Sağlık Bakanı: Daha ileri tedbirler gerektiğine karar verdik

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Toplantıda yeni tedbirlerin konuşulduğunu anlatan Koca, ‘sokakta geçirilecek zamanın’ kısıtlanabileceğini, şehirlerin ‘izolasyona’ alınabileceğini anlattı. Bilim Kurulu’nun tavsiye kararlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulduğunu anlatan Koca, Bilim Kurulu’nun ‘daha ileri’ tedbirlere ihtiyaç olduğunu gördüğünü belirtti. Toplam vaka sayısını ise 5 bin 698 olarak açıkladı.

Fahrettin Koca’nın açıklamalarından bazı bölümler şöyle: “10 Mart’tan öncesine dönemeyiz. Önümüzdeki günler istesek de istemesek de farklı olacak. Bu hastalık hayatı değiştirme kaabiliyetine sahip. Hayat tarzımıda geçiçi bir değişikliğe gitmek zorundayız. Temas kesildiğinde virüsün önü kesiliyor. Bugün Bilim Kurulu’muzla en önemli toplantımızı yaptık. Hastalğın yayılmasına karşı daha ileri tedbirlere ihtiyaç olduğnu gördük.”

SOSYAL HAREKETLİLİĞİ EN AZA İNDİRECEĞİZ

“En önemli tedbir olan izolasyonu hastalığın yayılmasına karşı prensip haline getirelim. Sosyal hayat buna göre düzenlenmelidir. Bilim Kurul bir takım tavsiye kararları aldı. Sokakta geçirilecek zamana kısıtlaması gibi. Burada amaç virüsün yayılmasını önlemek. Bunun için hareketliliği olabildiğince azaltmak gerekiyor. Virüsün şehirden şehire taşınmasına set çekmek. Özetleyecek olursam, belli bir süreliğine belli sınırlar konmuş bir hayat. Artık yeni bir mücadele yöntemi hayata geçiyor. İzolasyonun hastalığın önünü keseceğine inanıyorum.”

ÖLÜ SAYISI 92’YE ÇIKTI

Fahrettin Koca, son rakamları da verdi. Buna göre son 24 saatde 7 bin 533 test yapıldı. Toplamda 2 bin 69 yeni vaka tespit edildi. Toplam vaka sayısı 5 bin 698 oldu. 17 kişi daha hayatını kaybetti. Toplam can kaybı 92’ye çıktı. 344 kişi yoğun bakımda. Bunlardan 241’i entübe yani solunum cihazına bağlı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin