Devletin sırtına yeni bir ‘garanti’ yükü daha geliyor!

2013 yılında temeli atılan, Adana, Mersin ve Osmaniye’ye hizmet verecek Çukurova Bölgesel Havalimanı ihalesi 26 Ekim’de yeniden yapılacak.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, “Çukurova Havalimanı adrese teslim yeniden ihale edilecek.” dedi. Erdoğdu, 40 km mesafede 5 milyon kapasiteli Adana Havalimanı varken projeye, 12 milyon yolcu garantisi verilmesinin izahı olmadığını söyledi.

YANDAŞ MÜTEAHHİTLER ELENDİĞİ İÇİN İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ

Limak-Kalyon-Cengiz İnşaat Ortak Girişim Grubu’nun elenmesinin ardından iptal edilen Çukurova Havalimanı ihalesinin ‘adrese teslim’ olarak yeniden yapılacağını aktaran Erdoğdu, “Hemen yanında büyük bir havalimanı olan Çukurova Havalimanı için 12 milyon yolcu garantisi verildiği söyleniyor. Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın yıllık kapasitesi 5 milyon olduğu ortadayken bu havalimanı için 12 milyon yolcu garantisi verilmesinin izahı yok.” diye konuştu.

Erdoğdu, projenin ilk ihalesinin 357 milyon Euro yatırım maliyeti ve yap-işlet-devret modeli ile 2011’de yapıldığını ancak ihaleyi alan firmanın verilen garantilere rağmen kredi bulamaması nedeniyle ihalenin 2015’te iptal edildiğini hatırlattı.

ADRESİ İLAN ETTİLER

CHP’li Aykut Erdoğdu, ihale şartnamesinde, idareyi devre dışı bırakacak değişiklikler yapıldığına dikkat çekerek “Ödeme dengeleri tamamen yüklenici lehine düzenlenmiş. Yüklenici lehine yapılan bu revizyonlar ihalenin gideceği adresi şimdiden ilan ediyor. 26 Ekim’de yapılacak ihalede bu sonucu hep birlikte göreceğiz. Umarım beni yanıltırlar. Kamu Özel İşbirliği sisteminin böyle devam etmesine izin verilemez.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin