Manipülasyon şüphesi: İmamoğlu uyarınca AA hızlı veri girişini durdurdu, fark kapandı

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Anadolu Ajansı’nı (AA) manipülasyon yapmakla suçladı. İmamoğlu’nun saat 21.00’de yaptığı uyarının ardından daha önce 2 dakikada bir veri giren AA, yaklaşık bir saat boyunca giriş yapmadı. AA, daha sonra veri girişine tekrar başladı. Bu verilerde, CHP’li İmamoğlu ile rakibi AKP adayı Binali Yıldırım arasındaki farkın kapandığı görüldü. İmamoğlu ıslak imzalı veri kayıtlarına göre ise rakibinden 5 puan önde olduğunu savundu. İlerleyen saatlerde ise AA’nın verilerinde aradaki fark iyice kapandı.

Saat 20.30 ve 21.00’de kameralar karşısına geçen CHP adayı İmamoğlu, YSK ve AA’nın çok hızlı veri girerek rakibi Binali Yıldırım lehine manipülasyon yaptığını ifade etti. İmamoğlu, “Ahlaklı olun. Herkesin gözünün içine baka baka, hak yemedim yemem, ama hakkımı da yedirtmen. Ben bu süreci yönetmeye devam edeceğim.” dedi.

Oy oranları AA’nın yansıttığı gibi değil

Oy oranının aslında AA’nın yansıttığı gibi değil, yüzde 52,42 olduğunu söyleyen Ekrem İmamoğlu, sandık görevlilerine de “Yerinizi terk etmeyin” uyarısında bulundu.

İmamoğlu, saat 22.00’de yeniden kamera karşısına geçti. İkinci açıklamasını yaptığı 21:00’dan beri yaklaşık bir saattir AA’nın veri paylaşımı yapmadığını belirten İmamoğlu şunları söyledi:

“Uzun bir süre bekledim. Uyarılardan sonra ne yazık ki televizyonlardaki veri girişi durmuş durumda. Daha önce yüzde 0,5 oranında giriş yapılıyordu. O hızla İstanbul’u tamamlayabileceklerdi.

Yüzde 90’larda işleri daha da zorlaşacak

Yüzde 90’ları bulduktan sonra işleri daha da zorlaşacak. YSK ve AA’yı göreve davet ediyorum. Şeffaf ve hassas olmaya, toplumu doğru bilgilendirmeye davet ediyorum. Milli bir sorumluluktur, hata yapmayınız. Şu an yüzde 60’a ulaştık, açılan sandık 18460, aramızdaki fark yüzde 5,25’tir.”

İmamoğlu’nun yaptığı açıklamaların ardından AA’nın paylaştığı veriler öncekilere göre daha yavaş oldu. Yıldırım ile İmamoğlu arasındaki fark bindelik dilime kadar azaldı.

“Manipülasyonun bir parçası”

Saat 23.20 civarında İmamoğlu tekrar açıklama yaptı. Önceki uyarılarını yineleyen İmamoğlu, yüzde 70’ler civarında açılan ıslak imzalı sandık sonuçlarına göre yüzde 50’nin üzerinde oy aldığını belirtti. Ancak bu sırada Binali Yıldırım, canlı yayında ‘kazandık’ açıklaması yaptı.

Bu açıklama hatırlatılınca İmamoğlu, Yıldırım’ı kast ederek “Yıllarca devlet adamlığı yapmış birisinden sorumlu hareket etmesini beklerdim. Bu da manipilasyonun bir parçasıdır. Ben tebrik etmesini bilirim, ama tebrik edilmeyi de beklerrim.” ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansını uyarıyorum

İmamoğlu, gece yarısı bir kez daha kameraların karşısına geçti ve AA’yı uyardı: ‘’Talimat mı bekliyorsunuz! Vazifenizi yerine getirin. Bu artık parti meselesi değildir. Türkiye’nin demokrasi meselesidir. Bu topluma bunun hesabını veremezsiniz. Siz topluma karşı sorumlusunuz. Ben kazandığımızı biliyorum. Çok net! Ama edebim, ahlakım ve vicdanım, sürece olan saygım buna müsade etmiyor. Türkiye’nin demokrasi tarihine büyük bir yanlış yapmayın. Kendi rakamlarımıza göre ve başka kaynaklarımız da var. Gerektiğinde bunu açıklarız.’’

Saat 00.30 itibarı ile iki aday arasındaki oy farkı binin altına düştü. Bu saatten sonra AA yine veri girişlerini durdurdu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin