Saray’ın Finans Ofisi Başkanı: Enflasyona karşı koruma sağlayacak yeni ürünler üzerinde çalışılıyor

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Hazine’nin, enflasyona karşı koruma sağlayacak yeni bir finansal ürün üzerinde çalıştığını söyledi. Japon gazetesi Nikkei Asia’ya konuşan Aşan, hükümetin enflasyona karşı garanti verecek ve ülkeyi cari fazla verme yoluna sokacak Türk Lirası bazlı bir dizi yeni finansal araç hazırlığında olduğunu belirtti.

Göksel Aşan, “Hazine ve Maliye Bakanlığı enflasyona endeksli enstrümanlar üzerinde çalışıyor. Bunun, kur korumalı lira mevduat ürünü ile rekabet eden yeni bir banka mevduat ürünü olacağını düşünmüyorum.” diye konuştu. Gazeteye göre Aşan’ın doğrudan ifade etmese de tahvil ihracını işaret etti.

HEDEF, YASTIK ALTINDAKİ ALTINLAR

Haberde ayrıca Asan’ın yastık altında olduğu değerlendirilen 5 bin ton altın ve altın takının fiziki altına dönüştürülebilir altın sertifikaları yolu ile finansal sisteme getirilmesi için çalışmaların devam ettiğini vurguladığı da belirtildi. Kur korumalı mevduata yatırımcıların gösterdiği ilgiden memnun olduklarını aktaran Aşan, “Kişisel olarak bu yeni mevduat enstrümanları ile dövize endeksli lika hesaplarına bir ayda 150 milyar lira toplanmasını, aynı dönemde ek 5 milyar dolarında standart döviz hesaplarından liraya döndürülmesini bekliyorum.” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin