Santoro’nun katili dahil 31 bin 482 hükümlü tahliye edildi

"

15 Temmuz Darbe girişiminden sonra AKP hükümetinin OHAL kapsamında çıkarttığı KHK’larla getirdiği ‘Af’ kapsamında tahliyeler tüm hızıyla sürüyor. Açık ve kapalı cezaevlerinden denetimli serbestlik kapsamında 31 bin 482 hükümlü tahliye edildi. Kapalıdan açık cezaevine nakledilenlerle birlikte aftan faydalanan hükümlü sayısı 42 bin 906’ya ulaştı. Yargı çevreleri cezaevlerinin boşaltılma sebebinin, Hizmet Hareketi’ne yönelik operasyonlarda tutklananlara yer açmak olduğunu belirtiyor.

BAYRAM OTELİN SAHİBİ CEZAEVİNDEN ÇIKTI

Hükümetin ‘Denetimli Serbestlik’ adıyla çıkarttığı düzenlemeden yararlanan isimlerden biri de Van Depremi’nde 24 kişinin hayatını kaybettiği Bayram Otel’in sahibi Tevfik Bayram oldu. Van’da 9 Kasım 2011’de meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan Bayram Oteli’nde aralarında DHA muhabirleri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir’in de bulunduğu 24 kişi hayatını kaybetmişti.

Avukatlarının Bayram’a verilen cezaya itiraz etmesi üzerine yerel mahkemenin kararı 2’nci kez Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi tarafından ‘bilinçli taksirle ölüme neden olmak’ koşullarının oluşmadığı ve cezanın arttırılmasının kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle 3 Ağustos 2016’da yeniden bozuldu. Avukatlarının kararın bozulmasının ve son çıkan Kanun Hükmündeki Kararname kapsamında yaptığı tahliye talebini değerlendiren mahkeme, yurt dışına çıkış yasağı koyarak Tevfik Bayram’ın tahliyesine karar verdi. Bayram’ın avukatı Tahsin Saydan, Yargıtay’ın kararı bozmasının ardından tahliye için dilekçe verdiklerini belirterek, “Dilekçemizde ayrıca süreli hapis cezalarına mahkum edilmişlerin koşullu salıverilmeleri ile ilgili kanun hükmündeki kararnamedeki değişikliklerinde göz önünde bulundurulmasını istedik. Zaten müvekkilimiz 4 yılı aşkın süre cezaevindeydi. Bu da göz önüne alınarak yurt dışına çıkma yasağı getirilerek şartlı olarak tahliye edildi.” dedi.

SANTARO’NUN KATİLİ DE TAHLİYE OLDU

Üç gün önce de Trabzon’da 5 Şubat 2006’da İtalyan Katolik Kilisesi Rahibi Andrea Santoro’yu silahla vurarak öldürmekten 18 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan Oğuzhan Akdin cezasını çekmekte olduğu Samsun Bafra Kapalı Cezaevi’nden tahliye edildi. 16 yaşında mahkûm olan Akdin’in denetimli serbestlik yasasından yararlanmadığı, cezasını tamamlayarak tahliye edildiği ileri sürüldü.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra öğretmen, memur, gazeteci, avukat toplumun tüm kesiminden binlerce sivil insan tutuklanarak cezaevine konuldu. Kanun hükmünde kararnamenin de yürürlüğe girmesiyle denetimli serbestlik kapsamında tahliye olması beklenen 38 bin hükümlüden 10 bin 318’inin tahliye işlemleri gerçekleştirildi.  Binlercesinin gözaltındaki işlemleri sürüyor.  Diğer hükümlüler için de tahliye işlemleri sürüyor. 38 bin hükümlünün tahliye edilmesiyle birlikte cezaevlerinde 213 bin 499 olan hükümlü ve tutuklu sayısı 175 bin 499’a düşecek. Kamuoyunda “af mı çıkıyor” merakını yaratan düzenleme için Adalet Bakanlığı net mesaj verdi, “Af yok” açıklaması yapmıştı.

:

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin