Salgın ve ekonomik kriz vatandaşların sinirini bozdu: Antidepresan kullanımında rekor artış

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra tüm dünyaya kâbus gibi çöken koronavirüs salgınına kötü bir ekonomide yakalanan Türkiye’de kriz derinleştikçe vatandaşların da siniri iyice bozuldu. Pandemiyle baş edebilmek için AKP iktidarının aldığı önlemler, ekonomik krizi daha da derinleştirirken yoksulluk ve işsizliği de beraberinde getirdi. Psikiyatri Uzmanı Doktor Özden Polatöz, 2019 yılına kıyasla artan antidepresan kullanımına dikkat çekerek, ”2019 yılında yıllık 49,8 milyon kutu olan antidepresan ilaç tüketimi 54,6 milyon kutu oldu.” dedi.

BirGün gazetesinde yer alan haberde, ruhsal hastalıkların görülme sıklığında artış meydana geldiğini vurgulayan Dr. Polatöz, ”Türkiye’de yıllardır uygulanan neoliberal politikaların sonucu halkın gelir düzeyi düşmüş ve işsiz sayısı arttı. Ekonomik kriz ve pandemi son bir yılda yeni tanı konan psikiyatrik hasta sayısı yükseldi. Son bir yılda psikiyatrist bölümüne başvuru yapan hastaların çoğunluğunu 65 yaş ve üzeri yurttaşlar oluşturuyor, çoğunluğu ise kadın.

En çok anksiyete, major depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, uyum bozukluğu görülüyor. Pandemi tedbirleri, insanları toplumsal hayattan koparıp eve kapanma, üretememe ve bireyselleştirmeye itti. Aile ziyaretleri, seyahat kısıtlamaları, alışılan eğlence yöntemleri gibi alışkanlıkların terk edilmeye zorlanması, hastalık bulaşma korkusu, yakın akraba kaybı sorunları artırdı.” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin