Şantaj siyasetinin sonu: İnsanlık dramı

HABER | İLKER DOĞAN

Türkiye-Yunanistan sınırında tam bir insanlık dramı yaşanıyor. Bugüne kadar bir çok kere AB’yi tehdit eden Türkiye, İdlib’den resmi rakamlara göre 36 şehit haberinin geldiği gece, sınır kapılarını açtığını duyurdu. O günden bugüne on binlerce göçmen ülkenin her yerinden Edirne’ye taşınıyor. Türkiye sınırdan geçmek isteyenlere ‘müdahale’ etmiyor. Ancak Yunanistan, göçmenleri durdurmak için sert önlemler aldı ve asla geçişlerine izin verilmeyeceğini açıkladı. Bulgaristan ise sınırına binlerce asker yığdı. Pazarkule sınır kapısı tampon bölgede binlerce göçmen ‘bir umut’ bekliyor. Aralarında çocukların da olduğu binlerce göçmen gece soğukta battaniyelere sarılarak ısınmaya çalışıyor. Çevre köylerdeki camilerin kapıları da göçmenler için açıldı. Bazı dernekler de tampon bölgedeki göçmenlere gıda ve giyim yardımı yapıyor.

RAKAMLAR HAVADA UÇUŞUYOR!

Türkiye tarafı, sınırların açıldığı günden itibaren 100 binden fazla göçmenin Yunanistan tarafına geçtiğini iddia ediyor. Ancak bu rakama nasıl ulaşıldığı bilinmiyor. Zira Yunanistan tarafı değil 100 bin, bin kişinin bile sınırdan geçtiğini açıklamadı. Yunanistan’dan yapılan açıklamada yasa dışı yollardan yaklaşık 10 bin giriş teşebbüsü olduğu ve bunların püskürtüldüğü belirtildi. Geçenlerden Cuma günü 66, Cumartesi günü ise 70 göçmenin tutuklandığı açıklandı.

AKP rejimi, siyaseten hiç bir şeyi kullanmaktan çekinmeyeceğini son ‘sınır kapılarını açma’ kararında net olarak bütün dünyaya gösterdi. Daha düne kadar sığınmacılar için meydanlarda, “Sizler bizim kardeşlerimizsiniz. Sizler bize asla yük değilsiniz.” diyen AKP lideri Tayyip Erdoğan, ‘kardeşlerini’ Yunanistan sınır kapısında perişan halde bıraktı! Bugün binlerce sığınmacı, Yunanistan sınırında hiç açılmayacak kapıyı bir umut bekliyor!

İKİ YÜZLÜ SIĞINMACI POLİTİKASI

AKP rejiminin iki yüzlü ‘sığınmacı’ politikası Tayyip Erdoğan’ın söylemlerine de net olarak yansımıştı aslında. “Biz kardeşiz, siz asla bize yük değilsiniz.” diyen de Erdoğan’dı, “Bu kadar çok mülteciye bakmak ve onları beslemek zorunda değiliz.” diyen de…

BİR TAŞLA İKİ KUŞ; ŞEHİTLER UNUTTURULDU, AB’YE MESAJ VERİLDİ

AKP rejimi, sınırları ‘açma’ kararını tam da İdlib’ten şehit haberleri geldiği gece aldı. Resmi rakamlara göre 36 şehidin geldiği gece ani bir kararla ‘sınır kapılarının açıldığı’ duyuldu. Bununla da yetinilmedi; yetkililer, Suriyelilerin kapılarını çalarak ‘sınır kapılarının açıldığını, otobüslerin hazır olduğunu’ söyledi ve binlerce göçmen ‘devlet’ eliyle Edirne’ye taşındı. Cezaevindeki göçmenler bile çıkartılarak, polis otolarıyla sınıra taşındı!

TRT’DEN ‘KAÇAK YOLLARLA GİDİŞ’ ROTALARI

‘Sınır kapısından geçmek isteyenlere müdahale edilmeyeceği’ haberi iktidara yakın medya tarafından kısa sürede yayıldı. TRT Arabi, Türkiye’nin hangi noktalarından kaçak yollarla Yunanistan’a geçileceğine dair ‘infografik’ bile yayınladı. Haberi duyan Türkiye’nin her yerindeki göçmenler otogarlara akın etti. Türkiye’nin her yerinedn on binlerce göçmen İstanbul’un yolunu tuttu.

GAZ BOMBALARIYLA MÜDAHALE

Türkiye, sınırdan geçmek isteyen göçmenlere müdahale etmiyor. Türkiye sınırından rahatlıkla geçen sığınmacılar, tampon bölgede Yunanistan’ın kapıları açmasını bekliyor ama nafile. Yunanistan, ilk günden itibaren sert tavrını sürdürüyor. Kapıdaki güvenlik önlemleri artırılmakla kalmadı, önceki günden itibaren göçmenlere gaz bombalarıyla müdahale edilmeye başlandı.

DENİZ VE MERİÇ TERCİH EDİLİYOR

Karadan geçmek çok zor. Bunu fark eden göçmenler Meriç’i zorluyor. Bazıları botlarla, bazıları ise debinin düşük olduğu yerlerden yüzerek geçmeye çalışıyor. Ancak çok azı başarılı oluyor. Zira Yunanistan, Meriç’in kıyılarına bile tel örgü çekmeye başladı. Ayrıca bir şekilde geçmeyi başaran mülteciler dövülerek Türkiye tarafına bırakılıyor. Botlarla karşıya geçmeye çalışan göçmenlere Yunan tarafından ateş bile açılıyor.

CAMİLERİN KAPILARI AÇILDI

Pazarkule sınır kapısının bulunduğu bölgede atılan gaz bombaları nedeniyle nefes almak bile güç. Yunanistan tarafının sıkı önlemleri nedeniyle geçiş de mümkün değil. Hal böyle olunca göçmenler sınıra yakın köylerin yolunu tutuyor. Bunlardan birisi de Doyran köyü… Köyü, Yunanistanla Meriç nehri ayırıyor. Karanlığı çökmesini bekleyen göçmenler şansını geceyarısı deniyor. Ancak Yunan askeri burada da önlemlerini artırdı. Geçişin muhtemel olduğu kıyılar, dikenli tellerle çevrildi. Bu arada bir çok köyde camilerin kapıları da dışarıda kalan göçmenler için açıldı.

SÜLEYMAN SOYLU: 100 BİN 577 KİŞİ ÜLKEMİZİ TERK ETTİ!

Türkiye’li yetkililer her geçen gün Yunanistan’a geçenlerin sayısının arttığını net rakamlar vererek açıklıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, önceki gün 23.50 itibariyle 47 bin 113 kişinin Edirne üzerinden ülkeden ayrıldığını duyurdu. Pazar 09.50 itibariyle rakamı 76 bin 358’e çıkardı. Yine pazar günü 19.40 itibariyle sayının 100 bin 577 olduğunu duyurdu. Sınırdan geçenlerin kaydı yok! Zira kaçak geçiyorlar… Dolayısıyla Soylu’nun bu rakamları nereden ve nasıl aldığı bilinmiyor.

1 YORUM

  1. Sözdür e, deyirsen gedir. Yalandan kim ölüb? İndi kim kalkıb canab Soyluya sual verecek ki: “muallim, siz bu sayları hardan tapmışsız!?”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin