Sabah gazetesinden ‘yalan haber yaptık’ tekzibi

BASRİ DOĞAN-ROTTERDAM, TR724

Sabah gazetesi 2017 yılında manşetten yayınladığı  ” İşte F…’nün Hollanda yapılanması” haberi için tekzip yayınladı.

Hıristiyan Demokratlar (CDA) partisi Rotterdam Belediyesi Meclis üyesi Turan Yazır hakkında yaptığı haberin yalan ve iftira olduğuna hükmeden Rotterdam Mahkemesi, Sabah gazetesinin tekzip yayımlamasını istemişti. Geçtiğimiz gün itibariyle tekzibi yayınlayan gazete (Sabah), yalan ve iftira haberler yaptığını bir kez daha kabul etti. Sabah’ın tekzibinde şu ifadeler yer aldı: ’’Mart 2017’de Rotterdam Belediyesi Meclis üyesi Turan Yazır’ı haksız olarak dolandırıcılıkla Türklerin isimlerini polise bildirmekle itham ettik. Bu suçlamaların hiçbir yasal dayanağı yoktu ve bunları yayınlamamamız gerekirdi.’’

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Rotterdam Belediyesi sözcüsü Han van Midden, yapılan tekzibin yeterli olmadığını ve Turan Yazır ile ilgili yazılan ‘büyük imam ve terörist’ yalanının tekzibi için bir yüksek mahkemeye gideceklerini açıkladı. Han van Middenn, “Bütün suçlamaların yalan olduğunun ortaya çıkmasını istiyoruz.” dedi.

2017 yılında Sabah gazetesinin yaptığı yalan haberler yüzünden, CDA partisi meclis üyesi Turan Yazır 4 ay boyunca Rotterdam merkez belediyesi meclis çalışmalarına ara vermek zorunda kalmıştı. Hollanda basınında geniş yer bulan bu gelişme, yalan haberciliğin geldiği noktayı göstermesi açısından da irdelenmişti.

YAZIR: ADALETİN TECELLİ ETMESİ ADINA SEVİNDİRİCİ AMA YETERLİ DEĞİL

Rotterdam merkez belediyesi  Hıristiyan Demokratlar (CDA) eski meclis üyesi Turan Yazır ise, yayınlanan tekzibin adaletin tecelli etmesi adına sevindirici olduğunu ama yeterli olmadığını söyledi. Yazır bu sebeple Rotterdam Belediyesinin bir yüksek mahkemeye gittiğini kaydetti. Turan Yazır, “Adalet bir gün mutlaka tecelli edecek bundan hiç şüphem yok”  ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin