Büyükada Davası’nda tüm sanıklara tahliye kararı çıktı

Kamuoyunda “Büyükada Davası” olarak bilinen 11 insan hakları savunucusunun yargılandığı davada mütaalasına veren savcı, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Veli Acu hariç tüm sanıkların adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasını istemişti. Mahkemi ise kararından ise Veli Acu da dahil tutuklu 8 aktivistin tahliyesine hükmetti.  Mahkeme, savcının Taner Kılıç’ın dosyasının davayla birleştirilmesi talebini de kabul etti. Davanın bir sonraki duruşmasının 22 Kasım’da yapılacağı açıklandı.

Yargı önüne çıkan insan hakları savunucuları arasında Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye direktörü İdil Eser, örgütün Türkiye şubesinin yönetim kurulu başkanı Taner Kılıç, Alman vatandaşı Peter Staudtner ve İsveç vatandaşı Ali Gharavi’nin yanı sıra şu isimler bulunuyor. Helsinki Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Helsinki Yurttaşlar Derneği’nden Özlem Dalkıran, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun ve Veli Acu.

8 sanık tutuklu, iki kişi tutuklu yargılanıyordu

8 sanık gözaltına alınmalarından bu yana tutuklu bulunuyordu. Eşit Haklar İzleme Derneği’den Nejat Taştan ve Hak İnisiyatifi’nden Şeyhmus Özbekli ise 13 günlük gözaltı süresinin ardından tahliye edilmişlerdi. Sanıkları, 5 Temmuz 2017’de Büyükada’daki bir otelde travma/stresle baş etmek ve veri güvenliği üzerine yaptıkları bir atölye çalışması sırasında gözaltına alınmışlardı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin