Sat komandosuna 15 Temmuz’da cinsel işkence: ‘Senin kızın var mı?’

15 Temmuz’da Akıncılar Üssü’nde gözaltına alınan SAT komandosu Mevlüt Öncel’in yaşadıkları ortaya çıktı.

Nordic Monitor’ün haberine göre, Akıncı Üssü’ne yapılacak olası terör saldırısı için çevre önlemini almak için İstanbul’ndan getirilen SAT komandolarından kıdemli başçavuş Öncel ifadesinde bunun kendileri için çok olağan bir görev olduğunu ve defalarca benzer görevlere gittiklerini anlattı.

Uçakların pisti bombalaması sonrası bir şeylerin ters gittiğini anlayan ve görev yerlerinden ayrılan SAT komandolarının bazıları kendi imkanlarıyla İstanbul’a geri dönerken bazıları da Jandarma Karakolu’nda gözaltına alındı.

Öncel yaşadıklarını şöyle anlattı:

SENİN KIZIN VAR MI?

“Araçtan dışarı adım atar atmaz yumruklu sopalı tekmeli saldırıya maruz kaldık. Bu saldırı ve şiddet zaman ilerledikçe işkenceye dönüştü. Dinlene dinlene ve birisi diğerine devir edecek şekilde şiddetin dozu giderek çoğaldı.”

“Fiziksel işkenceyi, psikolojik ve cinsel işkence takip etti. Burada ifade edemeyeceğim bir takım hususları edep ve haya sınırlarını aştığı için yazılı olarak size sunmak istiyorum. Yine de kayıtlara geçmesini istediğim bazı hususları anlatmakta fayda görüyorum.

“Söylenebilecek bütün küfürleri işittim. Maddi manevi bütün değerlerime dil uzatıldı. Birisi kızın var mı dedi ? Bunları çektiler kameraya. Bilmiyorum ben ulaşamam ama bu anlattığım şeyler kameraya kayıt edildi. Yapan kişiler tarafından. Birisi kızın var mı dedi.”

“Küçük bir kızım vardı. Korktum. Ve yalan söyledim. Dedim ki, küçük bir oğlum var o kişi bana aynen şunu söyledi. Olsun o da iş görür. Şimdi ben soruyorum. Bu nedir arkadaş sen ne biçim insansın? Devamını söylemeyeceğim.”

Haberde Kazan Karakolu’na gelen polislerin emir komutayı devraldıkları bunun üzerine Jandarma’nın yaşananlardan sorumlu görünmemek için tutanak tuttuğu görülüyor. Polisin 18 kişiyi alıp götürdüğü sonra alırız diyerek Öncel dahil 11 kişi almaya hiç gelmediği bilgisi yer alıyor.

Kendisine yapılan işkencelerin bir kısmına raporlara geçirmeyi başaran Öncel, Akıncı Davası’nda müebbet hapse mahkum edildi.

Nordic Monitor daha önceki yayınlarında SAT komandolarına yapılan işkenceleri haberleştirmiş eski Ergenekon hükümlüsü emekli askerlerin askeri birliklerde sorgu ve işkence yaptığı ve emirler verdiğinin belgelerini yayınlamıştı.

 

Haberin @nordicmonitor’de yayınlanan İngilizce orijinali ve belgelerin tamamı için tıklayın

1 YORUM

  1. Dikkatten kaçan bir nokta; o gun Akıncı üssündeki sivilleri sorduğumuz kadar, emekli askerlerin nasıl o kadar hızlı organize olup askeri bölgelere geldiğini ve hangi vasıfla emirler verdiğini de sorgulamamız gerek. Emekli bir orgeneral darbenin lideri olarak yararlanıyorsa o soruları sormamız gerek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin