Sabiha Gökçen’de pistten çıkan uçak üçe bölündü; 3 ölü, 179 yaralı

İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus uçağı Sabiha Gökçen’de pistten çıktı.İkisi çocuk, 177 yolcu ve 6 mürettebatı olan uçak üçe bölündü ve alev aldı. Kuyruk kısmında da kırıma uğrayan uçaktaki yangın kısa sürede söndürüldü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kazada 1 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Pistten çıkan uçakta 175 yolcu, 2 bebek, 6 mürettebat olmak üzere toplam 183 kişi bulunuyordu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kazada 3 kişinin öldüğünü, 179 kişinin yaralandığını açıkladı. Bakn Koca, ”Şu ana kadar hastanelerimize erken dönemde sevk edilen, başvuran yaralı sayımız 179 kişi oldu. 179 kişi içinde ameliyatını planladığımız bir hastamız oldu, iki hastamız için de müdahalesi planlanmakta. Yoğun bakım şartlarında da tedavi gören iki hastamız söz konusu. Bu hem ameliyatı hem de yoğun bakım şartlarında takip edilen hastalarımız için genel durumlarının ağır olmadığını söyleyebilirim. Toplam müracaat eden 179 hasta içinde de herhangi durumu ağır ya da ciddi olan bir hastamız şu an söz konusu değil. Bu arada üç vatandaşımızın hayatını kaybettiğini söyleyebilirim.” dedi.

İstanbul Valisi: Uçak 30 metrelik yükseklikten düşmüş

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yaralıları kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirterek, şunları söyledi: “18.30 sularında yolcu uçağı, kötü hava koşulları nedeniyle piste tutunamıyor, 50-60 metre sürükleniyor ve 30 metrelik yükseklikten düşüyor. Uçağın içinde 2’si bebek 171 yolcu ve 6 mürettebat bulunuyor. Şu ana kadar civardaki hastanelere 120 yaralı taşıdık, kurtarma çalışmaları sürüyor.

Gerçekten bu şekilde kurtulduğumuz için mutluyuz. Yangın çıkabilirdi. Soğutma çalışmaları epey vakit aldı. 1-2 kişi haricinde yaralıların durumu ağır değil. Havalimanı şu anda kapalı. 1 saat sonra yeni bir açıklama yapacağız.”

Kaza sonrası yaralıların otobüslerle taşınması büyük tepki topladı 

Pilotların kimlikleri belli oldu

Pegasus Havayolları’nın İzmir-İstanbul seferini yaparken pistten çıkan uçağının pilotlarının isimleri belli oldu. Uçakta görevli kaptan pilotun M.Aslan, yardımcı pilotun ise F. Pondaag olduğu öğrenildi.

Diğer yandan bugün Sabiha Gökçen’e yapılması planlanan tüm uçuşların iptal edildiğini açıklandı. Uçuşlar İstanbul Havalimanı’na yönlendirildi.

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, kazayı, ‘sert iniş’ olarak tanımladı. Hızını kesemeyen uçağın pist başından çıkarak araziye girdiğini söyledi. Bakan Turhan, can kaybı olmadığını, yaralıların bulunduğunu açıkladı.

Sabiha Gökçen Havalimanı geçici olarak uçuşlara kapatıldı.

Uçakta yaralanan yolcular otobüslerle taşındı

Sabiha Gökçen Havalimanı’da yolcu uçağının pistten çıkmasına ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Başhekim Prof. Demirhan: Hayati tehlikesi olan yok

İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Recep Demirhan, uçak kazasının ardından hastaneye getirilen yaralılara ilişkin bilgiler verdi. Prof. Dr. Demirhan, “20 hasta getirildi. Şu an için hayati tehlikesi olan yok” dedi.

Özel hastaneye getirilen bir kişi ağır yaralı

Uçak kazasında yaralanan 32 kişi de Kurtköy’de bulunan özel bir hastaneye getirildi. Aralarında 4 yaşında bir kız çoğunun da bulunduğu 32 yaralıdan birinin durumu ağır. Ağır yaralı kişinin ameliyatı ise halen devam ediyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin