Asker vatandaşların cenazeye katılmasını engelledi

Afyonkarahisar’da önceki gün uğradığı silahlı saldırıda öldürülen Kürt işçi Özkan Tokay’ın cenazesine vatandaşların katılması engellendi.

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesine çalışmaya giden Van Ercişli inşaat işçileri önceki gün saldırıya uğradı. Saldırıda inşaat işçisi Özkan Tokay hayatını kaybederken kardeşi Fırat Tokay ve Emrah Ö. yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Saldırı sonucu ölen Kürt işçi Özkan Tokay, dün memleketi Van Erciş’te toprağa verildi.

Sabah saatlerinde Van Havaalanı’ndan alınan Tokay’ın cenazesi, Erciş’e doğru yola çıkarıldı. Çelebibağ Mahallesi’nde bulunan aile mezarlığına getirilen Tokay’ın cenazesine katılmak için gelen vatandaşlar, mezarlığı ablukaya alan askerler tarafından engellendi. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in de katıldığı cenazede, sadece Tokay’ın yakın akrabalarının mezarlığa girişine izin verildi.

MEZARLIKTA GERGİNLİK YAŞANDI

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç ve beraberindeki partililerin de mezarlık alanına girişi de askerler tarafından engellendi. Yaşanan kısa süreli gerginlik de engelin nedeninin koronavirüs salgını olarak gösterilmesi dikkat çekti.

Mezarlığa alınmayan HDP Milletvekili Murat Sarısaç, yaptığı açıklamada Tokay’ın Kürt olduğu için öldürüldüğünü belirtti. Dilinden, kimliğinden öldürülen her Kürdün vebalinin AKP-MHP hükümeti ile buna sessiz kalanların boynunda olduğunu söyleyen Sarısaç, “Herkes bu ölümden kendisini sorumlu görmelidir. Bu durum sadece Devlet Bahçeli ve Süleyman Soylu ile açıklanacak bir durum değildir.” dedi.

OLAY TOPLUMSAL DEĞİLMİŞ

Afyonkarahisar Valiliği ise ‘olayın toplumsal yanının bulunmadığını’ savundu. Olayı haber yapan medya organlarını hedef alan Valilik şu açıklamalarda bulundu: “Dinar İlçesinde devam etmekte olan bir inşaatta çalışan işçiler ile inşaata komşu olan bir evde yaşayan aile arasında gürültü ve oluşan tozdan dolayı gerçekleşen tartışmadan kaynaklandığı anlaşılmıştır. Olayın inşaat işçileri ile inşaata komşu aile arasında cereyan ettiği, toplumsal bir yanının bulunmadığı anlaşılmıştır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin