Salah, sahada rakipleri, dışarda nefreti yendi

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK

Muhammed Salah, futbolun yükselen yıldızlarından. Adını Messi ve Cristiano Ronaldo’nun yanına yazdıran Mısırlı futbolcu, iki sezondur ortaya koyduğu futbolla Liverpool taraftarının gönlünü fethetti. Şampiyonlar Ligi finalinde Liverpool, Tottenham’ı yenip kupaya uzanırken, golün birinin atında Salah imzası vardı. Saha içi başarısıyla Liverpool’u taşıyan Muhammed Salah, saha dışı başarısıyla ise bir şehire şekil veren isim oldu.

Muhammed Salah, Temmuz 2017’de 42 milyon Euro bedelle Roma’dan Liverpool’a transfer olduğunda birçok bilinmezi barındırıyordu. Jürgen Klopp, Mısırlı oyuncuyu ısrarla istemişti ama dünyanın bir numaralı liginde tutunmak kolay olmuyordu. Ada’ya ayağını daha önce 2014’te basmış bir isimdi. FC Basel’den Chelsea’ye 16,5 milyon Euro bedelle gelen Salah, hiç oynamadan kiralık gönderilmişti. İtalyan kulüpleri Fiorentina ve Roma’da birer yıl kiralık olarak top koşturan Salah, 2016’da Roma’ya 15 milyon Euro karşılığında satılmıştı. Roma’da ortaya koyduğu futbolla yeniden Premier Lig’e göz kırpan Salah’ın yeni adresi Liverpool olmuştu.

Salah, 3 yıl önce hiç oynamadan gönderildiği Premier Lig’de Liverpool formasıyla arz-ı endam ederken, sıradışı bir başarı grafiği yakaladı. Golleri peş peşe atan Mısırlı yıldız, sezon sonunda 32 golle krallık tacını giymekle kalmadı, Premier Lig’de yılın oyuncusu seçildi. Şampiyonlar Ligi’nde Liverpool’u finale taşıyan Sallah- Mane – Firmino troykasının en önemli dişlilerinden biri yine Mısırlı oyuncuydu. Bu sezon gol sayısında geçen yılın gerisinde kalmasına ragğmen attığı 22 golle krallık tahtını takım arkadaşı Mane ve Arsenal’den Aubameyang ile birlikte paylaştı. Liverpool, Şampiyon Ligi kupasını kaldırken, yolu açan isim yine Salah’tı.

İSMİNE LAYIK OYUNCU

Salah’ın futbolu kadar dikkat çeken bir başka özelliği karakteriydi. Geçen sezonu sarı kart görmeden tamamladı. Bu sezon ise sadece bir kez sarı kart gördü. Ne rakiplerine sert müdahalede bulundu ne de ceza alanı içinde penaltı alma uğruna kendini yere bırakıp hakemi aldatmaya yönelik hareketten sarı kart gördü. Futbolu, futbolun kuralları içinde kalarak oynadı. En önemlisi taşıdığı isme yakışır bir davranış sergiledi.

Günümüz futbolcuların olmazsa olmazı olan neredeyse vücutlarının büyük bölümünü kaplayan dövmeleri de yoktu. Uzun saçlarına jöle sürmeye bile gerek duymuyordu. Salah, “Dövmelerim yok, saç stilimi hiç değiştirmedim, nasıl dans edilir bilmem. Ben sadece futbol oynamak istiyorum.” diyordu. Sahada aldığı ücretin hakkını hatta daha fazlasını veriyordu.

LİVERPOOL TARAFTARI, ADINA ŞARKILAR BESTELEDİ

Salah’ın bu sadeliği ve samimi davranışı kısa sürede Liverpool taraftarının sevgisini kazanmasının yolunu açtı. Kibir ve gururdan uzak yıldızları için taraftarlar beste yapıp, şarkılar söyledi. Yaşamı, davranışı ve futbol hayatıyla iyi bir örnek olan Muhammed Salah, bir şehrin değişimine öncülük etti. Salah, Liverpool formasını giydikten sonra şehirdeki nefret suçlarında büyük azalma görüldü. Yine Liverpool, taraftarının sosya medyada attığı İslam karşıtı mesajlar yarı yarıya düştü. Sahada rakiplerini yenen Salah, saha dışında ise müslümanlara karşı olan nefreti yendi. Salah, sayesinde birçok İngiliz, İslam hakkında araştırma yapıp, kitaplar okumaya başladı.

İngiltere Göçmen Politikaları Enstitüsü’nün yayınlanandığı bir istatistik çalışmasına göre, Muhammed Salah’ın Liverpool kulübüne transferinden bu yana Müslümanlara yönelik nefret saldırılarının oranı düştü. Verilere göre, Liverpool taraftarlarındaki Müslümanların nefret dolu tweetlerinin oranı, İngiliz kulüplerinin geri kalanına oranla yarı yarıya azaldı. Salah’ın Liverpool’a katıldığından beri Merseyside bölgesinde işlenen nefret suçları yüzde 19 oranında azaldı. Ayrıca Liverpool taraftarlarındaki Müslüman karşıtı tweetler, yüzde 7.2’den, yüzde 3.4’e düştüğü ortaya çıktı.

Avrupa’da aşırı sağın mevzi kazanıp, İslam karşıtlığının arttığı bir dönemde Salah, karakteri ve futboluyla rol model olarak öne çıktı. Bir müslümanın nasıl olması gerektiğini yaşantısıyla ortaya koydu. Avrupa’da müslümanların imajının düzeltilmesi için Salah gibi sahasında başarılı olmuş, ancak özünden ve kişiliğinden taviz vermemiş isimlere ihtiyaç var. Milyonları peşinden sürükleyen bir spor dalında Salah gibi bir müslümanın varlığının ne denli önemli olduğunu yaşayarak görmüş olduk.

1 YORUM

  1. Maşâallah, bârakellah, lâ havle ve lâ kuvvete illa billâh…
    Tam bir hizmet insanı ve bunun nasıl olması gerektiğini gösteriyor.
    Allah muvaffak etsin, son nefesine kadar dinine hizmet ettirsin.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin