Sağlık Bakanlığı’nın müteahhitlere ödediği 7 aylık kirayla 3 yeni hastane yaptırılabiliyor!

AKP iktidarı tarafından Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle yandaş müteahhitlere yaptırılan şehir hastaneleri için Sağlık Bakanlığı’nca 2020 yılının ilk 7 ayı için müteahhitlik şirketlerine 3 milyar 43 milyon TL kira bedeli ödendi.

Şehir hastanelerini yapıp işleten müteahhitlerin her birine ayrı ayrı döviz üzerinden kiracı olan Sağlık Bakanlığı, kur artışı sonucu geçen yılın aynı döneminde ödediği kira ücretinin yüzde 61.9 fazlasını ödedi. Vatandaşa yasaklanan dövizli kiradan yandaş müteahhitler muaf tutulunca devletin kasasından 1 yılda yüzde 61.9 oranında fazladan para çıktı.

Koronavirüs salgını nedeniyle hem hasta sayısının artması hem de döviz kurunun yükselişi müteahhitleri sevindirdi.

MÜTEAHHİTLERE İLK 7 AYDA 3 MİLYAR 47 MİLYON LİRA KİRA ÖDENDİ

Sözcü gazetesinin haberine göre, kiracısı olduğu şehir hastanelerine geçen yılın ilk 7 ayında döviz karşılığı 1 milyar 881 milyon lira kira ödeyen Sağlık Bakanlığı, döviz kurunun yükselmesi sebebiyle bu yılın ilk 7 ayında 3 milyar 47 milyon lira kira ödemek zorunda kaldı. Devletin hastane kirası giderlerinin yüzde 61.9 gibi olağanüstü düzeyde artması, müteahhitlere dövizle kira ayrıcalığı sağlanmasından kaynaklandı. Eğer vatandaşa olduğu gibi müteahhitlere de kiralar TL olarak ödenmiş olsaydı, devletin kira giderleri döviz kurundan etkilenmeyecek, artış yüzde 61.9 değil, yüzde 12 civarında kalacaktı.

PANDEMİ YANDAŞ MÜTEAHHİTLERE YARADI

Döviz artışından köşeyi dönen hastane müteahhitlerine bir piyango da Kovid-19’dan geldi. Pandemi nedeniyle hasta sayısı arttığı için şehir hastanelerine tedavi için devletin ödediği hizmet bedeli 7 ayda yüzde 47 oranında artarak 1 milyar 183 milyon liradan 1 milyar 739 milyon liraya fırladı. Böylece kira ve hizmet bedeli adı altında bu yılın ocak-temmuz döneminde yapılan toplam ödeme yüzde 56.2 artarak 3 milyar 64 milyon liradan 4 milyar 786 milyon liraya çıktı.

ÖDENEN KİRA İLE 1000 YATAKLI 3 YENİ HASTANE YAPTIRILABİLİYOR

Sağlık Bakanlığı’nın şehir hastanesi müteahhitlerine, 2020’nin ilk 7 ayında ödediği kira bedeliyle 1000 yataklı 3 yeni hastane yaptırabileceği ortaya çıktı.

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “hayalim” dediği şehir hastanelerini köşesine taşıdı.

Toker yazısında, “KÖİ modeliyle yapılan şehir hastanelerinde ise devletin yedi ayda ödediği 3 milyar TL. Basitçe, devlet şirketlere KÖİ modeli dolayısıyla sadece 7 ayda ödediği kira parasıyla, 21/b usulüne göre 3 şehir hastanesi yaptırabiliyor” ifadelerini kullandı.

DEVLET 2040 YILINA KADAR KİRA ÖDEYECEK

Devletin şehir hastanelerine 2040 yılına kadar döviz üzerinden kira ödeyeceğini belirten Toker şu ifadeleri kullandı: ‘‘Yeni ihale edilecek şehir hastanelerinde inşaat biter bitmez, hastane işletmesi devlete geçecek. Farklı bir gizli anlaşma yapılmadıysa, böyle olduğunu varsayıyoruz. Böylece iktidar, bütçeyi 20 yıllık kira bedelleri ve hizmet bedelleri gibi uzun yükümlülükler altına sokmamış oluyor. Ama bu tam bir züğürt tesellisi. Zira iktidar KÖİ modeliyle imzalanan önceki sözleşmelerle devleti en az 2040 yılına kadar taahhüt altına soktu. Evet kendi ömrünü çok çok aşacak bir yükümlülükten söz ediyoruz.’’

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin