Savcı, Akın İpek’in kardeşi için 90, annesi için 20 yıl hapis istedi

Kayyım atanması suretiyle el konulan Koza İpek Holding davasında savcı, Akın İpek’in kardeşi Cafer Tekin İpek için 90, annesi Melek İpek için ise 20 yıl hapis talebinde bulundu.

Savcı ayrıca kayyım atanan şirketlerdeki aile üyelerine ait hisselere müsadere yoluyla devlet tarafından el konulmasını da talep etti.

Melek İpek: Allah’a havale ediyorum

Duruşmada tanık olarak çıkartılan Çetin Acar isimli kişiye ise Melek İpek tepki gösterdi. Kendilerine iftira atıldığını söyleyen Melek İpek, Akın İpek’in Acar’ı tanımadığını söyledi. Melek İpek, Acar için, “Madem TSK imamıydı, neden askerleri daha önceden uyarmadı. Neden 250 kişinin ölümüne sebep oldu? Benim evim hakkında bilmeden konuşuyor. Ben Allah’a havale ediyorum.” dedi.

2015 yılında hukuki olmayan gerekçelerle el konulan Koza İpek Holding davasında Koza İpek Holding sahibi Akın İpek, kardeşi Cafer Tekin İpek ile annesi Melek İpek’in de aralarında olduğu 20 kişinin yargılanıyor. Davada yöneltilen suçlamalar ise  “terör örgütüne üye olmak”, “Vergi Usul Kanunu’na muhalefet”, “güveni kötüye kullanmak”, “özel belgede sahtecilik” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” iddiaları.

Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme, yakalama emrinin beklenmesine, savunmaların hazırlanabilmesi için sanıklara ve avukatlara süre verilmesine, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına hükmetti. Davanın bir sonraki duruşması Ekim ayında görülecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin