Salgın yavaşlamıyor; Ders zili zor çalar!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN

Günlük vaka sayısının bin 200’e dayandığı Türkiye’de okulların 17 Ağustos’ta açılıp açılmayacağı en önemli gündem maddelerinden biri. Veliler ve halk sağlığı uzmanlarına göre salgının hızla yayıldığı süreçte okulların açılması felaketle sonuçlanabilir. Bir servis şoförünün, öğretmenin ya da okulda görevli bir tek çalışanın pozitif çıkmasının, yüzlerce çocuğun hayatını tehlikeye atabileceği belirtiliyor.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, okulların açılmasının hiç doğru olmadığını söylüyor. “Çocuğum olsa okula göndermezdim.” diyor. Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara ise çocukların taşıyıcı olduklarını hatırlatıyor: “Evden okula ya da okuldan eve virüs taşıyabilirler.”

Vakaların artış hızının azalmadığı bugünlerde okulların açılması zor görünüyor. Zira 100-150 vaka verken kapatılan okullar, bugün 1.200 vaka açıklanırken nasıl açılacak? Okulların açılıp açılmayacağı konusunda Milli Eğitim Bakanlığı farklı senaryolar üzerinde duruyor. Buna göre okullar kısıtlama olmaksızın açılabilir. Ancak bu düşük bir ihtimal. İkinci senaryo okullar yarı zamanlı olarak açılabilir. Çocuklar haftada ‘iki’ gün eğitim alabilir. Üçüncü senaryoda ise okulların açılması Eylül ortalarına ya da sonuna kadar ertelenebilir. Dördüncü senaryoda ise her il kendi durumuna göre okulların açılmasına karar verebilir.

Türkiye’de pandemi rakamları azalmıyor. Aksine her geçen gün vaka sayısı daha da artıyor. Günlük vaka sayısı 1.200’e dayandı. Geçtiğimiz günlerde Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Rakamlar 1500’e uzanır diye endişem var. ‘Daha üzerine çıkmaz’ diye de açık açık dua ediyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Vaka sayılarının artması gözleri okullara çevirdi. MEB daha önce yaptığı açıklamada özel okulların 17, devlet okullarının ise 31 Ağustos’ta açılacağını duyurmuştu. Ancak salgın giderek yayıldı. Bir çok ilde yoğun bakım ünitelerinin dolduğu, yeni hastaların ‘yoğunluk’ gerekçe gösterilerek kabul edilmediği belirtiliyor. Ankara’da günlük vaka sayısının bini aştığı belirtiliyor. Aynı şekilde Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa gibi bazı illerde de günlük vakaların 300’ü aştığı kaydediliyor.

100-150 VAKA VARKEN TATİL EDİLEN OKUL, 1.000 VAKA VARKEN AÇILIR MI?

17 Ağustos’a günler kaldı. Peki özel okullar açılacak mı? Tam bir belirsizlik var. MEB, okulların açılmasıyla ilgili konuda topu valiliklere attı. Tedirgin olan veliler, salgının arttığı dönemde çocuklarını okula göndermek istemiyor. Bir veli, “Günlük vaka sayılarının 100-150 olduğu dönemde okullar tatil edildi. Bugün vaka sayısı 1.200’e dayandı. İddiaya göre 3 binden fazla. Ancak okulların açılacağı söyleniyor. Bu ne kadar mantıklı? diyor. Halk sağlığı uzmanları da velilerin endişelerini haklı buluyor.

PROF. DR. ŞENOL: ÇOCUĞUM OLSA GÖNDERMEZDİM

Fox TV’ye konuk olan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, böyle bir ortamda okulların açılmasının hiç doğru olmadığını söylüyor. Sunucunun, “Çocuğunuz olsa okula gönderir miydiniz?” sorusuna ise, “Hayır, göndermezdim.” şeklinde cevap veriyor. Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara ise çocukların taşıyıcı olduklarını hatırlatıyor: “Evden okula ya da okuldan eve virüs taşıyabilirler.”

FARKLI SENARYOLAR VAR

MEB, farklı senaryolar üzerinde duruyor. İlki okulların kısıtlama olmaksızın açılması ki, bu senaryonun gerçekleşme ihtimali yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı çok zayıf. İkinci ihtimal ise okulların açıklanacak yeni bir tarihe kadar tamamen kapanması. Mesela eylül sonuna kadar ertelenmesi. Muhtemel senaryolardan biri bu. Ancak bu durumda özel okulların çok ciddi bir maddi kayıp yaşaması muhtemel. Üçüncü senaryo okulların yarı zamanlı olarak açılarak, eğitimin online olarak desteklenmesi. Son senaryoda ise yerel çözümler üretilmesi üzerinde duruluyor. Salgının yoğun olduğu yerlerde okulların ertelenmesi ya da biz dizi kararlar/kısıtlamalar alınması.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin