Sahte çürük raporuyla askerden kaçan Hakan Ural, ekrandan terörle mücadele dersi verdi

90’lı yıllarda askerlik yapmaktan korktuğu için sahte çürük raporu almaktan hapis yatan yandaş sanatçı Hakan Ural televizyon ekranlarından vatandaşlara ve siyasi partilere terörle mücadele dersi verdi.

Kanal D’de yayınlanan Neler Oluyor Hayatta isimli sabah programını Nur Tuğba Namlı ile birlikte sunan Hakan Ural, siyasi iktidarın yedi düvele karşı savaştığını ileri sürdü.

Gara’daki 13 şehit ile ilgili konuşan Hakan Ural, “Yumruk gibi olmazsak, dört gözümüzü açmazsak, bu kadar 7 düvelle mücadele edip, polisini, askerini, doktorunu, öğretmenini şehit ediyorlar. Sokaklara bomba koyuyorlar, ayaklandırma yapıyorlar, ekonomik baskı yapıyorlar. Sen siyaset yapıyorum diye hâlâ utanmadan kalkıp 3 tane 5 tane oy alacağım diye bunlarla mücadeleye sekte vuruyorsan sen namertsin. Bir ağzınız dolu dolu PKK deyin bakalım. Devlet her türlü mücadelesini veriyor. Devletimden ricam; o kadar katı olsunlar ki, terörle müktesebatlı ne varsa yok siyasi parti, siyaset yapıyor, yok öyle bir şey. Terörle minicik şüphe götürecek siyaset adı altında işbirliği yapan kim varsa lanet olsun. Sosyal medyada yıkın ortalığı. Sanatçısı, bu ülke için siyaset yaptığını iddia eden siyasi partilerin açıklaması değil bireyler olarak CHP’den İYİ Parti’den ne varsa lanetlesin, kınasın.” ifadelerini kullandı.

HAPİS YATTI

1968 doğumlu Hakan Ural, 21 Mart 1989’da, İstanbul’da oturduğu halde, Ankara Cebeci Askerlik Şubesi’nden sahte bir yazıyla sevk yaptırarak, GATA’dan ‘‘Sara hastası olduğu ve askerliğe elverişli bulunmadığı’’ şeklinde rapor alıp askere gitmedi. 1994’te Ural’ın sahte sevkle rapor aldığı ihbarı üzerine Genelkurmay Askeri Savcılığı harekete geçip dava açtı. Genelkurmay Askeri Mahkemesi, ‘Askerlikten kurtulmak için hile yapmak’ suçundan Hakan Ural’ın suçunu sabit görerek, 10 ay ağır hapse hükmetti. Cezası kesinleşen Hakan Ural tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ural, 1989’da çıkarılan 3713 sayılı Şartlı Tahliye Yasası’ndan yararlanarak cezasının beşte birini çekip 2 ay hapis yattıktan sonra tahliye edildi.

OPERASYONA TEK LAF EDEMEDİ

6 yıldır rehin tutulan asker ve polislerin hayatını kaybetmesi hakkında AKP’ye ‘vatan evlatlarını kurtarmak için ne yaptınız?’ diye soramayan Hakan Ural kurtarma operasyonu fiyaskosuna değinmedi.

Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’ın 2019 Haziran’ında yenilenen İstanbul seçimlerinden önce TRT ekranlarına çıkarılmasına, Öcalan’ın mektubunun okunmasına sesini çıkaramayan Hakan Ural, Erdoğan’ın partisinin il kongresinde şehit annesine telefonla bağlanmasını, Gara şehitlerinden polis memuru Vedat Kaya’nın PKK tarafından 2015 yılında kaçırıldıktan sonra 2018 yılında KHK ile ihraç edilmesini de görmezden geldi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin