Şarbon İstanbul’a sıçradı, ilçe karantiya alındı: 48 kişi hastanede gözetimde tutuldu

Ankara ve Sivas’tan sonra İstanbul’da da şarbon (anthrax) vakası görüldü. Dün gece yapılan ilk açıklamalarda Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi ve Haseki Eğitim ve Araştırma Hastenesi’ne şarbon şüphesiyle başvuran 28 kişiden 22’sinde şarbon tespit edildiği belirtilmişti.

İlk açıklama Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemirli’den gelmişti. Pakdemirli, “etlerin geldiği özel işletmelerin karantinaya alındığını” söyledi.

48 KARANTİNAYA ALINDI, 6 KİŞİ DE ŞARBON TESBİT EDİLDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise  İstanbul’daki şarbon vakalarıyla ilgili bugün yeni bir açıklama yaptı. Koca, ’48 kişi muayene ve tetkik amacıyla hastanelerimize davet edilmişlerdir. Bu kişilerde gerekli tetkikler yapılmış ve sadece altı vakada deri lezyonları görülmüştür. 6 deri şarbonu vakası tedavisi düzenlendikten sonra hastaneden taburcu edilmiştir’ dedi.

HASTANEYE KALDIRILAN VATANDAŞTAN AÇIKLAMA

İstanbul’daki Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne şarbon hastalığı şüphesiyle çok sayıda insanın başvurduğu bildirildi.

Kurban Bayramı nedeniyle memleketi İzmit’e gittikten sonra bacağında çıkan yara nedeniyle doktora başvuran Onur Ayan (27) işyeri hekiminin şarbon olabileceğini söylemesi üzerine hastaneye kaldırıldı.

Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde şarbon şüphesiyle yatanlardan bir tanesi olan Ayan, “Kurban Bayramı dönüşü memleketten gelince bir sivilce gördüm sağ bacağımda. Kaşımaya başladım ama kızarıklık arttı. İşyeri doktoruma gösterdim. O da şarbon olabileceğini söyledi ve hemen hastaneye gönderdi. Kurban etini yemedim ama temas ettiğimde çıktı. Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’ne sevk edildim sonrasında” dedi.

Aynı serviste yatan birkaç kişinin daha olduğunu söyleyen Ayan, aynı serviste yatan bir de kasap olduğunu, bazı hastaların yedikleri etten zehirlendiğini ancak birçok kişinin et ile temasının ardından şarbona yakalandıklarını belirtti.

İKİ MAHALLE KARANTİNAYA ALINDI

İstanbul Silivri’de şarbon şüphesiyle 2 mahalle karantina altına alındı. Sabah saatlerinden itibaren yaklaşık 3 bin 500 hayvanın aşılanması bekleniyor. İstanbul’da Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne şarbon hastalığı şüphesiyle 22 kişi başvuru yapmıştı. Yapılan başvurular sonucunda kurbanın alındığı eski Çanta Köyü olarak bilinen Balaban ve Sancaktepe Mahalleleri karantina alında alındı. Yaklaşık 10 kilometreyi kaplayan alanda bulunan 3 bin 500 hayvanın sabah saatlerinden itibaren aşılanması bekleniyor.

Öte yandan jandarma ekipleri şarbon hastalığı taşıyan hayvanın nereden alındığıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

ANKARA GÖLBAŞI’NDA İKİ MAHALLEDE VE SİVAS’TA BİR KÖYDE KARANTİNA VAR

Et ve Süt Kurumu’nun (ESK), Brezilya’dan getirilip Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki bir çiftlikte tuttuğu 4 bin büyükbaş hayvanda anthrax (şarbon) hastalığı çıkmıştı.

50 hayvan ölmüştü. ESK’dan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu etlerin piyasaya sürülmediği ve endişe edilecek bir durum bulunmadığı belirtildi.Hayvanların bulunduğu çiftlik karantinaya alınmıştı.

AYNI AİLEDEN 3 KİŞİDE ŞARBON ŞÜPHESİ

Sivas’ın Gürün ilçesine bağlı Karadoruk köyünde de telef olan büyükbaşların etiyle temas eden aynı aileden 3 kişi, vücutlarında yaralar oluşunca hastaneye başvurdu.

Telef olan hayvanlar yakılarak gömülürken, köy de şarbon şüphesiyle karantinaya alındı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin