Şanlıurfa’da çekirge istilası çiftçileri korkuttu!

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinin kırsalında bulunan bir mahalle çekirge istilasına uğradı. Binlerce çekirgenin ekili arazilerine zarar vermesinden korkan çiftçiler yetkililerden yardım istedi.

İlçe kırsalındaki Ortaköy, Güldoruğu ve Beşmayacı mahallelerinde, geçmiş yıllarda görülen çekirgeler yeniden ortaya çıktı. Binlerce dönüm araziye yayılan çekirge sürüsünün ekili alanlara zarar vermesinden endişe eden çiftçiler ilaçlama yaparak önlem almaya çalışıyor.

Çekirgelerden kurtulmak için ilaçlama yapan çiftçi Mehmet Aycan, “İlçe Tarım Müdürlüğünden aldığım sırt pompasıyla 30 ila 40 kişi ilaçlama yapıyoruz. Bazen belediye personelleri gelip yardımcı oluyor, bazen de köylüler olarak kendi imkanlarımızla çalışıyoruz. Köylülerle hallolabilecek bir iş değil bu. Çekirgeler nisan ayında ortaya çıkıyor ve eylül ayına kadar ekili alanların ve hayvanların otlayabileceği bütün alanlara zarar veriyorlar. Biz uçakla buranın ilaçlanmasını istiyoruz, köylünün yapabileceği bir şey değil bu.” diye konuştu.

Çekirgelerle 5 yıldır mücadele ettiklerini belirten başka bir çiftçi Hayri Aycan, her yıl bu dönemde aynı sıkıntıyı yaşadıklarını söyledi.

Çekirgelerin ekonomik olarak kendilerine büyük zarar verdiğini vurgulayan Aycan, “Köy halkı hayvancılıkla uğraşıyor ancak çekirge istilası yüzünden geçim sıkıntısı yaşamaya başladık. Çekirge sürüsü bütün ekinlere zarar verdi. Sırt pompasıyla olacak bir şey değil. Şu anda çekirgeler yavru şeklinde yaklaşık 20 gün sonra büyüyüp daha çok alana zarar verebilirler.” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin