla ilgili savcılık daha önce ‘kavuşturmaya gerek yok’ kararı vermişti. Bu karara yapılan itiraz başvurusu da aynı şekilde reddedildi.

Açıkkollu’nun eşi Tülay Açıkkollu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Lanet olsun sizin düzeninize…Açtığımız itiraz davasına, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 09.01.2020 tarihinde KOVUŞTURMA YAPILMASINA YER OLMADIĞINA karar vermiş. Yine şahitler dinlenmeden, yine 13 günlük kamera kayıtları incelemeden, ek otopsi raporu dikkate alınmadan.” ifadelerini kullandı.

Savcılığın hiçbir delili ve raporu incelemeden verdiği kararda, Açıkkollu’nun ölümüne ilişkin harici bir etkinin bulunmadığı, olayda herhangi bir suç ya da suç unsuru olmadığı ve Açıkkolu’nun bir suç neticesinde ölmediği iddia edildi. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Deniz Arslanoğlu, bu açıklamanın ardından ‘kovuşturma yapılmasına yer olmadığı’ yönünde karar verdi.

İşte o belge;

Daha önce yayımlanan Adli Tıp Uzmanı Şebnem Korur Fincancı imzasını taşıyan raporda  Gökhan Açıkkollu, işkenceye ve şeker ilaçlarının verilmemesi gibi bir dizi nedenden dolayı nezarethanede kalp krizi geçirdiği ortaya çıkmıştı. Ölümünün ardından ailesi işkencecilerden şikayetçi oldu. Ancak savcılık o zaman da “kovuşturmaya gerek yoktur” kararıyla işkence soruşturmasını kapatmıştı.

Fakat Açıkkollu’yla aynı anda gözaltında bulunan kişiler resmi dilekçelerle işkenceye ilişkin şahit olmak istediklerini açıklamıştı. O gün nezarethanelerde bir avukat ile biri profesör olmak üzere 3 adli tıp uzmanı bulunuyordu. Savcı bu süreçte bu şahitlerden hiçbirini dinlemedi. Açıkkollu’nun işkenceden yarı baygın getirildiğine ilişkin kamera kayıtları ayıklanarak dosyaya konulmuştu. Daha sonra 13 günlük kamera kayıtlarına da ulaşılmıştı. Fakat bunlar da dikkate alınmadı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin