S-400 krizinde son adım: Senatörler yaptırımları görüşmek üzere toplantıya çağrıldı

Amerika ve Türkiye arasındaki S-400 krizi gittikçe derinleşiyor. Türkiye’ye Rusya’dan S-400 alımı nedeniyle olası yaptırımları konuşmak için bir grup Cumhuriyetçi senatör gelecek hafta Beyaz Saray’da toplantıya davet edildi.

ABD ile Türkiye arasında Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alınması sonrasında başlayan yaptırım uygulama sürecinde yeni bir adım daha atılıyor. Beyaz Saray, Türkiye’ye olası yaptırımları konuşmak için bir grup Cumhuriyetçi senatörü gelecek hafta toplantıya davet etti.

Amerika’nın Sesi’nin Washington Post gazetesinde yer alan haberden akdardığına göre, toplantı 23 Temmuz’da  yapılacak. Gazete, toplantının iki yetkili tarafından doğrulandığını ve Washington Post’un toplantı davetinin bir kopyasını gördüğünü yazdı. Senatörlere “Başkan Trump adına” gönderilen davetiyenin üzerinde konu başlığı olarak “Türkiye yaptırımları” yazıyor.

Trump yönetimi, Türkiye’yi S-400 alımı nedeniyle F-35 programından resmen çıkarmıştı. Şimdi de Washington’un kısa adıyla CAATSA olarak bilinen Amerika’nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası kapsamında Türkiye’ye yeni yaptırımlar getirmesi ihtimali bulunuyor.

SENATÖRLER SERT BİR CEVAP VERİLMESİNDEN YANA

Bazı Cumhuriyetçi senatörler, NATO müttefiki Türkiye’ye Rus sistemi satın almasından dolayı sert bir yanıtın verilmesinden yana. İki Cumhuriyetçi senatör Rick Scott ve Todd Young, satışı kınayan ve Trump yönetimine Türkiye’ye karşı yaptırımlar getirme çağrısında bulunan bir karar tasarısı sunmuştu. Tasarı ayrıca, “NATO üyesi ülkelerin, Rusya’yla ilişkilerinin düzeyini gözönüne alarak Türkiye’ nin NATO’da gelecekteki rolünü tartışmaya açma ihtiyacına” vurgu yapıyor. Scott yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin S-400 alımıyla ilgili olarak, “ulusal güvenliğimizi ve (NATO) ittifakın istikrarını tehdit ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

CAATSA, “Rusya Federasyonu’nun savunma ya da istihbarat sektörleriyle ya da bunlar adına çalışan kurum ve kişilerle önemli düzeyde alışverişte bulunan kişi ve kurumlara yaptırım uygulanmasını” öngörüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin