Saray’dan açıklama: İstanbul ve Ankara için ‘kayyım’ gündemde yok!

Diyarbakır'da kayyımı protesto edenlere polis tazyikli suyla müdahale etti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Terör örgütüne destek, yardım ve yataklık yapmak gibi suç kapsamına giren bir eylem içinde olmayan hiçbir belediye başkanıyla ilgli böyle bir tasarruf sözkonusu değil. İstanbul ve Ankara için böyle bir şey sözkonusu olmadığına göre bir durum yok. ” diye konuştu.

İdlib’teki gelişmelere ilişkin bilgi veren Kalın, ”Tepkilerimizi Rus tarafına ilettik. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya lideri Putin ile telefon görüşmesi olacak” dedi.

Kalın’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Sahada uygulaması önemli. Münbiç yol hartasında yaşanılan oyalamaları kabul etmemiz mümkün değil. Fırat’ın batısında Zeytindalı ve Fırat Kalkanı harekatıyla Cerablus güven altına alınmıştı. Bu bölgeye de yaklaşık 400 bin Suryeli mülteci geri döndü. İdlib konusu kritik bir hasasisyet arzediyor. 9. gözlem noktamızın intkal yoluna yapılan saldırı, hayatını kaybeden Suriyeliler ve sivillerle ilgli olarak tepkilerimz Rusya’ya ilettk. Önümüzdeki birkaç gün içersnde Sayın Cumhurbaşkanımızla sayın Putn’in telefon görüşmesi olacak. Orada 12 gözlem kulesinin bulunduğu noktalarda mutabık kalınmışdı. Bu mutabakata bağlı kalınmasını beklyoruz.

Rejimin ihlallere son vermesi çağrısını yinelyoruz. Yaklaşık 500 bin kişi yerlerinden göç etmek zorunda kaldılar. İnsani dramın adeta ayak sesleri olarak değerlendirdiğimiz sürecin derhal sonlandırılması için gerekli girişmleri bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.

Terör örgütüne destek, yardım ve yatakçılık yapmak gibi suç kapsamına giren bir eylem içinde olmayan hiçbir belediye başkanıyla ilgili böyle bir tasarruf sözkonusu değil. İstanbul ve Ankara için böyle bir şey sözkonusu olmadığına göre bir durum yok. Terör örgütlerinin mensuplarını çeştli isim ve kılıflar altında beledyeye alan beledye başkanlarıyla ilgli kanunlar çerçevesnde adımlar atılmıştır. Seçmlerin namusunun korunması, vatandaşın verdiği oyun demokratk kurallar çerçevesnde hayata yansıtılması için bu tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Bunlar İçişleri Bakanlığımızın keyfi olarak aldığı kararlar değildir. Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz. Sayın Bahçeli’nin sayın Cumhurbaşkanımızla bir telefon görüşmesi olmadı ama inşallah 26 Ağustos’ta Malazgirt’te birarada olacaklar. Belki orada bu konuyu ele alma gündemleri olur.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin