Saray’dan MHP’ye rest; Ya şimdi ya hiç | Fatih Akalan, Nöbetçi Editör

Reuters’a bilgi veren kaynaklar, seçim barajının düşürülmesinde bir görüş ayrılığı olmadığını ama AKP’nin daraltılmış bölge sistemini istemesine rağmen MHP’nin ise mevcut sistemin devamına sıcak baktığını belirtiyorlar. Kaynaklara göre, AKP ittifaklarda da baraj uygulamasını savunurken, MHP daha farklı bir sistem talep ediyor.
MHP, AKP’nin teklifine sıcak bakmazken, AKP restini çekti.

Fatih Akalan Nöbetçi Editör’de gelişmeleri anlatıyor.

-MHP’de silahlı poz istifası
-95 bin kişi Bylock’ta beraat bekliyor
-AKP’den Suriyelileri köle olarak kullanıyoruz itirafı
-CHP, Tanju Özcan’a katılmadı

-Garantili vurgunun belgesi
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Osmangazi Köprüsü’nden geçişin 24 Temmuz’da rekor kırdığını kaydederek 64 bin 406 araç geçtiğini ifade etti.
Karaismailoğlu şunları yazdı: “Geçiş garantisi 40.000 eşdeğer araç olan #OsmangaziKöprüsü’nde 24 Temmuz tarihinde; Otomobil 64.406 Günlük Eşdeğer Araç sayısı ve Yukarı eğilim gösteren grafik yüzde 161’lik Garanti Karşılama Oranı ile rekora imza atıldı!”
Karaismaloğlu’nun bu paylaşımına ekonomist Uğur Gürses dikkat çeken bir yanıt verdi.
Gürses, “Hatırlattığınız iyi oldu: Araçlar 147.5 TL ödeyerek geçerken, devletin işletmeciye taahhüt ettiği fiyat (araç başı 43.5 dolar) 370 TL. Her bir geçen araç için ilaveten vergi hariç 232.5 TL ödenecek.
Sonuçta bir günde geçen 64 bin araç için 15 milyon TL vergilerimizden ödenecek. Diyelim ki o gün köprüden hiç bir araç geçmedi; devletin işletmeciye, taahhüt ettiği 40 bin araç geçişi için ödeyeceği tutar da 14.7 milyon TL.” diye yazdı.

İZLEYİN, GERÇEKLERDEN HABERİNİZ OLSUN

► Destek olmak için: https://www.patreon.com/TR724
► Abone olmak için: https://www.youtube.com/Tr724

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin