Salih Gergerlioğlu ve Melek Çetinkaya dahil 5 kişi serbest bırakıldı

AYM’nin hak ihlali kararı verdiği Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun serbest bırakılması için başlatılan Adalet Nöbeti’ne polis müdahale etmiş ve 5 kişiyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınan Salih Gergerlioğlu, Melek Çetinkaya, Artı 1 kameramanı ve diğer iki kişinin ilerleyen saatlerde serbest bırakıldı.

Sincan Cezaevi’nde polis şiddetine maruz kalan Salih Gergerlioğlu, Melek Çetinkaya, Artı Tv kameramanı Nazım Fayık, HDP Ankara İl Örgütü yöneticisi Bahadır Demircan ve Çankaya İlçe Örgütü yöneticisi Ali İlhan Daşkaya serbest bırakıldı. Artı TV kameramanı Nazım Fayık adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

HDP Genel Merkezi bugün Twitter hesabı üzerinden “Gergerlioğlu bu halkın vekilidir, iradesidir. AYM kararına rağmen hukuksuzca rehin tutuluyor. Rehin tutulan tüm yoldaşlarımız serbest bırakılana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Biz kazanacağız” paylaşımında bulundu.

HDP’nin Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun serbest bırakılması talebiyle Ankara Sincan Cezaevi önünde başlattığı Adalet Nöbeti’ne polis müdahale etmişti. Aralarında Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu’nun da bulunduğu beş kişi gözaltına alınmıştı. Polisin gruba biber gazıyla müdahale ettiği ve gözaltına alınanların darp edildiği belirtilmişti.

Anayasa Mahkemesi, milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında geçen hafta hak ihlali kararı vermişti. Mahkeme oy birliğiyle Gergerlioğlu’nun “siyasi faaliyette bulunma” ve “ifade özgürlüğü” hakkının ihlal edildiğine, yerel mahkemeden de tahliye edilmesinin istenmesine hükmetmişti. Buna karşın Gergerlioğlu tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevi’nden tahliye edilmedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin