31 Mart 2019 yerel seçimlerinde neler yaşandı? [CANLI BLOG]

Genel seçimlerde, oy verme işlemi tüm Türkiye saati ile 17:00’de sona erdi.

Seçimlere AA’nın manipülasyonu damgasını vurdu.


İŞTE TÜM GELİŞMELER

AKP İl Başkanı seçime itiraz sinyali verdi, 3870 oyla kazandıklarını ileri sürdü

AKP İstanbul teşkilatı ve Binali Yıldırım’ın sessizliğini yaklaşık 7 saat sonra AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak açıklama yaptı. Şenocak, geçersiz oylara dikkat çekti. Ancak Şenocak, İstanbul’da 3.870 oy farkla seçimi kazandıklarını ileri sürdü.


Ekrem İmamoğlu: 4 milyon 167 bin 752 oy aldım, oy farkı 27 bin 940

Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu, AA ve YSK’yı göreve davet etti. Sabah 04.30 sularında yaptığı açıklamada İmamoğlu şunları söyledi: “Şu an ne yazık ki 5 saat itibariyle AA’nın veri girmediğini talihsiz bir şekilde yaşıyoruz.  Türkiye demokrasi tarihine çok kötü bir iz bırakmıştır. Yöneticisini, sorumlularını tarih her zaman yargılayacaktır. Dünya bizi izliyor. Üzülerek bu durumu yaşıyoruz. 82 milyon Türk vatandaşı olarak birer görevliyiz. Türkiye’yi de dünyaya karşı mahçup ediyorsunuz. Tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanının verdiği büyükşehir sayılarına bakarak bunu açıkladığını düşünüyoruz. Sorumluları göreve davet ediyoruz. Bir oya bile sıkıntı gelmesini istemiyoruz. Mücadelemiz sürecek. Aynı zamanda hali hazırda seçim kurulları, ilçe başkanlıklarında olan herkes görevlerine devam ediyor. Buraların hiçbir zaman boş bırakılmayacağını belirtmek istiyorum. İlçe, il seçim kurulları ve YSK’nın sorumluluklarını hatırlatıyorum. Şahsımın aldığı oy 4 milyon 167 bin 752’dir. Aradaki oy farkı 27 bin 940. Süreci ısrarla takip edeceğiz.”


İzmir’de kaybeden Zeybekci: Çıkarılması gereken dersleri mutlaka çıkaracağız

Millet İttifakı adayı CHP’li Tunç Soyer’in kazanmasının ardından, AK Parti İl Binası’nda sessizlik hakim oldu. İl binasına gelen az sayıda partili, sonuçların belli olmaya başlamasıyla buradan ayrıldı. Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı AKP’li Nihat Zeybekci, “Çıkarılması gereken dersleri mutlaka çıkaracağız ve atılması gereken adımları atacağız” dedi.

Seçimde yaklaşık yüzde 38.5 oy alan Nihat Zeybekci ise, “Seçim sonuçlarının İzmir’imize, milletimize ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Milletimiz bir karar vermiştir. Her zaman dile getirdiğimiz gibi milletimizin iradesinin üstünde bir güç tanımadık. Milletimizin verdiği kararın ne önüne en de sonuna bir nokta eklemek gibi bir niyetimiz olmuştur. Milletimizin İzmir’imizin verdiği karara saygı göstermek bir vazifedir. Seçim sonuçları İzmir’e hayırlı olsun” dedi.


İmamoğlu için halay çektiler

Saat 23.30’dan beri veri akışını durduran AA’nın oluşturduğu puslu havaya rağmen, Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu’nun kazandığını açıklamasından sonra bazı partililer yollarda halay çekti. Gecenin ilerleyen saatlerinde çekilen bu kare, tarihe not düştü.


Vahap Seçer: Mersin’de yeni bir dönem başlayacak

Mersin’de kesin olmayan sonuçlara göre, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığını CHP Adayı Vahap Seçer kazandı. Seçer, “Cumhuriyet Halk Partisi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmıştır. Yeni bir dönem başlayacak Mersin’de” dedi.

CHP Adayı Vahap Seçer, Cumhur İttifakı Adayı Hamit Tuna ve DP Adayı Ayfer Yılmaz’ın Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarıştığı Mersin’de, seçimin galibi CHP’li Seçer oldu. Gece saat 01.00 sıralarında Mersin Adliye Sarayı’na gelen Seçer, bir süre adliyede görüşmelerde bulundu. Adliye çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Seçer, kendi sistemlerine girdikleri seçim sonuçlarının yaklaşık yüzde 80’ini tamamladıklarını ve en yakın rakibiyle aralarında yaklaşık 8’lik bir fark göründüğünü söyledi.

Seçer, “Bu fark 8 olur, 10 olur, 7 olur ama Cumhuriyet Halk Partisi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmıştır. Hayırlı uğurlu olsun. Yeni bir dönem başlayacak Mersin’de; yeni bir anlayış, yeni bir vizyon. Mersin bizden hizmet bekliyor. Önce birliği, beraberliği sağlayacağız. Bu çok önemli. Kampanya süresince en çok önem verdiğimiz konu buydu. Bugün geldiğimiz şu noktada bizleri üzen bir hadise olmamıştır, kimsenin burnu kanamamıştır. Bu, demokrasi adına sevindiricidir. Mutlaka münferit bazı olaylar olmuştur ama bunlar seçim sürecinde yaşanabilecek olaylardı” diye konuştu.


Adana’yı alan Zeydan Karalar; Az buz değil, 10 puan fark olur demiştim

Yerel seçimlerin galibi belediye başkanlarından ilk açıklamalar geldi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Zeydan Karalar, işçiyi ezmeyen, işçiye maaşını zamanında veren ve yolunu yapan bir belediyenin geldiğini söyledi.

Kesin olmayan sonuçlara göre Adana’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan Zeydan Karalar’ı destekleyen vatandaşlar ellerine Türk bayrağı alarak Seyhan Belediyesi önünde toplanıp meşaleler yakıp sloganlar attı.

Kendisini bekleyen kalabalığı beraberindeki adaylar, milletvekilleri ve ailesi ile selamlayan Karalar, “En büyük mutluluk Adanayı mutlu etmektir. Ben size bir söz vermiştim ve demiştim ki ‘büyükşehir belediye başkanı olursam az buz değil 10 puandan fazla fark olur’ demiştim. Sayım devam ediyor ama bundan farkın sonra kapanacak olması mümkün değil” diye konuştu.

Adana’ya hizmet edecek bir anlayışın geldiğini ifade eden Karalar, “İşçiyi ezmeyen, işçiye maaşını zamanında veren, yolunu yapan bir belediye geliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesini düşününce işimiz o kadar kolay değil. Bizim 5 yıldır yaptıklarımızı biliyorsunuz. Bizim yönetme biçimimizin çok farklı olduğunu ve onların bizlerle yarışamayacağını biliyorsunuz” dedi.


Mardin’i kayyımdan geri alan Ahmet Türk: Nerede kalmıştık

HDP adayı Ahmet Türk oyların çoğunluğunu topladı. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığını kesin olmayan sonuçlara göre, HDP adayı Ahmet Türk kazandı. Seçim sonuçlarının ardından Türk, sosyal medya hesabından “Nerede kalmıştık” diye mesaj paylaştı.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığını kesin olmayan sonuçlara göre, HDP adayı Ahmet Türk oyların çoğunluğunu topladı.

HDP’nin Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Ahmet Türk ve Figen Altındağ yüzde 54.83 oy alırken Türk’ün en yakın rakibi AK Parti Adayı Mehmet Vecdi Kahraman ise yüzde 38.90 oy aldı.

Sırrı Sakık: Binlerce oyumuz gasp edildi

HDP’nin Muş adayı Sırrı Sakık, ilde kullanılan 2 bin 500 oyun iptal edildiğini belirtti. Sakık, “2500 iptal edilmiş oy var ve henüz hiç bir zafer yok çünkü gasp var” ifadelerini kullandı.
HDP’nin Muş Belediyesi Eşbaşkan Adayı Sırrı Sakık, kentte devam eden oy sayma işlemlerinde yaşanan usulsüzlüklere dair Twitter hesabından paylaşımlarda bulundu.

Sakık şu paylaşımları yaptı:

“Muş’ta çok garip şeyler oluyor. Milyonlarca seçmeni olan illerin sayımları bitmesine rağmen Muş’ta hala bir sonuç yok. Çok büyük oranda iptal edilen oy var. Sonuç hala kesinleşmedi. Bekliyoruz.

Seçim kurulunda tüm arkadaşlarımızla beraber nöbetteyiz. 2500 iptal edilmiş oy var ve henüz hiç bir zafer yok çünkü gasp var. Halkımız bilsinki tüm ablukaya karşı biz tüm usulsüzlükleri ortaya çıkaracağız ve kazanacağız.

Şu an Muş’ta yaşananlar, İstanbul’da yaşananlardan daha vahim. Çünkü abluka altında mücadele veriyoruz. Çok büyük usulsüzlükler tespit ettik. Hepsini kamuoyuyla paylaşacağız. Binlerce oyumuz gasp edildi ama sonuna kadar bizim olan için direneceğiz.”
HDP, sosyal medya platformu da Twitter’dan Muş’ta yapılan seçim sonuçlarına dair bir açıklama yayımladı.

HDP’nin açıklaması şöyle:

İktidar Muş’ta da hile peşinde. Yapılan manipülasyonlara rağmen AKP’nin kaybettiği Muş’ta saatlerdir veri girişi yapılmıyor. Sandıkları terk etmiyoruz. Seçim kurulundayız, itirazlarımızı yapıyoruz. İrademizin çalınmasına izin vermeyeceğiz!


Ekrem İmamoğlu: İstanbul’u kazandık, hayırlı uğurlu olsun

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, 2.5 saattir veri girişi yapmayan AA’ya yönelik eleştiriyle başladığı son açıklamasından sonra son verileri açıkladı. İmamoğlu, 29 bin 409 fazla oyla seçimi kazandığını ve elindeki verilere göre bunu söylediğini duyurdu.

İmamoğlu’nun açıklaması şöyle:

Anadolu Ajansı veri girişi yapmayarak demokrasi görevini yerine getirmemiştir. Türkiye’ye yaşattıkları acı bir not olarak kaydedilecektir. Anadolu Ajansı yetkililerine, sorumlu olan kurumları, bakanlıkları göreve çağırıyorum. Toplumun bilgi alma hakkını mağdur etmeye kimsenin hakkı yoktur. Türkiye’nin hiçbir kurumu siyasallaşamaz. AA’yı göreve davet ediyor ve tavırlarını kınıyorum. Parti kurumlarımız gereğini yapacaktır, bir heyet de AA’ye gitmektedir. Süreç devam etmektedir. İlçe seçim kurullarındaki arkadaşlarımın süreç tamamlanana kadar orda nöbet tutmalarını ve olay yerini terk etmemelerini rica ediyorum. 16 milyon nüfuslu bir dünya kentini bütün dünya izliyor. Keşke resmi kurumlar tarafından bunu açıklayabiliyor olsak. Sayın Cumhurbaşkanından da dinledik, bizi ikna edici cevaplar duymadık. Toplam 31 bin 186 sandıktan, 30 bin 86’sı genel merkezimiz bilgi işlemine girdi. Girilmeyen 100 sandık var. Bir sandıkta 1000 oy var. Girilen 30 bin 86 sandıkta aramızdaki fark 29 bin 409’dur. Yani biz öndeyiz. Rakibimizin oyu 4 milyon 126 bin 558’dir. Geçerli oy 25 bin 500 olacaktır. Aradaki farkın kapanma ihtimali kalmamıştır. İstanbul, halkımıza ve Türkiye’ye duyurmak isterim. Bizim girdiğimiz verilerden İstanbul’u kazandığımız ortadadır. Süreç hayırlı uğurlu olsun, olası manüpilasyonlara karşı asla uyku yoktur. Kimse sandık birleştirme yerlerindeki görev yerini terk etmemelidir. Biz de görevimizin başındayız.


Doğu Perinçek: AKP’nin devam etme şansı yok

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 31 Mart yerel seçimine dair yaptığı ilk açıklamada “Göreceksiniz, buradan söylüyorum AK Parti iktidarının devam etme şansı yok. Cumhurbaşkanlığı sistem içerisinde bir çözüm yok” dedi.

‘CUMHURBAŞKANIN İSTİFASI DIŞINDA ÇÖZÜM YOK’

Perinçek Ulusal Kanal’da yaptığı açıklamalarda şöyle konuştu: “Göreceksiniz, buradan söylüyorum AK Parti iktidarının tek başına devam etme şansı yok. Cumhurbaşkanlığı sistem içerisinde bir çözüm yok. Cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesi veya Cumhurbaşkanının istifası dışında görülen bir çözüm yok. Türkiye, büyük bir karar verecek. Türkiye, çalkantılı bir döneme giriyor. Türkiye, parlamenter sisteme dönecek.”


Temelli: Hep birlikte Türkiye’yi kayyım utancından kurtardık

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, seçim sonuçlarına ilişkin açıklamada bulundu. Temelli, “Hep birlikte Türkiye’yi kayyım utancından kurtardık. Kayyımcı zihniyete karşı AKP, MHP bloğuna karşı büyük bir başarı kazandık” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, seçim sonuçlarına ilişkin HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. “Seçim sonuçları tam netleşmedi ama ortaya çıkan tablo bize umudun ve demokrasinin kazandığını gösteriyor” diyen Sezai Temelli, “Bu tabloda emeği olan herkesi kutlamak gerekiyor. Gerçekten zor bir süreçte Türkiye halkları, kadınları, gençleri, umudu, demokrasiyi büyütmüştür. Türkiye’nin değişim beklentilerine en iyi yanıtı sandıklarda vermiştir” ifadelerini kullandı.


Mansur Yavaş’tan ilginç poz: Bozkurt işaretiyle kutladı

Türkiye sandık sonuçlarını tartışırken, CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, zaferini dikkat çeken bir şekilde kutladı. Türkiye sandık sonuçlarını tartışırken, CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, zaferini dikkat çeken bir şekilde kutladı. Rakibi AKP’li Mehmet Özhaseki’yi geride bırakıp Ankara’yı kazanan Yavaş, zaferini partililerle beraber tekbir getirip, bozkurt işareti yaparak kutladı.Yavaş, bozkurt işareti yaparak kameralara da poz verdi.


Erdoğan, Ankara ve İstanbul’u konuşmadı, kaybedilen belediyelere rağmen birinci parti olduklarını ilan etti

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, aralarında Ankara, Antalya, Adana gibi şehirlerin de yer aldığı önemli şehirlerin belediye başkanlıklarını kaybetmesine rağmen, balkon konuşmasında Türkiye geneli aldığı oy üzerinden zafer ilan etti. Yanlış yapanlara hesap soracağız diyerek parti içi operasyonlara işaret ederken, Mansur Yavaş gibi isimlerin kazanmasına da kızgınlığını ‘bakalım nasıl yönetecekler’ ifadelerini kullandı.

ANKARA VE İSTANBUL’U KONUŞMADI; 4.5 YIL SEÇİM YOK DEDİ

Ankara ve İstanbul için net birşey söylemekten kaçınan Erdoğan, parti içi hesaplaşma sinyali verdi. Erdoğan, “Hiç kimse davamızdan önemli değildir” dedi. Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin söylemine sarılarak 4,5 yıl seçim yok vurgusu yaptı.

AKP’NİN OYU YÜZDE 44,9 OLMASINA RAĞMEN YÜZDE 52 DİYE İLAN ETTİ

Erdoğan’ın AKP’nin oyu yüzde 44.95, MHP’nin oyunun 7,9 olmasına karşın Cumhur İttifakı oylarının toplamını AKP’nin zaferi olarak duyurması dikkat çekti.

Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

Aziz milletim, sevgili Ankaralılar sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Desteğiniz, kardeşliğiniz için şükranlarımı sunuyorum. Dik duracağız dikleşmeyeceğiz. Biz sadece ve sadece Rabbimin huzurunda rukuda ve sacdede eğiliriz. Başka bir yerde asla. Milli iradenin dışında bir güç tanımadık.

“24 HAZİRAN’A YAKIN OY ALDIK”

AK Parti olarak 3 kasım 2002 seçimlerinden bu yana kadar girdiğimiz tüm seçimlerden bizi hep birinci olarak çıkartan milletimin her bir ferdine şükranlamı sunuyorum. Milletimiz bizi sandıkta birinci yaptı. Milletimiz bizi 15. kez birinci yaptı. Cumhur İtitfakının oy oranı 24 Haziran seçimlerine yakındır. Beka meselesi konusundaki hassasiyetimize sahip çıkan tüm vatandaşlarıma özellikle Kürt vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.
3 Kasım 2002 seçimlerinden bugüne kadar girdiğimiz seçimlerden ve halk oylamalarından bizi hep birinci olarak çıkartan milletimin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum. Milletimiz bugün bizi 15’inci defa sandıktan birinci yaptı. AK Parti olarak tek başımıza veya Cumhur İttifakı ile seçime girdiğimiz yerlerde 16 büyükşehir, 24 il, 538 ilçe, 200 belde olmak üzere toplamda 778 belediye başkanlığı kazandık.

EKSİKLERİMİZİ DÜZELTMEK BOYNUMUZUN BORCU

Yarın sabahtan itibaren eksiklerimizi tespit ve telafi etmenin çalışmalarına başlıyoruz. Eksiklerimiz varsa bunları düzeltmek boynumuzun borcudur.
Bu da ülkemizdeki belediyelerin yaklaşık yüzde 56’sının AK Parti tarafından yönetileceği anlamına geliyor. Bazıları kendini darı ambarında sanıyor. Şunu bilmeleri lazım 4,5 yıl bu kardeşiniz Cumhurbaşkanı mı? AK Parti iktidar mı? Dolayısıyla Cumhur İttifakı olarak parlamentoda mıyız? Ve bu yolda nasıl şu ana kadar geldiysek yine bundan sonra aynı şekilde devam edeceğiz. Cumhur İttifakı’nın oy oranı 24 Haziran seçimlerine yakın bir seviyede bulunmaktadır. Hem AK Parti, hem MHP ile birlikte kurduğumuz Cumhur İttifakı olarak bizi sandıkta birinci yapan milletime bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

BAHÇELİ’YE ÖZEL TEŞEKKÜR

Sayın Bahçeli’ye ve bu partiye gönül vermiş bütün kardeşlerime Cumhur İttifakına sahip çıktıkları için teşekkür ediyorum. Çok önemli bir konuyu özellikle ifade etmek istiyorum. Beka meselesi konusundaki hassasiyetimize sahip çıkan tüm vatandaşlarıma özellikle de Kürt kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Güneydoğu Anadolu bölgemizin seçim sonuçları; Kürt kardeşlerimizin kendi iradelerini pazarlık masasına sürenlere verdiği çok önemli bir derstir.

“YİNE KENDİMİZDE ARAYACAĞIZ”
Büyükşehirlerimizde, illerimizde, ilçelerimizde, beldelerimizde seçmenlerimizin teveccühü ile göreve gelen tüm belediye başkanlarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum.
Demokrasinin ilk basamağı olarak gördüğümüz mahallelerimizde, ve köylerimizde seçilen muhtarlarımızı da ayrıca tebrik ediyorum.

Bu seçimde arzu ettiğimiz neticelerinde alamadığımız yerlerdeki tek sebebi milletimize kendimizi anlatamamış olmamız olarak görüyorum. Sadece 50 günlük resmi kampanya döneminde 59 il ve 43 ilçe mitingiyle, 9 TV ve sosyal medya programıyla milletimize kendimizi ifade etmenin gayreti içinde olduk. Buna rağmen eksiklerimiz varsa bunları düzeltmek boynumuzun borcudur. Bunu halkımızda arayamayız, yine kendimizde arayacağız.

Yarın sabahtan itibaren eksiklerimizi tespit ve telafi etmenin çalışmalarına başlıyoruz. Şu anda YSK, neticeleri açıklayacak. Açıkladığı zaman veya açıklayacağı ana kadar itirazlarımız varsa bu itirazlarımızı yapacağız nerede olursa olsun. Netice alırız veya almayız. Önemli değil, niye? Kardeşlerim şunu unutmayın, her olanda hayır vardır.

“NASIL YÖNETECEKLER GÖRECEĞİZ”

Önümüzdeki dönem, hem partimiz hem ülkemiz için daha hayırlıya ve daha iyiye doğru bir değişim dönemi olacaktır. Cumhur İttifakı’nın oy oranı 24 Haziran seçimlerine yakın bir seviyede bulunmaktadır. Biz siyaseti milletle inatlaşma, milleti küçümseme, tahkir etme değil, ülkeye ve millete en iyi hizmetleri getirme aracı olarak görüyoruz. Yalan dolan vaatlerde bulunanlar nasıl yönetecekler göreceğiz.

Şu anda Ankara’da bakıyorsunuz ilçelerin çoğu AK Parti’de, Cumhur İttifakı’nda. Şu anda İstanbul’da mevcut ilçe sayısından daha fazlası Cumhur İttifakı’nda veya başa baş. Bu ne demektir? Yine halkımız büyükşehiri belediye başkanı olarak verse dahi ilçeleri yine AK Parti’ye vermiş. Bunların üzerinde duracağız, iyi çalışacağız. Milletimizle arasındaki kalpten kalbe giden yolun zedelenmesine yol açanlardan, bunun hesabını sormak da dahil gereken her gayreti göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Onun için hep söylediğim gibi; şahsım dahil hiç kimse davamızdan daha büyük değildir. Türkiye’den daha öncelikli değildir. partimizden daha önemli de değildir. buna dikkat edeceğiz. Hepimiz davamıza, ülkemize ve milletimize ettiğimiz hizmetler oranında güç ve yetki sahibiyiz. Bu oranda değerliyiz.

“DEĞİŞİM DÖNEMİ OLACAKTIR”

Hayatın bir gerçeği olan değişimin sürekliliğini öncelikle kendi içimizde gerçekleştirmeden ülkemizi aynı istikamete yönlendiremeyiz. Önümüzdeki dönem hem partimiz hem ülkemiz için daha hayırlıya doğru bir değişim dönemi olacaktır. 4,5 yıl seçim yok. Ne yapacağız? Hem ulusal hem uluslararası bazda çalışmalarımıza odaklanacağız, kilitleneceğiz. Ve ülkemizi inşallah muasır medeniyetler seviyesine çıkaracağız. Kiminle? Milletimle, sizlerle beraber.


AA, Bursa ve Balıkesir’e de müdahale etti: Açılan sandık sayılarıyla ilgili veriler durduruldu

Anadolu Ajansı’nın veri akışını 23.20 civarında durdurmasının ardından Bursa’da açılan sandık sayısı oranı yüzde 89.99’da kaldı. Son gelen verilere göre AKP’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Alinur Aktaş yüzde 49.9’u, CHP’den Millet İttifakı’nın adayı, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey yüğzde 46.99’unu aldı.

Balıkesir’de de açılan sandık sayısı da yüzde 92.81’de kaldı. AKP’in adayı yüzde 47.81, İYİ Parti’nin adayı yüzde 46.42 oy aldı.


Mansur Yavaş: Ankara’da adaletin baş üstünde taşınacağı ehliyet ve liyakat dönemi başladı, tüm Ankara kazanmıştır, Ankara artık umudun başkentidir…

Ankara’da seçimi kazanan Millet İttifakı Adayı Mansur Yavaş, CHP Genel Merkezi önünde partililere konuştu. Yavaş şunları söyledi: Hakkımızla kazandık, hakkıyla işini yapanlar korkmasın. Kimseyle kavgamız yok. Tek işimiz Ankara’nın kazanması olacaktır. Bugün Ankara’da Mehmet Özhaseki kaybetmiştir. Bizler sevgi ekip sevgi biçeceğiz. Bana düşen sözümü tutmak, herkesin başkanı olmaktır. Bugünden itibaren Ankara’da belediyecilikte adaletin baş üstünde taşınacağı ehliyet ve liyakat dönemi başlamıştır. Umudun başkenti Ankara’yı hep birlikte geleceği taşıyacaktır. Devlet malının yetimin, öksüzün, kimsesizin malı olduğunu unutmayacağız. Halka hizmet için harcayacağımız mesaiyi siyasi polemikle kaybetmeyeceğiz. Hukuka, devlet ahlakına ve ortak değerlerden vazgeçmeyeceğiz. Adalet ve eşitlik duygularının örselenmesine asla müsade etmeyeceğiz. Ankaramızı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkentine yakışmayan görüntüsüne karşı, demokrasi, çoğulculuk, huzur, kardeşlik, adil yönetim, özgürlük ve refah yönünde, kendi farklılıklarını bir kenara bırakıp hareket eden birlikteliği unutmayacağız. Ankara’ya hizmet yolunda kuşatıcı olacağız, şeffallıktan ayrılmayacağız, hukuktan ayrılmayacağız, tevazuyla yol alacağız. O kumpasların kurulduğu puslu havalardaki dik duruşunuzu hiç unutmayacağımı ve sizlere ömür boyun minnattar olacağımı unutmayacağamı bilmenizi istiyorum.


Ekrem İmamoğlu: Ben kazandığımı biliyorum; AA’yı uyarıyorum, demokrasiye yanlış yapmayın

Ekrem İmamoğlu, AA manüpilasyonlarına karşı tekrar açıklama yaptı. Üçüncü kez kürsüye gelen İmamoğlu 1 saattir veri girilmediğini belirterek şunları söyledi: “AA yetkililerini uyarıyorum. Yarın bu toplumun yüzüne bakamazsınız, hesap veremezsiniz. Lütfen tarihinize yakışan şekilde davranın. Lütfen bir an önce süreci ve verileri toparlayın. AA bu toplumun bir kurumudur. İstirham ediyorum, bu bir demokrasi sürecidir. 145 yıllık demokrasi tarihimizin bu güzel gününü karartmayın. Bu artık AK Parti, CHP melesesi değil, demokrasi meselesidir. Türkiye’nin adil olma bilincine, demokrasisine hesap veremezsiniz. Bu şehrin 16 milyon nüfusuna hesap veremezsiniz. Vazifenizi lütfen yerine getirin. Kimselere karşı utanacağınız bir  işi yapma gereğinde hissetmeyin. Değerli basın mensupları ben kazandığımızı biliyorum. Çok net. Ancak edebim, ahlakım, sürece olan anlayışımız nedeniyle bu şekilde açıklama yapmıyorum henüz. Sorumluları sorumluluğa davet ediyorum. Demokrasiye yanlış yapmayın, lütfen gereğini yapın. ”


AA’dan İstanbul için son dakika manüpilasyon girişimleri

Yerel seçimlerin sonuçlarını bütün Türkiye’ye ve basın kuruluşlarına geçen AA, İstanbul’daki sonuçları 45 dakika ile 1 saat arasında veri girişi yapmayarak durdurdu. İstanbul’da yüzde 98.40’lardan sonra veri girişi yapmadı. Fox Haber TV Moderatörü Fatih Portakal ile Fox TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk, “Her iki dakikada bir veri girişi yapan AA neden son 45 dakikadır veri girişini durdurmuştur. AA bunu açıklamak zorundadır.” dedi. AA’nın veri girişini durduğu sürede Binali Yıldırım’ın kazandık açıklaması yapması dikkat çekti.


CHP Lideri Kılıçdaroğlu: Verilerimize göre İmamoğlu kazandı, Ankara’ya geldiği gibi İstanbul’a da bahar gelecek, görevlilerimiz 48 saat uyumasın…

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu yerel seçimleriyle ilgili değerlendirme yaptı. Kılıçdaroğlu şunları söyledi: Adaletsiz bir seçim yaşadık, ancak halk demokrasiden yana tavrını koydu. Bütün baskı ve iftiralara rağmen halk demokrasiden yana tavrını koydu. Bu tavırdan ötürü dünyanın bütün demokratları da emin olun rahatlamışlardır. Bu bütün bölge ve dünya için önemlidir. Türkiye örnek alınan bir ülkedir.

Bizim elimizdeki verilere göre İstanbul’da Ekrem İmamoğlu kazanmıştır. Bize üzün şu; Başbakanlık, Meclis Başkanlığı yapmış birisinin daha elinde veri olmadan kazandık diye açıklama yapması, böyle yangından mal kaçırır gibi açıklama yapması, Binali Bey’e yakıştıramadım. Islak imzalı tutanaklara bakıyoruz, elimizdeki verilere de bakıyoruz, kavgasız bir ortamda bütün bunların gerçekleşmesini bekliyoruz. İstanbul’daki bütün arkadaşlarıma, örgütteki bütün arkadaşlarıma sesleniyorum; 48 saat hiç kimse uyumayacak. Sandıklar terk edilmeyecek. Birleştirme tutanakları mutlaka sizin yanınızda tutulacak. Göreceksiniz, İstanbul’a da bahar gelecek. Tıpkı Ankara’ya baharın geldiği gibi. Bütün baskılara, iftiralara rağmen bir başarı elde ediyoruz. 81 milyonun başarısı olarak görüyoruz. Ankara’yı, Adana’yı, Antalya’yı, Mersin’i, Kırşehir’i, Artvin’i bir ilçe hariç, Ardahan’ı, Bolu’yu, Bilecik’i kazandık. Kazanan aslında Türkiye.”

KILIÇDAROĞLU OTOBÜS ÜZERİNDE KONUŞMA YAPTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ankara’dan İstanbul’a başarı dileklerimizi dualarımızı gönderelim. Biliyorum adım gibi eminim orayı da kazanacağız. Bir destan yazacağız. Destan. Bu seçim sonucunda Türkiye kazandı diyoruz.”

Mansur Yavaş’tan İlk ziyaret Meral Akşener’e

Millet İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaretinde, “Sayın Genel Başkanımıza çok çok teşekkür ediyorum. Arkamızda durdular” ifadelerini kullandı.

Meral Akşener: Seçimin galibi Millet İttifakı’dır

İYİ Parti Genel Başkanı seçim sonuçlarını değerlendirdi. Akşener şunları söyledi:
“Hangi partiye oy vermiş olursa olsun tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bütün adaylara seçildikleri yerlerde teşekkür ediyorum. Sandık milletin iradesinin tecelli ettiği yerdir. Defalarca vatandaşları iktidar partisinin kulağını çekmesini dertlerini dinlemesini istemelerini söyledim. Siyasette rekabet aziz milletimizin işine yarar.


İFTİRA DEĞİL, BİRLİK; TEHDİT DEĞİL, CESARET KAZANDI

Aziz milletimin bu seçimde verdiği mesajla bu sürecin önünü açmıştır. Türk milletinin bir demokrasi kültürü vardır. Bu seçimin sonucu önemli bir tabloyu gözler önüne serdi. Bu seçimin galibi Millet İttifakı’dır. İYİ Parti’nin Millet İttifakı’na kattığı güç ortadadır. Bu seçimde nifak değil birlik kazandı. İftira değil birlik kazandı. Tehdit değil cesaret kazandı. Çocuğuna harçlık veremeyen baba, siftah edemeyen esnaf kazandı. Bu seçim milletin sorunlarına çözüm yolunda alınmış bir başarıdır. Buradan Millet ittifakı seçmenlerine sesleniyorum: Abartılı kutlamalardan uzak durunuz. Bu bir sonuç değil aksine bir başlangıçtır.”


İmamoğlu’ndan ‘Seçimi kazandık’ diyen Yıldırım’a: “Manipülasyonun bir ayağı, sorumluluğa davet ediyorum, ayıplıyorum”

İmamoğlu, AKP’nin adayı Binali Yıldırım’ın seçimi kazandığına dair yaptığı açıklama ile ilgili olarak  “Tekrar söylüyorum, ben tebrik etmeyi bilirim, tebrik edilmeyi de beklerim. Bizim girişlerimiz devam ediyor. Bu da manipülasyonun başka ayağıdır. Kendilerini bir devlet adamı kimliğiyle sorumluluğa davet ediyorum. Süreci beklesinler” dedi.

Ekrem İmamoğlu şu açıklamayı yaptı: “İstanbul’u bilgilendirme vazifemize devam ediyoruz. YSK’yı azami göreve davet ediyorum. Tek bir oyun bile vebalı üzerinizedir.Bu seçim bir tarafın kazandığı, bir tarafın kaybettiği bir seçim değildir. Yerel seçimdir. O şehirde yaşayan herkesin kazanma seçimidir.”

“Uzun bir süredir AA’nın yine hassasiyetle giriş yaptığı konusundaki kaygılarım devam etmektedir. AA görevlileri, AA kurumu; TC tarihinin en önemli kurumlarından biri olarak bizlere doğru bilgi sunma konusundaki sorumluluğunuzu lütfen yerine getirin.

“Kimsenin hakkını yemem, hakkımı da yedirtmem, zira tutanaklara göre giriş yapmaya devam ediyoruz.

“Tutanaklara göre yaptığımız girişlerde yüzde 76.21 giriş yapmış durumdayız. Oyumuz yüzde 50.51, rakibimizin oyu ise yüzde 46.55’tir. Bu oranlar bizim ıslak imzalı tutanaklardan yaptığımız girişler neticesindedir.


Binali Yıldırım: Sonuca göre İstanbul’da seçimi kazandık

AKP İstanbul adayı oy sayımı devam ederken ve fark 5 bine düşmüşken seçimi kazandıklarını açıkladı. Yıldırım, İstanbul’da oyların yüzde 98.8’inin sayıldığı ve rakibi Ekrem İmamoğlu ile aralarındaki oy farkı 5 binin altına inmişken zafer ve teşekkür konuşması yaptı.


YSK Başkanı: Şu aşamada sonuç açıklamayacağız

YSK Başkanı Sadi Güven, 31 Mart yerel seçimlerine dair açıklamalarda bulundu. Güven, “İl ve ilçe seçim kurullarımız resmi tutanaklarla hesaplayacakları için, bu aşamada tarafımızdan herhangi bir sonuç açıklanmayacak. Yayın yasağı kalkmadan seçim sonucu yayınlayan TV kanalları hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdik. Siyasi partiler veri çekerken bir kesinti oldu, veri kaybı yaşanmadı.” dedi.


Özhaseki’nin oy kullandığı sandıktan Yavaş çıktı

AKP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki’nin oy kullandığı sandık sonuçları belli oldu. O sandıktan CHP İYİ Parti’nin Ankara işbirliğinin adayı Mansur Yavaş önde çıktı.AKP Ankara Büyükşşehir Belediye Başkan adayı Özhaseki’nin oy kullandığı Yenimahalle ilçesindeki Sofuoğlu İlkokulu’nda 1031 nolu sandıkta 353 kayıtlı seçmenden 291’i oy kullandı. Bu sandığa göre, Mansur Yavaş, Mehmet Haseki’den daha fazla oy aldığı görünüyor.

İstanbul’da İmamoğlu ile Yıldırım arasındaki oy farkı 10 binin altına indi

Sandıkların yüzde 96’sı açılırken İmamoğlu ile Yıldırım arasındaki fark 10 binin altına düştü. 2014’teki seçimde CHP ile AKP arasındaki fark 8 puandı. İstanbul’da CHP’nin kalesi olan Beşiktaş’ta ise açılmayan hala yüzde 25’e yakın oy bulunuyor.


AA’nın son rakamına göre fark 30 bine düştü

AA’ya göre İstanbul’da son durum göre, sandıkların yüzde 96’sı açıldı. Binali Yıldırım yüzde 48,99; Ekrem İmamoğlu yüzde 48,41.


YSK’dan veri akışının durmasına ilişkin açıklama: Biz de bilmiyoruz…!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, YSK’dan veri akışının durmasına ilişkin konuştu.Erkek, “Başkan bize kendisinin de bunun neden böyle olduğunu bilmediğini teknik ekibe kontrol ettirdikleri söyledi. Bize bu konuda bir rapor hazırlanacağını da bildirdi. Raporu bizimle de paylaşmasını istedik. Şu an da veri girişi başladı” diye konuştu.


Erdoğan sonuçları değerlendirdi: Milletin takdiridir; ekonomi reformunu hayata geçireceğiz

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan seçim sonrası ilk açıklamasını yaptı:

“Kazanılan ve kaybedilen belediye başkanlıkları oldu; bu milletimizin takdiri ve demokrasinin bir gereğidir. Biraz sonra Ankara’ya hareket edeceğim ve genel merkezimizde artık geleneksel hale gelmiş olan balkon konuşmasını yaparak seçim sonuçlarını Ankara’da değerlendireceğim. Bu seçimlerden AK Parti olarak tıpkı 3 Kasım 2002 seçimlerinden bu yana olduğu gibi yine açık ara birinci parti olarak çıktık.”

“Önümüzde 4,5 yıl kesintisiz icraat dönemi var. Hep önümüze var, Türkiye ekonomisiyle siyasetiyle yatırımlarla üretimle savunma sanayiyle meşgul olacağız. Ülkemizi hedeflerine ulaştırmak için gece gündüz çalışacağız. Bu şehirlerde seçilen belediye başkanlarımız 5 yıl boyunca yöneteceği gibi biz de ülkeyi yöneteceğiz. Güçlü ekonomi programını dikkatle harekete geçireceğiz. Büyük ve güçlü Türkiye’ye tavizsiz odaklanacağız.”


İmamoğlu’ndan yeni açıklama: 40 dakikadır veri girişi durdu, rakibimle aramda fark yüzde 5.25 

CHP’nin İBB adayı Ekrem İmamoğlu, YSK’dan veri akışının durmasıyla ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi. 40 dakikadır veri girişinin durduğunu belirten İmamoğlu, bu durumun manipülasyon endişelerini güçlendirdiğini söyledi. ”AA’yı göreve davet ediyorum” diyen İmamoğlu, ”Bu bizim manipülasyon endişemizi güçlendirdi. Kafaları karıştırdı. YKS’yi göreve davet ediyorum. Devlet adına veri açıklayan AA’yı göreve davet ediyorum. Bu milli bir sorumlulukturi ben kimsenin hakkını yemedim, hak da yedirmem. Biz ritmik bir şekilde verileri giriyoruz, yüzde 60’a ulaşan verilerimize göre benimle rakibim arasındaki fark yüzde 5.25’tir. Lütfen sandıklardaki görevinizi asla bırakmayınız. Lütfen görevinizi terk etmeyin.”


CHP ve İyi Partililer YSK’ya gitti; veri akışı durdu

CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Tuncay Özkan, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun canlı yayında gündeme getirdiği ‘veri akışında yaşanan sorunu’ görüşmek üzere Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) gitti. CHP’lilerin yaklaşık 45 dakika boyunca YSK’dan veri alamadığı öğrenildi.

Öte yandan İyi Parti yetkililerinin de YSK’ya gittiği öğrenildi. İyi Parti, sosyal medya üzerinden şu mesajı paylaştı: “Partimiz Genel Başkan Yardımcılarımız Hasan Seymen, Yavuz Temizer, Ahmet Ersagun Yücel ile Genel İdare Kurulu Üyelerimiz Fuat Geçen, Nuri Okutan’dan oluşan heyetimiz YSK’dan kaynaklanan veri akışı problemi ile olarak bilgi almak ve durum tespiti yapmak üzere YSK’ya gitmişlerdir.”


Binali Yıldırım’dan sandıkların yüzde 25’i açılmadan ‘teşekkür’ fotoğrafı

Cumhur İttifakı’nın AKP’li İstanbul adayı Binali Yıldırım’ın hesabı ile Binali Yıldırım İletişim Ofisi’nin Twitter’daki hesaplarından bir fotoğraf paylaşıldı. İstanbul’da sandıkların yüzde 25’inin açılmadığı saat 20.20’de paylaşılan fotoğrafta Binali Yıldırım “31 Mart Teşekkür Konuşması” başlıklı bir metin kaleme alırken görülüyor.

Yıldırım’ın Twitter’dan paylaştığı tweet şöyle:”Değerli İstanbullular, geleceğin İstanbul’u için 7/24 çalışacağız!” yazdığı görüldü.


Bilecik’te CHP kazandı

2014’de AKP’nin elinde olan Bilecik’te CHP yarışı önde götürüyor. Sandıkların yüzde 95’inin sonucuna göre CHP adayı Semih Şahin yüzde 52 ile yarışı önde götürüyor. İttifak adaylarının yarıştığı kentte AKP adayı Nihat Can, yüzde 43,2 ile rakibini izliyor.


İmamoğlu: Oy oranımız yüzde 53,2; YSK ve AA veriler için göreve çağırıyorum

CHP’nin İstanbul belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu, yaptığı açıklamada, oy oranının yüzde 53,2 olduğunu, rakibi AKP’nin adayı Binali Yıldırım’ın ise yüzde 40,1 olduğunu öne sürdü. İmamoğlu şunları söyledi: “Sandıklar kapanalı 3,5 saate yaklaşıyor. Sayım işlemleri devam ediyor, tutanaklar hazırlanıyor. Biz de çok sıkı bir şekilde sistemimizde süreci takip ediyoruz. Şu anda biz kendi sistemimizde verilerde yüzde 27,6 girişimiz var. Oyumuz yüzde 53,2, rakibimizin oyu 40,1. YSK ve AA’yı verileri kontrol etmeleri için göreve çağırıyorum, bu veriler güven vermiyor. Gerçekçi değil”


AKP Antalya’yı kaybediyor

2004’ten beri AKP’nin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan Menderes Türel, Millet İttifakı karşısında geride kaldı. Millet İttifakı adayı Muhittin Böcek (açılan sandık oranı yüzde 45) 320 bin oyla yüzde 50.1 oranı ile öne geçerken, Menderes Türel 302 bin oyla yüzde 47.15’te kaldı.

Mansur Yavaş Ankara’da öne geçti

Anadolu Ajansı’nın son verilerine göre Mansur Yavaş Ankara’da yüzde 49 oy ile öne geçti. Özhaseki ise  yüzde 48.19 oy oranında kaldı.

Ankara’daki yarışta Hürriyet’in AA verilerine dayanara yaptığı habere göre, Mansur Yavaş 10 bin oy farkla öne geçti. Yüzde 45’lik sandık açılma oranına göre, Yavaş 719 bin oy ve yüzde 49 ile önde giderken, Özhaseki 709 bin ile yüzde 48’e geriledi.


AA’nın sonuçlarına rağmen Özhaseki yarım saatte yüzde 8-9 eridi

Ankara’da AA üzerinden sonuç açıklayan Fox Haber, sandıkların yüzde 37’ni açıldığını, buna göre, Mehmet Özhaseki ile Mansur Yavaş’ın yüzde 48’er oy oranı ile başa baş yarıştıklarını duyurdu. AA’nın ilk sonuçlarında  Özhaseki yüzde 57’nin üzerinde gösterilmişti. Ankara ve İstanbul’da kıran kırana bir yarış yaşandığı belirtiliyor.


İlçe halkı ‘Rabia Naz’ dedi; Eynesil’de AKP ilk kez kaybetti

Giresun’un Eynesil ilçesinde cinayete kurban giden ancak intihar denilerek karartılmaya çalışılan Rabia Naz olayı ilçede seçim sonuçlarını etkiledi. Eynesil’de AKP kaybetti. AKP’li Canikli’nin akrabasının aracıyla çarpıp kaçmasından sonra hayatını kaybeden Rabia Naz cinayeti kapatılmaya çalışılıyordu. Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan, sonucu şöyle değerlendirdi: ”Sahip olduğu güçle makamla zalimler hesap vermekten kaçamaz. Kanıtlar tanıklar ortadayken bu caniler bu cinayetten yargılanmadı. Ama kaçamazlar. Yargılanacaklar. Rabia Naz’ın, Rabia Naz’ların adaletidir bu!”


YSK, yayın yasağını 19:15 itibariyle kaldıracağını açıkladı

YSK saat 19:15 itibaren yayın yasağının kalkacağını açıkladı. YSK ayrıca yayın yasağı kalkmadan seçimlerle ilgili yayına giren kanallar hakkında suç duyurusunda ve RTÜK’e ihbarda bulundu.


Maçoğlu: Dersim halkı kazandı

Ovacık Belediye Başkanlığından sonta Tunceli’de aday olan Fatih Mehmet Maçoğlu, Twitter hesabından ‘Dersim halkı kazandı’ diye paylaşımda bulundu.


CHP: Artvin ve Sinop’u aldık..

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Artvin ve Sinop Belediye Başkanlığını CHP’nin kazandığını açıkladı. Erdoğdu, Tvitter hesabından şu paylaşımı yaptı: ”Artvin ve Sinop’u aldık…  Hayırlı Olsun…”


Mansur Yavaş: Saatler kaldı, sandıkları terk etmeyelim

CHP’nin Ankara Adayı Mansur Yavaş sosyal medya hesabından attığı twettle, “Yüzler gülüyor, Ankara’da her şey kontrol altında. Bereket ve huzurun Ankara’da hakim olmasına saatler kaldı. Sandıklarımızı terk etmeyelim.” mesajı verdi.


İmamoğlu: İstanbul’umuza ve Türkiye’mize hayırlı olsun

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İl Seçim Koordinasyon Merkezi’nde basın açıklaması yaptı.

İmamoğlu, “İnşallah güzel, sıkıntısız, problemsiz bir süreci hep birlikte tamamlarız. Şimdiden İstanbul’umuza ve Türkiye’mize hayırlı olsun.” dedi.


CHP’nin adayı Bucak darp iddiası ile gözaltına alındı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Belediye Başkan Adayı Mehmet Fatih Bucak, AKP’nin ilçe belediye meclis üyesi adayı Nusret Kaya’yı darp ettiği iddiasıyla gözaltına alındı.

CHP Siverek Belediye Başkan Adayı Fatih Bucak, AKP’nin ilçe belediye meclis üyesi adayı Nusret Kaya ile bilinmeyen nedenle tartıştı.İddiaya göre Bucak, tartışma sırasında Kaya’yı darp etti. Kaya, olay yerine çağrılan ambulansla Siverek Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı. Yaşananların ardından Fatih Bucak ise polis tarafından gözaltına alınarak, ifadesi alınmak üzere emniyete götürüldü.


İçişleri Bakanlığı: 310 olay oldu, 2 kişi öldü 

İçişleri Bakanlığı, seçimlerde 310 olayın meydana geldiğini, seçim günü 2 kişi, seçim öncesi de 2 kişi olmak üzere toplam 4 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.


Muhtarlık kavgaları yüzünden en az 62 kişi yaralandı

Türkiye’nin dört bir yanında muhtarlık seçimleri yüzünden yaşanan kavgalarda yaralananlar oldu. Şanlıurfa’da farklı semtlerde muhtar adayları ve yakınları arasında çıkan kavgalarda 25 kişi yaralandı. Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesine bağlı Bozbağlar Mahallesi’nde muhtar adayları arasında çıkan kavgada 2’si ağır 14 kişi yaralandı. Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesinde iki grup arasında çıkan kavgada birbirine tekme ve tokatla saldıran 9 kişi yaralandı.Mardin’de Dara mahallesinde muhtar adayları İbrahim Bilgiç ve İsmail Bilem’in destekçileri arasında kavga çıktı; 3 kişi yaralandı. Mardin’in Midyat ilçesinde muhtar adayları arasında çıkan kavgada 2 kişi bıçakla yaralandı. Polis kavgaya karışan 2 kişiyi gözaltına aldı. Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı 2 mahallede sandık başlarında çıkan kavgalarda 4 kişi yaralandı. Karaman’ın Ayrancı ilçesi Akpınar köyünde muhtar adaylarının yakınları arasında çıkan ve sopanın da kullanıldığı kavgada 5 kişi yaralandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin